Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 98 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 98 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp.

+2
vlasta
bubamarac
6 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Empty Tikvice Pet Apr 04 2008, 13:07

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Danas sam kupio karticu semenki tikvica. Na poledjini pakovanja pise da se sadi od polovine 4 meseca pa do polovine 6 meseca. Pise i sta da koristim protiv korove pre setve, posle setve i pre nicanja kao i sta da se koristi protiv plamenjace i antraknoze.
Trazio sam po netu upustvo kako se gaje tikvice ali nisam nasao skoro nista osim recepata za pripremu jela. Da li da semenke ubacim direktno u zemlju ili da ih prvo posadim u plasticne saksijice pa kasnije presadim? Takodje me zanima da li neko zna gde da ih posadim, Da li suncano mesto ili hladovinu?

http://poljoinfo.com

vlasta

vlasta
moderator
moderator

mozes ih sad odmah posijati u plasticne čašice...a presadjujes ih krajem aprila...tj.kad prestane opasnost od kasnih proljećnih mrazeva...vole sunce i vole plodnu zemlju...bogatu organskim djubrivom....npr.stajnjak, kompost veildance veildance veildance

Simica

Simica
aktivni član
aktivni član

Ja sjemenke tikvice prvo potopim u vodu tokom noći. Brže niču.

4TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Empty TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Uto Jun 02 2009, 20:32

Tilia cordata

Tilia cordata
zaslužni član
zaslužni član

Tikve spadaju u vriježasto povrće. To su jednogodišnje zeljaste biljke sa muškim i ženskim cvjetovima, stranooplodne i spadaju u porodicu Cucurbitaceae.

Vrste tikava:

- Cucurbita pepo- obična tikva
- Cucurbita maxima- bundeva
- Cucurbita moschata- šećerka

Tikve spadaju među najstarije povrtlarske kulture. Vode porijeklo iz Centralne Amerike. Pretežno se gaji obična tikva za ishranu stoke i tikvice za spravljanje jela. Mladi plodovi tikve imaju malu hranljivu vrijednost, jer sadrže 95 % vode. Tikve razvijaju dobar korjenov sistem koji se razvija u sloju do 50 cm. Obična tikva ima varijetet: grmolika ( povrtlarska tikva), patisoni i poljska tikva. Povrtlarska tikva i patisoni imaju jako skraćeno stablo, zbog čega imaju grmoliki izgled. Cvjetovi su pojedinačni jednospolni. Oprašivanje se vrši pomoću insekata.


TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Dsc02320j

Slika - 1 - Ženski cvijet na kratkoj dršci sa plodnicom

Za rast i razvoj tikva traži toplije vrijeme, jer sjeme niče na temperaturi iznad 14 C. Ako poslije sjetve dolazi do sniženja temperature ispod 12 C, sjeme može da propadne. Optimalna temepratura rasta i razvoja je od 22-28 C, uz obezbjeđenje dovoljno vlage. Kako razvija dosta listova velike asimilacione površine, to teže podnosi zračnu sušu i nedostatak vlage u zemljištu. Utjecaj vjetra na tikvu može biti koristan i štetan. Hladno i vjetrovito vrijeme kako u periodu nicanja tako i u vrijeme cvatnje djeluje štetno. Nicanje kasni, a rad pčela i drugih insekata koji vrše oplodnju otežan je. Jak vjetar oštećuje biljku, povećava isparavanje.


TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Dsc02318

Slika - 2- Tikvica u polju

Tikvice dobro reagiraju na đubrenje stajnjakom. Uglavnom se uzgajaju direktnom sjetvom u polju, ili kao rani usjevi iz prethodno proizvedenog rasada. U polju se sije u južnim krajevima, od početka aprila mjeseca, a u kontinetlanim područjima - krajem aprila i početkom maja. Sije se u redove. Ako je sjeme slabije klijavosti, sije 4-5 sjemenki u kućicu i nakon nicanja se ostavi jedna biljka. U toku rasta, važne mjere su navodnjavanje i okopavanje koje se izvode 2-3 puta. Tikvice za ranu poljsku proizvodnju proizvode se uglavnom iz rasada. Sjeme se sije 30-35 dana prije iznošenja na otvoreno polje

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Dsc02319

Slika - 3- Tikvica


TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Dsc02322

Slika - 4- Tikva u polju

Tilia cordata

Tilia cordata
zaslužni član
zaslužni član

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. P6240005

Slika - 5 - Cvijet i plod tikvice


TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. P6240007

Slika - 6- Muški cvijet na dugoj dršci i ženski na kratkoj dršci sa plodnicom

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. P6240011

Slika - 7

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. P6240009

Slika - 8 - Zelena tikvica

6TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Empty Re: TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Čet Okt 01 2009, 10:17

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Dobio sam ovu vrstu tikvica koje su za jelo, ja sam ih probao pecene a kazu da su lepe i u tursiji

TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Img_6023

http://poljoinfo.com

7TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Empty Re: TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Čet Okt 01 2009, 13:47

Strelicijum

Strelicijum
zaslužni član
zaslužni član

Bubamarac, ovo nije tikva vec neka vrsta krastavca. Raste na lozi i to podignuta za razliku od tikve. Jedne godine smo je imali i koliko se secam unutra ima samo po jedna semencica. Seme smo dobili iz Amerike, a sto se tice ukusa nista narocito (zavisi stvar ukusa) vise mi je za ukras kako raste.

8TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Empty Re: TIKVE ( Tikvice)- Cucurbitaceae sp. Čet Okt 01 2009, 20:35

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Stelicijum hvala na odgovoru, uz tvoju pomoc sam pronasao temu o ovoj biljci na forumu

http://www.biljnocarstvo.com/povrae-f18/sechium-edule-meksieki-krastavac-t114.htm

http://poljoinfo.com

wizardica

wizardica
Član
Član

Pozz! Wink
Najbolja tikva ili buča koju sam imala ,a IMAM 13 sorti, i rose najizdašnija, bez ikakovih bolesti i duge preko 1metra je
LAGENARIJA SICILIANA. Ako imate mogučnosti doči do nje ja je svima preporučam.Odlična za zimnicu,zakolače(bučnice),na đuveđ, salatu, rižot itd.Iza nje je smokvolisna tikva koja uz gore navedeno, ima u priliog što se od nje mogu raditi đemovi, sirupi i pripremati u kolačima.MIRIŠE NA LUBENICU, JEDNOM RIJEČJU fantastične su obije tikve.Imam i DELICATA BUSH koja je dosta rijetka i ima miris na lješnjak.Nju ču sada prvi puta sijati jer sam je tek nabavila.Kažu da je okus ludilo,baš ču da vidim.MUSQUE DE PROVENCE je također prefina stara francuska sorta koja je primjenjiva na sve načine.Imam i nekakvu BRESKORKU ZA KOJU KAŽU DA JE BOLJA OD hokaido i zapalito tikvi KOJE SU TAKOĐER PO OKUSU ZAKON.i NJU ČU PRVI PUTA SADITI, imam KESTEN BUČU. BUTTERNUT. SLOVENSKU GOLICU,PATIŠON,JAMBO WAX GOURDkoja raste kao brajda i plodovi vise,također fenomenalna tikva,ARGENTA, KABOCHA kojun još nisam sijala, STARA SLAVONSKA buča koja je predobra za bučnicu i variva.MISIRAČU I TO JE TO.

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu