Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Prodaja sadnica svih vrsta voća
cvece - Oprez otrovno cvece EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
cvece - Oprez otrovno cvece EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
cvece - Oprez otrovno cvece EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
cvece - Oprez otrovno cvece EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
cvece - Oprez otrovno cvece EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
cvece - Oprez otrovno cvece EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
cvece - Oprez otrovno cvece EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

»  Prodajem Ketamin (za depresiju), Prodajem XANAX Long Bar.
cvece - Oprez otrovno cvece EmptySub Jul 01 2023, 16:38 od arvidmedic

» продајем оксикодон 30 мг, продајем
cvece - Oprez otrovno cvece EmptySub Jul 01 2023, 16:35 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Oprez otrovno cvece

3 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1cvece - Oprez otrovno cvece Empty Oprez otrovno cvece Uto Apr 01 2008, 11:57

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Više od 50 odsto prijavljenih slučajeva trovanja dece uzrokovano je sobnim biljkama.

Difembahija - koja u svim biljnim delovimima sadrži velike količine kalcijum-oksalata. Cela biljka je otrovna, a naročito stabljika. Ukoliko slučajno dođe do usne, jezik počinje da otiče i javljaju se teškoće u govoru.
Filadendron - takođe sadrži kalcijum-oksalat. Otrovna je cela biljka.
Hrizanteme - mogu da izazove lokalni dermatitis.
Syngonium - Svaki dio biljke je otrovan i izaziva oštru bol u ustima ako se slučajno konzumira. Držati podalje od djece.
Narcis - osim lukovice koja je posebno otrovna, otrovni su i ostali delovi biljke. Veće količine uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme.
Bršljan - je sigurno jedna od najzastupljenijih biljaka penjačica. Otrovni su i bobice i listovi.
Sve navedene biljke iz prethodne grupe imaju slične simptome trovanja. Ne izazivaju probleme pri dodiru, ali su opasne ako se progutaju.
Oleander - sadrži toksične glikozide koje izazivaju promene u srčanom ritmu i cirkulaciji krvi. Smrtonosno je gutanje čak i jednog lista.
Ricinus - sadrži otrovni alkaloid ricin. Otrovni su listovi, a naročito seme. Simptomi trovanja su brojni: povraćanje, jaki stomačni bolovi, snažan osećaj žeđi. Unošenje jedne do tri semenke ima fatalan ishod. Rododendron - svaki rododendronov deo je otrovan, a posebno zeleni listovi. U slučaju trovanja dete će osetiti peckanje u grlu, mučninu i bolove u stomaku.
Ciklama - Koren ciklame je otrovan i ukoliko dođe do želuca izaziva jaku mučninu, bolove u stomaku i povraćanje. Ako ga je dete izmrvilo u rukama, a zatim dotaklo oči, izazvaće iritaciju - oči će mu suziti.
Klivija - Izuzetno otrovna biljka. Ukoliko je dete samo dodirnulo, obavezno mu isperite ruke. Pravi problemi nastaju ako je proguta. Jak otrov iz lista i stabljike nadražuje sluzokožu. Ako je dete progutalo list, otrov izaziva oticanje grla, otežano disanje, mučninu, povraćanje. Otrov je toliko jak da u mnogim slučajevima izaziva trajnja oštećenja jetre.
Fikus - Ako dete dotakne fikus, pojaviće se iritacija na koži. Dete će osećati peckanje i svrab. Iritirano mesto odmah isperite hladnom vodom i ne nanosite nikakve kreme. Međutim ako dete proguta deo fikusa, osetiće peckanje u grlu i neće moći normalno da diše.
Grlo i usta takođe isperite hladnom vodom i posle im dajte magnezijum-hidroksid.


U zavisnosti od količine koju je dete progutalo, nastale reakcije mogu da budu jačeg ili slabijeg intenziteta, mada nema pravila jer sva deca ne reaguju na isti način. Isto tako nije svejedno ni to da li je dete pojelo list jako otrovne biljne vrste ili one manje otrovne, pa zato pazite na ono što držite u sobnim saksijama.

http://poljoinfo.com

2cvece - Oprez otrovno cvece Empty Re: Oprez otrovno cvece Uto Apr 01 2008, 13:52

djeka

djeka
počasni član
počasni član

Toliko toga ima otrovnog, da bi ja prepolovila biljke koje imam pale

3cvece - Oprez otrovno cvece Empty Re: Oprez otrovno cvece Pon Apr 26 2010, 20:22

Gost

Anonymous
Gost

Ja nisam znao da dete kad dodirne fikus ima iritaciju i svrab?! Moja sestra ima 5 godina i dodirivala ga je 100 puta, brisala lišće i ostalo, i ništa joj nije! Ali koliko ja znam da ljudi ne konzumiraju sobne biljke i biljke koje nisu jestive, mislim da se to podrazumeva samo za onu decu koja su još jako mala i ne znaju da nije za jelo....

4cvece - Oprez otrovno cvece Empty Re: Oprez otrovno cvece Pon Apr 26 2010, 20:49

niho

niho
počasni član
počasni član

Joj za fikus nisam znala a za ove ostale da -baš čudno a ja oko svoga uvijek nešto čeprkam ali ok meni su rukavice uvijk na rukama pa ne znam moram čuvati svoje nokte veildance veildance veildance veildance veildance veildance

5cvece - Oprez otrovno cvece Empty Re: Oprez otrovno cvece Sre Apr 28 2010, 18:51

Gost

Anonymous
Gost

Ma ja sve to golim rukama, probao sam sa rukavicama ali nije to, to kad ti zemlja trči među prstima i opipavaš žile i sadiš i stavljaš zemlju.... Very Happy Very Happy Very Happy

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu