Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Kupina EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Kupina EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Kupina EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Kupina EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Kupina EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Kupina EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Kupina EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Kupina EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Kupina EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

 » Voće,povrće... » Voće » Kupina

Kupina

4 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1flow Kupina Pet Jun 08 2007, 16:32

mikimile

mikimile
Član
Član

Kupina - beru se mladi i zdravi listovi

Kupina je stari lek koji su cenili još Grci i Rimljani. Plodovi kupine deluju blago laksativno u obliku sirupa, a kupinovo vino je dobro sredstvo za jačanje, i preporučuje se malokrvnim osobama. Često se koristi kod prehlada, kašlja, šećerne bolesti. Upotrebljava se kao antiseptik u terapiji angine, faringitisa, gingivitisa, za rane i kožne bolesti, kao i za ispiranje usta u slučaju upale sluzokože.

Kupina, ostruga, kupinjača, muraga, crna jagoda, Rubus cadicans Weihe, javlja se kao česta biljka po brdskim predelima, krčevinama, šumskim proplancima, po zapuštenim i neobrađenim mestima, a sreće se i kao živa ograda. To je višegodišnja žbunasta biljka. Stablo je uspravno, visoko jedan do dva metra, obraslo trnovima i naizmenično raspoređenim listovima, dugačkim do 7 santimetara i sastavljenim od tri do pet ovalnih i nepravilno nazubljenih listića. Liska je sa tri lica tamnozelene boje, dok je naličje svetlije i maljavo. Cvetovi su aktinomorfni, ružičasti ili beli, pojedinačni ili udruženi u grozdaste cvasti. Cveta u junu. Plod je zbirna koštunica crne boje, sastavljena od mnogo sitnih i sraslih koštunica.

Kupina sadrži oko 8 odsto galotanina, inozit, organske kiseline. Plod sadrži izo-limunsku kiselinu. Listovi dok su sveži sadrže oko 125 miligram procenata aksorbinske kiseline.

To je stari lek koji su cenili još Grci i Rimljani. Koristi se kao adstringent, protiv dijareje, hemoroida, raznih ozleda kože i sluzokože. Eksterno, upotrebljava se kao antiseptik u terapiji angine, faringitisa, gingivitisa, za rane i kožne bolesti, kao i za ispiranje usta u slučaju upale sluzokože. Uspešno se koristi kao hemostiptik i fitoncidno sredstvo. Često se koristi kod prehlada, kašlja, šećerne bolesti. Za vreme rata list kupine, sam ili u mešavini sa lišćem maline, služio je kao zamena za ruski čaj. U istu svrhu mogu se koristiti i mladi cvetni pupoljci. Voćni sirup predstavlja dobro sredstvo protiv dijareje, naročito u pedijatriji. Plodovi kupine deluju blago laksativno u obliku sirupa, a kupinovo vino je dobro sredstvo za jačanje, i preporučuje se malokrvnim osobama. Plodovi kupine nalaze primenu i u domaćinstvu, za spravljanje raznih namirnica (slatko, džem, marmelada).

Listovi se beru u toku juna i jula i to samo mladi i zdravi sa vršnih delova grana i odmah suše u tankom sloju pod krovom, na promaji uz češće prevrtanje. Suva droga je zelene boje, bez mirisa i oporog ukusa. Pakuje se u vreće ili slamarice i čuva na suvom mestu najviše godinu i po dana. Odnos svežeg i suvog lista je 4-5:1. Plodovi (Rubi fructus) sakupljaju se kada sazru.
Kupina 15082003145633-1

2flow Re: Kupina Pet Jun 08 2007, 19:46

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Ljekovito i začinsko bilje

Bilje se stoljećima smatralo nužnim u svakodnevnom životu. Imalo je važnu ulogu u prehrani, kućanstvu i kozmetici te kao osnovni oblik liječenja. U Bibliji i mnogim književnim djelima spominju se biljke. Shakespeare je pisao s posebnim oduševljenjem o više od 80 biljaka. Za devet svetih anglosaksonskih biljaka (kamilica, krasuljica, divlja jabuka, pravi komorač, divlji pelin, obična kopriva, suličasti trputac, obična grahorka, potočarka) vjerovalo se da tjeraju napade zla. Indijanska plemena sjeverne Amerika iskorištavala su više od 600 lokalnih biljaka u hrani, lijekovima i ukrasima. Arheolozi vjeruju da se neko bilje upotrebljavalo kao začin još prije 50000 godina!

Tradicionalno znanje o biljnim ljekovitim pripravcima prenosilo se s generacije na generaciju, no u industrijaliziranom društvu izgubio se doticaj s narodskim travarstvom. No, kako su kemijski preparati počeli izazivati oštre rasprave, a ekološka svijest rasla, počelo je ponovo rasti zanimanje za bilje i njegova popularnost. Na policama trgovina jedva da više možete pronaći sapun, šampon, kremu, mlijeko za tijelo i sl. bez dodataka aromatičnog bilja!

Uzgoj bilja prije svega veseli, a može nam biti i korisan. To je jedan od načina za postizanje prisnog odnosa s prirodom. Jedan od najljepših oblika uzgajanja bilja ogleda se u načinima na koje ga možete složiti i koristiti te uživati u bojama, mirisima i okusima! Ono se također smatra dušom kulinarstva. Aromatično lišće ružmarina i majčine dušice ugodno prožima kuhana jela, sjeme kopra i komorača ribu, salate i povrće čine pikantnima itd. Upotreba bilja u kućanstvu može biti ne samo korisna već nam podići raspoloženje. Potpuri načinjen od bilja iz vlastitog vrta svakako će nam biti draži od obojanog i namirisanog iz trgovine. Većina tegoba može se liječiti kod kuće nizom jednostavnim biljnih lijekova, ali naravno i tu valja biti oprezan i dobro se educirati o svojstvima pojedine biljke.

Ako ljekovito bilje uzgajate u svom vrtu onda ga možete koristiti svježeg ili ga brati kad ga ima u izobilju i sušiti za kasniju uporabu. Neko bilje se može i sušiti i zamrzavati, neko dodavati ulju i octu, a neko jednostavno koristiti za ukras i miris.

Prepoznavanje, uzgajanje i branje bilja samo po sebi može predstavljati iscjeljujuće iskustvo. Mali napor koji ste uložili u uzgoj biti će nagrađen aromatičnim srebrnim i zelenim listovima, mirisnim ukrasnim cvjetovima, ukusnim lišćem i začinskim sjemenjem. Biljni vrt je zadovoljstvo kako za vrtlara i za one koji ga posjećuju. Biljni kutak može se stvoriti gotovo u svakom vrtu, uključujući i balkonski. Bilje se može ugurati unutar postojećih cvjetnih gredica, gredica povrća ili u ukrasnim teglama. Odvojite što veći prostor za bilje i on će vam postati mjesto mira i uživanja!

3flow Re: Kupina Pet Jun 08 2007, 19:49

kelta

kelta
počasni član
počasni član

VEN (Calendula officinalis)

Neven je jedna od najsvestranijih biljaka. Djeluje umirujuće, ljekovito i antiseptički. Poznat je po svojoj upotrebi u kozmetici i kulinarstvu. Prvobitna postojbina mu je područje Sredozemlja, a danas se kao vtrna biljka uzgaja posvuda.

Stari Egipćani cijenili su ga kao biljku koja pomlađuje. Hindusi su ga upotrebljavali za ukrašavanje oltara u hramovima. Perzijanci i Grci su njegovim zlatnim laticama ukrašavali i aromatizirali hranu. U američkom Građanskom ratu liječnici su na bojištima stavljali lišće na otvorene rane. U pučkoj medicini koristio se kao afrodizijak, ali i kao ljekovito sredstvo protiv žutice, kuge i bradavica (bradavicu treba protrljati cvjetnom glavicom dok se ne navlaže, zatim obrisati konjskom dlakom i ostaviti da se suši).

Uzgoj

Neven voli glinasto pjeskovito tlo, no podnosi većinu tala, osim pretjerano vlažnih. Sije se od travnja do lipnja ili u rujnu. Niče nakon deset tjedana. Sam se zasijava pa ponekad pobjegne iz vrtova i raste uz puteve i plotove. Otkidanje ocvalih cvjetova produžit će aktivan rast i spriječiti pretjerano samozasijavanje. Cvjetovi se beru kada se otvore, a lišće dok je mlado.

Upotreba

Cvjetovi se upotrbljvaju za smanjivanje upala, pospješivanje znojenja, protiv grčeva, neuredne menstruacije, te za žuč i žučne vodove. U čajeve se često dodaje samo za uljepšavanje. Upotrebljava se u mastima protiv čireva nogu, proširenih vena i modrica. Ulje od nevena se koristi u mnogim preparatima za kožu i u aromaterapiji.

Svježi cvjetovi se dodaju salatama, juhama, jelima od jaja. Suhi se koriste kao nadomjestak za šafran i dodaju riži, mekom siru, jogurtu, mliječnim jelima, kolačima i slatkom kruhu. Latice nevena i ljubičice često su se koristile za preljeve preko šunke i mesa u 17. stoljeću.
Neven

Neven cijeli

4flow Re: Kupina Uto Feb 08 2011, 10:17

iizuzetan


Novi član
Novi član

Kupina, lekovita svakim svojim delom, korenom, listom cvetom i plodom, zauzima važno mesto u ishrani i narodnoj medicini.

Bogata organskim gvožđem, kupina je postala nezamenljiva u ishrani dece, trudnica, dojilja, kao i osoba u pubertetu i klimakretijumu, dok sok od kupina deluje podsticajno na rad jetre. Poznata od davnina i koričćena kao lek pominje se u mnogim istrorijskim spisima.

Kupina u plodu sadrži veoma malo ugljenih hidrata (6%), belančevina 0.9% i 1% masti uz veći procenat suve materije (20%). Od minerala sadrži kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum i gvožđe. Među vitaminima najzastupljeniji su B1, B2, C i PP, dok betakarotena ima nešto manje. Od drugih važnih lekovitih sastojaga sadrži galotanin u većem procentu (8%) inozit i organske kiseline. Listovi sadrže pektin, a dok su sveži i znatnu količinu vitamina C.

Fenolna jedinjenja, koje sadrži kupina, sprečavaju oksidaciju LDL holesterola, takozvanog lošeg holesterola, odlažući pojavu ateroskleroze i sprečavajući pojavu kardiovaskularnih bolesti, među kojima su infarkt miokarda i šlog najčešći uzroci smrti u Srbiji. U prevenciji kardiovaskularnih bolesti kupina učestvuje i svojim sadržajem vitamina C i beta karotena, zbog njihovih antioksidantnih svojstava. Zbog visokog sadržaja kalijuma, a niskog natrijuma, kupina je korisna za obolele od hipertenzije, jer utiče na sniženje pritiska.

Galotanin uništava bakterije, među kojima je najznačajnija Ešerihija koli i Salmonela enteritidis, a takođe deluje i antivirusno. Zato se kupina u narodnoj medicini koristi protiv dijareje. Posebno je efikasna kod dece, a primenjuje se u obliku sirupa. Plod kupine deluje blago laksativno. Kupina se koristi i u lečenju hemoroida i raznih povreda kože i sluzokože.

Eksterno, upotrebljava se kao antiseptik u terapiji angine, faringitisa, gingivitisa, za rane i kožne bolesti, kao i za ispiranje usta u slučaju upale sluzokože. Često se koristi kod prehlada, kašlja i šećerne bolesti. Kod dijabetičara smanjuje oštećenja krvnih sudova, koja kod njih vode oštećenju vitalnih organa, a zbog niskog sadržaja ugljenih hidrata može češće da se nađe na njihovom jelovniku.

Narodna medicina već vekovima poznaje lekovita svojstva kupinovog vina dobijenog prirodnim vrenjem zrelih plodova kupine. Kupinovo vino ima svoje medicinsko opravdanje, a u farmakologiji je svrstano u lekovito. Sadrži kiseline sličnog dejstva kao želudačna, pa pomaže u varenju hrane, posebno belančevina. Postoje podaci da kvercentin, sastojak kupinovo vina, sprečava rak (časopis "Weine and Spiritus" broj 29 iz 1995) i usporava starenje. Preporučuje se kod anemije, iscrplenosti, slabe uhranjenosti, za regulisanje varenja, sniženje krvnog pritiska i poboljšanje cirkulacije krvi. Posebno je korisno u ishrani, rekovalescenata i ljudi slabog imuniteta. Pojačava apetit, doprinosi boljem lučenju žuči i mokraće i pozitivno utiče na metabolizam.

