Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 82 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 82 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris

+2
Simica
Tilia cordata
6 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1ribizla GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jun 02 2009, 18:26

Tilia cordata

Tilia cordata
zaslužni član
zaslužni član

U našoj prehrani najviše se koristi grah zrnaš, zatim grah mahunar, a samo sezonski mlado zrno graha ( lušenac). Grah zrnaš važna je namirnica u svjetskoj prehrani zbog visokog sadržaja bjelančevina i ugljikohidrata te mogućnosti dužeg čuvanja. Grah je jednogodišnja biljka iz porodice Fabaceae. Korjenov sistem je slabo razvijen. Masa korijena raspoređena je u površinskom sloju zemljišta. Na korijenu se obrazuju kvržice sa azotnim bakterijama. Stablo je razgranato, u donjem dijelu odrvenjelo. prema visini stabla, sorte se dijele na niske i visoke. Plod je mahuna ratličitog oblika, veličine i boje. Grah je biljka toplojih područja, pa ima povećanje zahtjve prema toploti. Minimalna temepratura za nicanje je 8-10 C, a optimalna oko 22 C. Optimalna temperatura do cvjetanja je 16 C, a za obrazovanje generativnih organa 20-25 C. Mlade biljke su veoma osjetljive na niske temperature, pa stradaju već na -0,5 C. I visoke temeprature preko 35 C su štetne te dovode do opadanja cvjetova, i smanjena prinosa i kvaliteta plodova. Graha ima velike zahtjeve prema svjetlosti naročito u početnim fazama rasta. Sorte koje s egaje kod nas su uglavnom kratkog dana. U odnosu na vlažnost, grah ima umjeren zahtjeve, a najveći su u vrijeme cvjetanja i dozrijevanja plodova. Optimalna vlažnost je 60-70% PVK, a relativna vlažnost zraka 80-90%

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Dsc02311d

Slika - 1 - Grah

Zahvaljujući bogastvu sorti i kratkoj vegetaciji, grah se može gajiti kao glavni ili kao postrni usjev. Sjetva graha u našim klimatskim uvjetima moguća je sve od polovine aprila pa do polovine jula mjeseca. To omugućava da se dobije jedan veoma dug period snabdijevanja za potrošnju u svježme stanju. Ako se gaji kao proljećni usjev, onda se sije kada se zemljište zagrije na temperaturi + 10 C. Niske sorte siju se međurednim razmakom od 40-60 cm. Visoke sorte siju se na veći međuredni razmak obično 60-80 cm. Nakon nicanja biljaka kod visokih sorti treba blagovremeno postaviti potporu. Od mjere njege najvažnije su borba protiv korova i navodnjavanje.


GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Dsc02312u

Slika - 2- Polje graha

Grah mahunar i zrnaš ne podnosi sam sebe, a ne smije slijediti ni druge kulture iz iste porodice. Do ponovne sjetve mora proći najmanje tri sezone. Grah mahunar u plodosmjeni s povrtnim kulturama dolazi nakon kultura gnojenih organskim gnojivima: kupusnjače, tikvenjače, paradajz i paprika. Kao pretkulutura grahu koriste se strne žitarice i krompir.



Poslednji izmenio Tilia cordata dana Pon Jun 08 2009, 20:07, izmenjeno ukupno 1 puta

2ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Sre Jul 15 2009, 13:23

Simica

Simica
aktivni član
aktivni član

Ja se protljetos zanese sa sortama, pokupujem sve što mi je došlo pod ruku. Evo, svaki dan iznosim po dvije velike kese mahuna iz vrta. Jedna sorta smjenjuje drugu. Imam i baš kasne, nisu još ni cvijetale. Sve su posijane u istoj sedmici. Pun mi je zamrzivač. Trenutno dijelim prijateljima.

3ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Mar 29 2011, 12:20

wizardica

wizardica
Član
Član

spring Pozz!
Ima li netko mahune od jednog metra ikako se uzgajaju.Ja sam ih nabavila al neznam dal ja isto kao i sa običnim mahunama. Question

4ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Čet Mar 31 2011, 23:45

wizardica

wizardica
Član
Član

spring Evo nabavila mahunu od 1m i neku od pola m i zove se Enorma a ova od 1m-yard long.Eto, baš sam si sretna, a imam 2 stare ljubičaste sorte i neku autohtonu švicarsku i zove se LANDFRAUEN navodno je jako fina i da je tamo delikatesa.Dali imate kakvu svoju specifičnu sortu mahunaKod svog grada i kako se zove.
Kod mene u Zagrebu je kifl grah mahunar i starozagorski, kakti autohtoni.

5ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Pet Apr 08 2011, 21:26

wizardica

wizardica
Član
Član

muholovka Iiimma liii koooga?
Svi spaaavateee i odgovore ne daaaajeeete.
Ajjjde na noge lagane treba što više saznati , i što više dobroga zasijati. lol!

6ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Sub Apr 09 2011, 05:28

mena

mena
moderator
moderator

Ja sam to imala,i nisam bila nesto zadovoljna tim maunama..jeste da joj treba dobra zemlja ali joj treba i dobar oslonac..
Sad koja je vrsta bila neznam...ja sam uvjek za ono--probaj,ako ti se svidi ostavi ako ne nesij vise Smile

http://biljke.bosnianforum.com/

7ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Sub Apr 09 2011, 19:29

wizardica

wizardica
Član
Član

A jooooj a ja mislila da su nešto extra, jere tako izgledaju Arrow A i piše na stranicama da je izuzetnog okusa, no svejedno hvala na odgovoru. Like a Star @ heaven

8ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Maj 10 2011, 08:08

ljubos


Novi član
Novi član

lol! ....i lijepi pozdrav, svima.
Novi sam, no nadam se ostati ovdje sa vama, jer zaista, napokon uđoh među pravu družinu.
A samo sam tražio poneki savjet o grahu, grahu mahunaru, i to niskom.
Sijem ga već tri puta ovoga proljeća i - ništa.
Loše niče, a i to šta nikne nikakav list ne stvara.
Ili je to do lošeg sjemena ili ja neznam posijati.
Nadam se da će mi neko pomoći....
Hvala, i naravno, pišemo se.....

9ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Maj 10 2011, 11:44

wizardica

wizardica
Član
Član

Sleep svi ti Ljubos spavaju na ovom portalu, koliko sam ja pitala za pomoč niko ništa osim admin i moderatora stigli odgovoriZrna se prije sadnje potope preko noči u vodu da nabubre pa se sade , tad brže i lakše nikne nego čisto suho zrno, znači da trebaš obilno zalijevati jer tu starost ne igra ulogu u nicanju. sunny bom

10ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Maj 10 2011, 13:18

ljubos


Novi član
Novi član

bee ....hvala čarobnice, sorry wizardice, nek si se javila, lijepo je znati da čovjek nije sam.I zaista, šteta je da ovaj sajt nije više posjećen, ovako nešto treba mnogima i da je zaživio, od koristi bi bio mnogima.
Hvala ti za savjete o grahu, doduše i ja to znadem, uzgajam ga godinama, bar zadnjih petnaestak, ali ovog proljeća ko začarana zemlja, neide, pa neide.
Inače, sadim ga u kućice po 5-6 zrna, ne duboko i zemlja je već topla....mislim da je 13-14 stupnjeva, Sunce je visoko, i zalivam ga...ali...?
A sjeme je po deklaraciji valjanostio do 11.2013.--vrsta sunray, niski....
Pokušat ću još jednom, valjda uz tvoj blagosov krene, mislim savjet o namakanju.
I onaj Mjesečev sjetveni kalendar kazuje da danas i sutra može da se sade biljke lista od kojih se očekuje plod-mahuna.
Šta još reći, možda samo to da neznam kako mi pokazuje slovenačku zastavu, ja sam u Hrvatskoj, u Dalmaciji, na samom prilazu Splitu.....kilometar sjeverno.
Još jednom hvala što si se javila, možda nekoga ponuka da krene sa druženje, vrijedilo bi, svašta nešto bi se mogli razmjenjivati savjete, biljčice, sjemena, iskustva....
Ajd Bog čarobnice......sorry wizardice, lijepo je znati da postojiš.
Svima koji naiđu spring

11ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Maj 10 2011, 14:40

wizardica

wizardica
Član
Član

Ljubos , želim da mahune niknu a isto tako da procvate druženje i zmeđu forumaša koji sada trenutno spavaju. lol! Ja sam posadila nekih 5 vrsta mahuna i nadam se dobrom svatu i urodu, za sada još nema niti listića a ima tome da sam posadila, znači da je zemlja ipak još podosta hladna i nema snage da potjera klicu.Ja samo stare sorte svog povrča uzgajam i razmjenjujem se sa svima od svukuda.Primjer dobila sam prije 3 tjedna iz RS kovertu sa raznim sjemenkama ..koje su domače sorte.Ništa Ljubos, nadajmo se dobrom vremenu i dobrom urodu.čarobne su ti bile rijeći. sunny

12ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 08:49

Orhideja

Orhideja
Novi član
Novi član

Hi, ja jos nikada do ovog proljeca nisam sadila niti grah niti mahune - nisam ni imala vrt. To je bio experiment - i uspio je. Ja isto natopim zrna preko noci u vodu dok nabubri. Posijala sam na vise mjesta i svagdje je uspjelo. U momentu moram svaki dan pobrati mahune jer ih je toliko, a mahune graha mi se cine da ce explodirati koliko su velike. Napravim sliku pa stavim Very Happy

Ja pokusavam (s obzirom da je ovo prva godina) moj vrt preorjentirati na permakulturu. I mahune i grah sam posijala ispod debelog sloja malca od kopriva itd. Oko svega toga raste jos puno drugih biljcica, sto cvijeca sto zacinskog bilja koje stiti zemlju od isusivanja i pravi dobru klimu u vrtu.

Ja nisam uopce polijevala, premda je ovdje izmedju polovice 3. - polovice 5. mj bila totalna susa. 7 punih tjedana nije padala kisa - U Svicarskoj!!!

Kako vi sadite mahune / grah?
Citala sam na web-u da je vecina graha uvezena iz Kine. To me uzasnulo. Mi smo uvijek ponijeli po 3-4 kg kad smo isli u HR, ali zadnjih godina ne jer nismo znali odakle je. Zato sam presretna da mi je uspio. Mi ga bas i ne jedemo pre cesto, mozda jednom u mjesecu, onako malo da se prisjetimo Very Happy .

Pitanje: kad je grah zrel za berbu? Jel kad se osuse mahune?

13ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 11:53

wizardica

wizardica
Član
Član

veildance Dobrodošla na uspavani portal, sad si nas malko probudila,Koliko sam shvatila, u Švicarskoj si.
Drago mi je da nekom ko je početnik tako dobro uspijevaju mahune.Ja se bavim povrtlarstvom preko 8 godina.

Nabavila sam iz Švicarske grah mahunar i zove se prevedeno na naše našto kao seljanka, neznam na njemačkom počima sa khooneg.. neznam Embarassed šarena je ljuska i zrno, visoki rast i to je baš njihova autohtona sorta.Nisu mi uspijele mahune od pola metra, suša ih je ubila i sad sam ostala bez sjemenki.A, šta sad, nema ,nema a toliko sam ih dugo tražila.Što još sadiš, navedi pod original imena. groe4 Ako želiš grah mladi, da zamrzneš tada ga uberi dok nije tvrd. a ako želiš da je stari grah, pusti ga na stabljici dok ne posmeđi ljuska i bude suha. Smile

14ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 13:22

Orhideja

Orhideja
Novi član
Novi član

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris 201107261234

Very Happy Very Happy Very Happy Pa napokon slika - vec sam mislila da necu uspjeti Very Happy Very Happy Very Happy

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris 201107261242

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris 201107261237g

GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris 201107261246bearbeitet1

Hvala na uputstvu u vezi berbe. S obzirom da je nas "zamrzivac" samo jedan pretinac, morat cu ga ostaviti kao "stari". Ja ga jedino tako i poznam.
A mlade mahunice su jako,jako fine, njam

Sto mislis sa original imena?

15ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 13:48

wizardica

wizardica
Član
Član

Like a Star @ heaven slikice su ti super a i povrče.Jaaako lijepi i zdravi plodovi.To je u Švicarskoj ili u Zagrebu?
Pod original naziv mislim onaj naziv koji piše na vrečici ili narodni naziv koji vlada za ime pojedine sorte.Ja sam fan samo starih sorti svih povrtnica i ne kupujem hibride.Imam puno svega od povrča. sunny

16ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 13:53

Orhideja

Orhideja
Novi član
Novi član

To je sve iz Svicarske, ja tu zivim vec 21 godinu.
Taj grah se zove Borlotti, drugo ime ne znam. Vrecicu sam bacila. Sa hibridima ja isto ne mogu puno zapoceti. Muzu sam rekla, ako bi dosao u iskusenje kupiti neko sjeme-niposto F1.
Zapamtio je Very Happy
Sto se tice starih vrsta, imam nesto sto nije grah nego grasak.Postoji vec od 1450 g. Gdje da o tome pisem?
Imam i od toga par jaaako lijepih slicica

17ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 13:59

wizardica

wizardica
Član
Član

Znam ovu sortu, to je Taljanska grahmahuna i jako je ukusan, imam ga i ja.Samo ovu godinu ga nisam sadila upravo radi mahuna od pola metra keje su podbacile. Sad

18ribizla Re: GRAH mahunar- Phaseolus vulgaris Uto Jul 26 2011, 14:05

Orhideja

Orhideja
Novi član
Novi član

Steta Shocked
Bit ce nagodinu spring

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu