Opći podaci
Kapar je dugogodišnja biljka i raste u obliku grma. Stabljika mu je drvena sa mnogobrojnim prutićima, koji dosegnu duljinu i do 2 m. Korijen je okomit. Lišće je izmjenito, okruglo i mesnato a na gornjoj plohi sjajno. Prelijepi pojedinačni dvospolni cvjetovi imaju četiri bijele latice prema rubovima blago ružičasto violetne s dugim prašnicama istih boja i plodnicom na dugom dršku. Cvjetovi su veličine 5-6 cm a cvjetaju od svibnja do rujna. Plod je ovalna bobulja zelene boje, kad dozri prikazuje se po dužini isprutan. Kapar je tropska i subtropska biljka, uspijeva u svim vrućim krajevima, a raste i na obalama sredozemnog mora. Kod nas raste u zaklonitim i vrućim položajima i to većinom samonikao po zidinama, hridima i mrkentama, u kamenju, na svim otocima i otočićima srednjeg i južnog Jadrana. Na pustim otocima ga ima mnogo više nego na napučenim; a tome će biti razlog što ga sve domaće blago, a osobito koze i ovce rado jedu i brsteći uništavaju. Cvjetni pupovi (bobice) priređeni u kvasini se vrlo rado upotrebljavaju kao prismok ili začin u svim kuhinjama. Nema prodaje delikatesa gdje se ne bi kapar prodavao. U svjetskoj trgovini poznati su francuski kapari. Prva vrsta francuskih kapara odlikuje se time što ima na vanjskim listovima cvjetnih pupova bijele mrlje za razliku od drugih kapara. Bijele mrlje nastaju ondje, gdje su stanice pune kristaliziranog rutina. Naši samonikli kapari posjeduju također jednaku odliku.
Tlo i podneblje
Kapar dobro uspijeva, kako je već spomenuto, uz more samo u vrućim i suncu izloženim predjelima. Kod nas rijetko gdje uspijeva nad visinom od 100 m nad morem, kao i u položajima okrenutim prema sjeveru. Samonikao raste najrađe na hridinama ili razvalinama u samom kamenu. U običnoj zemlji daje manje pikantne i kvalitetne pupoljke, a ne uspijeva nikako u vlažnim i hladnijim zemljama. Kamenito-šljunkovito tlo sa vapnenastom zemljom najprikladnije je za uzgoj kapara. U vrtu, dijelu tla iza gomile-zida, u koji ćemo posaditi kapar, poželjno je sastav tla pripremiti sa 50 % sidre-muljače i starog krečastog veziva kamenih zidova te 50 % ostalog: zemlje komposta, stajnjaka humusa, malo građevinske nule, 5-10 kg stajskog gnjoja i 10 dkg mineralnog gnjojiva super fosfata ili oznake 15-15-15. Iznad ovako pripremljenog dijela tla može biti pijesak, šljunak, a isto tako ocijedit materijal ispod jer ako bi ovo sve bilo u nepropusnom "mini zemljanom bazenu", kapar ne bi uspijevao. U kontinentalnim djelovima zemlje kapar se može uzgajati na balkonu ili u vrtu s tim da se lonac-pitar unese u kuću od 15. listopada do 1. svibnja.
Sadnja ožiljenih sadnica
Prilikom presađivanja kapara iz vrećice u zemlju potrebna je povećana pažnja, da joj se ne oštete dosta nježne žilice, jer onda raste ali ne bude rodna. Razmak između sadnica kapara, bilo da su u vrtu, na ili u gomili-zidu i slično, iznosi oko 2 m. Rupa u zidu-gomili, iza koje je pripremljeno tlo iz kojeg će rasti posađeni kapar treba imati promjer minimalno 15 cm, kako bi se u njoj mogao razvijati dovoljno veliki panj, iz kojeg će izbijati mladice. Za uzgoj kapara u loncima-pitarima pripremili bi mješavinu istih materijala, s tim što bi sidre i krečastog veziva bilo 25 % a 75 % ostalog. Lonac ne bi smio biti manji od 15 l, a poželjno je da je veći.
Berba
Kapari počinju obilno rađati u petoj godini. Grmovi mu traju uz dobru njegu 30 do 40 godina. Računa se da dobar grm u rodnoj godini dade 0.5 do 2.5 kg cvjetnih pupova. Berba počinje koncem svibnja ili u lipnju, a traje ponegdje i do rujna. Obavlja se svakog drugog ili trećeg dana. Cvjetni pupovi što su manji, tvrđi i okrugliji to su bolji. Čim se cvjetni pupovi počnu malo otvarati ili su previše veliki, ne beru se već se puštaju da se rascvjetaju, a kad je plod potpuno zreo pobire se i priređuje jednako kao i cvjetni pupovi. Prilikom berbe jednom rukom se drži mladica a drugom se otkida pupoljak bez peteljke.
Uzgoj i rezidba
Samonikli kapar "procjenjuje, uočava i osjeća" magućnosti za svoj razvoj za razliku od onog, kojem mi prilikom uzgoja dajemo hranu i vodu te ga obrezujemo, čime mu "otupimo" njegova "promišljanja" za rast, pa moramo održavati ono na što ga navikavamo. U jesen nakon otpadanja lista trebamo izvršiti skraćenje ljetorasta mladica na dva do tri cm do panja, a na proljeće ponovo to skratiti do same glave panja odnosno na jedan do dva pupa. Nakon rezidbe obavezno obrezane prutove i grane otklonimo ili spalimo. U siječnju je potrebno po tlu oko ili iznad panja posuti NPK mineralno gnjojivo oznake 15-15-15 te prekopati površinu. U proljeće nakon početka izboja mladica može se prije kiše ili zalijevanja prehraniti sa dušičnim gnjojivom KAN ili UREA. U proljeće 30-40 dana nakon izbijanja mladica iz panja možemo ih prorijediti pa će one, koje ostanu biti jače, duže i rodnije, a time ćemo ujedno oblikovati grm da bude prozračan i lijep.
Priređivanje prismoka kapara
Nakon berbe otkidaju se petlje sa pupova i ostavljaju se dva dana prostrti da se prosuše, što nije obavezno, a potom potope u morsku vodu ili ih se dobro osoli i tako drži još dva dana. Nakon toga se isperu hladnom vodom, stavljaju u bocu s kvasinom, koja se drži do deset dana na suncu. Poslije deset dana izmjenjuje se nečista s čistom i malo razvodnjenom kvasinom. Ovako priređeni i zatvoreni u staklenkama mogu trajati sve do iduće berbe. Mladi listovi ubrani prorjeđivanjem mladica proljetnog rasta mogu se koristiti svježi kao dodaci u salatama, a neki ih konzerviraju slično kao i pupoljke. Na području Dubrovnika ulažu u ocat i plodove kapara (kaparune) a također i u južnoj Francuskoj (cornichon de caprier). U nekim zemljama plodove jedu svježe. U svježim pupoljcima ima 115-170 mg % vitamina C, a u plodovima oko 130 mg %. Sadržina karotina je neznatna. U pupoljcima ima još glikozida, rutina i nešto metil-gorušićina ulja.