Preuzeto sa wikipedije
Brokoli ili brokula (Broccoli, Brokkoli lat. Brassica oleracea var. silvestris) (iz italijanskog broccoli, „Granasti kupus“) je naziv za nekoliko kultivara divljeg kupusa (Brassica oleracea) iz grupe kultivara „Italica“.
Brokoli raste i razvija se slično poput karfiola. Gornji dio ove biljke se naziva glava, i ona je kao i kod karfiola sačinjena od mnoštva manjih "buketića", koji su opet obrazovani ne potpuno razvijenim cvastima, ali u svakom slučaju, daju se uočiti sitni pupoljci. Glava je najčešće tamnozelene do plavkasto zelene boje. Rijeđe se sreću sorte žute, ljubičaste ili bijele boje. Vrijeme vegetacije brokolija iznosi od 14 - 15 mjeseci.
"Žetva" brokolija se obavlja kada su pupoljci sredine glave dobro razvijeni ali još uvijek zatvoreni. Dakle, još uvijek zatvorene cvasti se zajedno sa strukom, tj. stabljikom dužine 10-15 cm otsijecaju. Otsijeca se uvijek tako, da na stabljici ostanu pojedini, ali ne mnogi listovi. Sa sporednih pupoljaka koji se razvijaju postranice, kasnije niču male cvjetne glavice, koje se takođe otsijecaju. Dakle usijecati i koristiti se mogu posebno glava a posebno stabljika, a može i odvojeno.
Brokoli vodi porijeklo iz Male Azije. U Evropi je jedino bio poznat na područiju Italije. Katarina Medići ga je u 16. vijeku isporučila za Francusku, odakle je pod nazivom "italijanska špargla" dospio i u Englesku. Američki predsjednik Tomas Džeferson je u 18. vijeku uveo brokoli u poljoprivredu Amerike, isprva samo kao probnu biljku.
Brokoli je posebno bogat mineralima kao što je kalijum, kalcijum, fosfor, ferum, cink i natrijum. Takođe i vitamini su zastupljeni u nezanemarivim količinama: B1, B2, B6, E, a posebno Askorbinska kiselina (Vitamin C) i Karotin (Provitamin A).