Monilia laxa( Palež grančica ) je gljivično oboljenje svih koštićavih biljaka.
Prvi simptomi vide se na cvjetovima koji se suše, a na izbojima se pojavljuju rane koje smole i suše se. Sušenje mladica manifestira se u cvatnji i odmah iza cvatnje. Mladica procvate, ali tada veći ili manji broj cvjetova počinje naglo smeđiti, sušiti se i propadati. Karakteristično za Moniliu je da se suše pojedinačni listovi na mladicama
Sliak 1- Sušenje mladica
Gljiva prezimljuje u zaraženim suhim granama na kojima u proljeće nastaju ležišta konidija . U vrijeme cvatnje dolazi do zaraze kroz cvijet, kroz tučak u plodnicu gdje se micelij razvija. Sa cvijeta gljivica se širi na izdanke. Gljivica proizvodi toksine koji se prenose kroz provodni sistem tj. floemom.Toksini su uzrok sušenja grančica. Kišno vrijeme pogoduje širenju infekcije i širenju zaraze. Konidije se stvaraju u velikom broju, pa je tako i moguća jaka zaraza mladica u cvatnji i kasnije, odraslih plodova. Najkritičnije je upravo razdoblje cvatnje i kišovito i prohladno vrijeme s velikom količinom vlage u to doba
Slika 2- Rane i smole na mladicama uzrokovane moniliom
Zaštita se prOvodi preventivno, predcvatnja bakarnim fungicidima i u vrijeme cvatnje, organskim fungicidima. U VRIJEME ZAMETANJA PLODA, PRSKANJE SE NE PREPORUČUJE.
Prvi dio zaštite se odnosi isključivo na preventivne mjere suzbijanja, budući da bolest nije lako suzbiti, posebno ne u kišnim uvjetima i još k tome pogoditi pravu potfenofazu cvatnje prilikom tretiranja.
Dakle, potrebno je odstraniti sve suhe i polusuhe grančice s koštićavih voćaka. Čak i grane. Odstraniti i do 20 cm ispod suhog dijela jer gljiva ide dosta duboko u drvo. Koštićave voćke se mogu rezati u vegetaciji, tako da ne bi to trebalo ostavljati za proljetnu rezidbu, već za ljetnu.
Dalje, obavezno se moraju skinuti i spaliti ili zakopati sve mumije ostale na drvetu. Također ispod voćaka bi bilo dobro počistiti teren od mogućih ostataka voća.
Od sredstava za zaštitu bilja primjenjujemo preparate :
1. Klasično prskanje s bakrenim sredstvima u bubrenju pupova kao prvi oblik zaštite: Nordox, Cuperblau, Champion, Caffaro. Ovo je standardno prskanje za sve voćne vrste. Naravno, to nije dosta za moniliju.
2. Daljnje je prskanje organskim fungicidima uoči cvatnje (peteljka cvijeta dužine 1 cm) i to sa: Dithane, Captan, Merpan, Stoper, Star, Polyram.
3. I ono najvažnije, treće prskanje u punoj cvatnji također s organskim fungicidima: Baycor, Ronilan DF, Konker, Mythos, Teldor, Kidan, Signum, Cezar, Botril, Folicur, Folicur multi, Ikar.
Slika 3-Sušenje pojedinačnih listova na biljci
Uporedila sam simptome u knjizi i ove na internetu i isti su, čak i slike, tako da mislim da je u pitanju Monilia laxa