OPIS BILJKE
Rod Shizanthus obuhvata 11 vrsta biljaka poreklom iz Južne Amerike i Južne Afrike. Naziv roda potiče od dve Grčke reči Schizein = rascepljen i Anthos = cvet, što ukazuje na formu cveta. Biljka je na zapadu poznata pod nazivom orhideja siromašnih, zbog cvetova koji liče na cvetove orhideja. Ovo su jednogodišnje, razgranate biljke, visine od 15-90 cm zavisno od vrste i forme. Mnoštvo cvetova prekriva celu biljku. Listovi su perasto deljeni, svetlo zelene boje prekriveni žlezdastim dlakama.
Shizanthus pinnatus je poreklom iz južne Amerike i najraširenija je vrsta iz ovoga roda. Uzgaja se kao baštenska ili saksijska biljka od 1822. godine. Visina biljaka je oko 45 cm. Mnoštvo grana daje biljkama žbunast, piramidalan izgled, a stabla i listovi su prekriveni dlačicama. Mnogobrojni cvetovi su sakupljeni u vršne rastresite cvasti. Cvetovi su promera od 1-8 cm. Vreme cvetanja zavisi od vremena sijanja semena. Boja cvetova zavisi od sorte (bela, žuta, roza, crvena, bordo, lila, ljubičasta...), a latice su pokrivene tačkama, pegama, crticama i raznim šarama.
Načini uzgajanja
Zahteva mnogo svetla. Ako se gaji kao baštenska biljka sadi se na sunčano mesto, zaštićeno od vetra, uz postavljanje potpore za visoke forme, a ako se gaji kao saksijska sobna biljka najbolje joj odgovara svetlo mesto sa direktnim jutarnjim suncem, dobro provetrena prostorija i umerena temperatura. U šire saksije sadi se po nekoliko biljaka za gajenje na balkonima i terasama. Mladim biljkama se zakidaju vrhovi grana kako bi se podstaklo grananje. Podnosi sniženje temperature do 0 stepeni, a optimalna temperatura rasta je oko 18 stepeni. Sadi se u baštu kada prođe opasnost od kasnih prolećnih mrazeva na rastojanju od 15-25 cm, voli supstrat sa povišenim sadržajem humusa i redovno prihranjivanje svakih desetak dana. Zemlja treba da je stalno vlažna, ali da se voda ne zadržava u predelu korena. Biljkama pogoduje povišena vlažnost vazduha
RAZMNOŽAVANJE
Razmnožava se semenom koje se seje u zaštićene leje u martu ili direktno u baštu u aprilu. Seme se prekrije tankim slojem supstrata, orošava se prskalicom i pod staklom ili folijom niče za 7-14 dana. Optimalna temperatura za klijanje i nicanje je 15-20 stepeni. Ako se želi prolećno cvetanje seme se sije u avgustu ili septembru, biljke se pikiraju u saksije i zimi drže na svetlom i prohladnom mestu sa temperaturom oko 10 stepeni. Pikiranje se vrši kada biljka obrazuje prvi par pravih listova. Presađivanje u baštu vrši se zajedno sa zemljom iz saksije, uz prethodno navikavanje biljaka na direktno sunce. Jesenjom setvom semena dobijaju se bogatije biljke sa produženim cvetanjem.
BOLESTI I ŠTETOČINE
Antraknoza koja izaziva pojavu vodenastih fleka na listovima i stablu i sušenje nadzemnog dela biljke. Zaražene biljke treba odstraniti, a ostale biljke tretirati fungicidima.
Mlade biljke usled preterane vlage i na težim zemljištima stradaju od gljiva iz roda Pythium.
Saveti
Pri nedostatku svetla i hraniva grane se izdužuju i formira se manji broj cvetova.
Nedostatak vode dovodi do propadanja biljaka. Mlade biljke su osetljive na nedostatak vode, ali i na previše vlage koja pogoduje razvoju gljivičnih bolesti.
Redovno uklanjati ocvale cvetove, kao i žute listove sa biljke.
Loše podnose letnje žege i nedostatak vlage.
Sorte
Giant hybrids visine oko 90 cm
Hit parade visine oko 30 cm
Angel Wings oko 45 cm
Hit Parade, Bouquet i Star Parade do 25 cm.