Kraljevstvo: Plantae
Odeljak: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Red: Asparagales
Familija: Alliaceae
Rod: Nectaroscordum
Vrsta (latinski naziv): Nectaroscordum siculum (Allium bulgaricum)
OPIS BILJKE
Ovaj rod biljaka ima 6 vrsta rasprostranjenih po šumama Sredozemnog dela Evrope (Balkan), Krima i Male Azije, u prirodi se sreće u Bugarskoj, Rumuniji, Moldaviji, na Krimu, Kavkazu, Iranu i u Turskoj. Naziv ove biljke na grčkom jeziku znači nektarov luk.
Nectaroscordum siculum (Nectaroscordum ili Allium dioscoridis) je višegodišnja, zeljasta, lukovičasta biljka sa jajolikom lukovicom promera 1,5-3 cm, prekrivenih crnim ovojnim listovima. Visina biljke sa cvetnim stablom je od 70-150 cm, lisna rozeta je prizemna, sa 2-6 mesnatih, na preseku trouglastih, linearnih listova koji su 35-80 cm dugi i 0,8-4,5 cm široki. Cvetno stablo je bez listova, uspravno sa cvasti u obliku otvorenog kišobrana u kojoj se nalazi 10-20 (45) cvetova. Cvetovi su dugi 1,2-2,5 cm, na povijenim cvetnim drškama koje su 2-3 puta duže od cvetova, sa 6 cvetnih latica zeleno-bele ili krem boje sa roza ili crveno smeđim mrljama. Slabo antocijanovo obojenje može se javiti i po listovima. Prašnici i tučak su dva puta manje dužine od cvetnih latica. Nakon cvetanja cvetne drške se uspravljaju i formiraju se čaure sa semenom (3-25 semenki). Vreme cvetanja je sredinom proleća. Sorta Bulgaricus ima zeleno-bele cvetove.
Nectaroscordum meliophilum
Endemska vrsta, sreće se u šumama bukve i jasena na Krimskom poluostrvu.
Višegodišnja, zeljasta, lukovičasta biljka, visine 50-130 cm, sa prizemnom lisnom rozetom koju sačinjava 10-15 listova dužine oko 15 cm i širine 1,5 cm. Pojedinačne cvasti javljaju se u maju i početkom juna sa 20-60 cvetova koji u promeru imaju oko 1,5 cm. Duge cvetne drške su povijene prema zemlji, a cvetovi su roza boje sa belim vrhovima latica.
Nectaroscordum tripedale
Endemska vrsta. Sreće se u šumama južnog zakavkazja. Lukovica je okruglasta sa sivim ovojnim listovima, promera 1,5-3,5 cm.Visina stabla je 50-150 cm, cvetovi su roza boje iz vana sa purpurnim žilicama, dok je unutrašnjost bele boje. Cvasti su od oko 20-25 cvetova. Prašnici su dva puta kraći od kruničnih listića. Odgovara im polusenka i bogato zemljište. Cveta početkom juna.
Uslovi uspevanja
Nezahtevna biljka, treba joj obezbediti dobro drenirano zemljište gde se zimi ne zadržava voda. Odgovara im direktno sunce ili polusenka. Lukovice se sade u septembru ili oktobru na dubinu od 10 cm, u grupama ili pojedinačno sa razmakom od 30 cm. U julu listovi žute i odumiru. Izdržava temperature i ispod -15 stepeni.
RAZMNOŽAVANJE
Mladim lukovicama u jesen ili semenom koje sazreva krajem jula i u avgustu, a seje se u jesen.
Saveti
Koristi se za bordure leja, ili se sade u grupama iza manjih biljaka po visini. Veoma dekorativno izgledaju biljke posađene u travnjaku. Cvetovi se koriste za aranžiranje cvetnih kompozija, a suve čaure koriste se za aranžmane sa suvim cvećem.