Posebno je značajno što je gvožđe u kupini u sklopu organskog jedinjenja, pa se zato lako iskorišćava, te je posebno povoljno za malokrvne, ali i za prevenciju anemije kod povećane poterbe organizma za gvožđem kod dece, trudnica i dojilja. Čaj od lista kupine koristi se kod malokrvnosti i za jačanje imuniteta.

Plodovi kupine nalaze primenu i u domaćinstvu, za spravljanje raznih namirnica (slatko, džem, marmelada i sok). U narodu se ranije čaj od lista kupine i maline uz dodatak mladih cvetnih pupljaka, koristio kao “narodni čaj”, zamena za ruski čaj.

Kupina zbog svog blagotvornog dejstva zaslužuje da zauzme mesto u ishrani i da se ne koristi samo kao lek kada se bolest javi, već još više da se koristi preventivno tj. za sprečavanje anemije, srčanih bolesti, raka i za jačanje imuniteta.

http://www.zaljubi.com/index.php?u=igre&ad=igrice

5flow Re: Kupina Ned Avg 19 2012, 20:38

admin

admin
Admin
Admin

Bogate su vitaminima i mineralima, vlaknima i antioksidansima vrlo efikasnim u prevenciji brojnih bolesti.

1. Kupine su čak deset puta bogatije antioksidansima nego paradajz ili brokoli, što ih svrstava u top deset najzdravijih namirnica. Specifičan antioksidans kog sadrže – elagitanin, kojeg nema gotovo ni u jednoj drugoj namirnici pokazao se vrlo efikasnim u borbi protiv raka.

2. Ove male bobice obiluju polifenolima koji pomažu tijelu u borbi sa slobodnim radikalima i sprečavaju bolesti srca i krvnih sudova.

3. Snažna ljubičasta boja kupina podstiče od antocijana koji svojom snažnom antioksidativnom aktivnošću blagotvorno djeluje na zdravlje, posebno kardiovaskularnog sastava. Izuzetno je važna njegova uloga u prevenciji malignih bolesti.

4. Zahvaljujući visokom sadržaju prehrambenih vlakana, kupine značajno doprinose smanjenju rizika od dijabetisa, bolestima probavnog sastava poput divertikuloze, a vrijedan su saveznik pri smanjenju suvišne tjelesne mase.

5. Sjemenke kupina, osim vlakana sadrže i visoki nivo elegične kiseline. Taj snažni antioksidans na različite načine se bori protiv hroničnih bolesti. Istraživanja su pokala kako kuvanje ne uništava elegičnu kiselinu pa stoga džemovi, kompoti dijele ovo blagotvorno svojstvo sa cijelim plodom kupine.

6. Ovo moćno voće siromašno je kalorijama, ali i te kako bogato vitaminima C, E, folnom kiselinom i mineralima kalijuma, mangana i magnezijuma.

7. Šaka kupina obezbjeđuje osam grama prehrambenih vlakana, s vodećim pektinom koji blagotvorno djeluje na sniženje nivoa holesterola.

8. Zahvaljujući nutritivnom sastavu, kupinama se pripisuje protivupalno, antibakterijsko djelovanje na funkcije krvnih sudova.

9. Kupini pripada vodeće mjesto među bobičastim voćem po nivou fitoestrogena, materiji koja ima potencijalnu ulogu u prevenciji karcinoma dojki i grlića materice, piše Zadovoljna.

10. U kupinama se nalazi lutein, najvažnija prirodna materija za zdravlje ljudskog oka. Smanjuje rizik od degeneracije oka i sprečava razvoj očne mrene. Djeluje kao filter sunčanog svjetla, apsorbirajući opasne UV zrake.


_________________
Kupina Cooltext424021530
http://www.biljnocarstvo.com

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

 » Voće,povrće... » Voće » Kupina

Similar topics

-

» KUPINA (Rubus fructicosus)

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu