Gloxinia ili Sinningia
Familija Gesneriaceae
OPIS BILJKE
Krtolasta (gomoljasta), grmolika, zeljasta biljka poreklom iz Brazila, u 19. veku je donešena u Evropu. Ovaj rod je dobio ime 1825. godine po Nemačkom botaničaru i baštovanu Bonskog univerziteta Vilhelmu Sinningu (1794-1874) koji je radio na selekciji i hibridizaciji ovih biljaka. U prirodi se sreće oko 20 vrsta, a kao sobne biljke gaje se 2 vrste Sinningia regina (Gloxinia regina) i Sinningia speciosa (Gloxinia speciosa) i njihovi mnogobrojni hibridi (Sinningia ili Gloxinia hybrida hort.). Prvobitni naziv Gloxinia dat je u čast Francuskog botaničara Bendžamina Pitera Gloxina sa kraja 18. veka i veoma je raširen u odnosu na botanički naziv Sinningia.
Sinningia regina (Gloxinia regina) je zeljasta, grmolika biljka sa kratkim stablom visine do 10 cm. Biljka ima 4-6 pari širokoovalnih do eliptičnih, u osnovi srcastih listova, dugih 15-20 cm, naizmenično raspoređenih na stablu. Listovi su sočni, tamnozelene boje sa srebrnkastom nijansom u predelu nervature, somotasto maljavi i sa crvenkastim naličjem koje je jače izraženo kod mlađih listova. Cvetovi su zvonasti, na dugim cvetnim stapkama (do 20 cm) koje izbijaju iz pazuha listova, tamnoljubičasti, viseći, oko 3-5 cm dugi i oko 5-7 cm u promeru. Cveta u letnjim mesecima, a nakon cvetanja nadzemni deo odumire. Gaji se od početka 20. veka.
Sinninigia speciosa (Gloxinia speciosa) je zeljasta biljka sa dugim, svetlijim sočnim listovima na kratkim grančicama. Manja je biljka u odnosu na S. regina i smatra se najdekorativnijom vrstom iz ovog roda. Listovi su širokoovalni i suženi u osnovi, zelene boje po celoj površini. Cvetovi su ljubičasti ili purpurni, a razne forme ove vrste mogu biti različitog oblika cvetova, uspravni ili viseći, raznih formi latica, kao i boje roza, crveni, bordo, ljubičasti, beli, plavi, purpurni, crveni sa belim krajem... zavisno od sorte. Ova vrsta je najviše gajena i od nje su nastali mnogobrojni hibridi.
Sinningia x hybrida (Gloxinia x hybrida)
Dok ishodne forme gloxinia imaju uglavnom viseće cvetove slične naprstku, savremeni hibridi imaju krupne, vertikalne cvetove na kratkim drškama, trubastog ili zvonastog oblika, jarko crvene, roza, lila, bele, plave, ljubičaste ili dvobojne cvetove. Neke forme imaju zupčaste krajeve latica bele boje, a postoje i hibridi sa duplim cvetovima. Cvetanje je od aprila do septembra, a na jednoj odrasloj biljci može biti i nekoliko desetina cvetova (do 50), a promer cvetova može biti i do 10 cm. Cvetovi su bez mirisa, a postoje i hibridi sa nežnim mirisom. Listovi su sočni, nežni i lako lomljivi, 10-20 cm dugi i 8-15 cm široki, jajoliki ili srcasti, svetlije ili tamnije zelene boje, dlakavi, ivice liske su nazubljene a mogu biti i talasaste. Listovi obrazuju prizemnu rozetu. Krtola je okrugla i spljoštena. Period dekorativnosti je proleće i leto. Visina cele biljke je do 30 cm, a širina oko 40 cm.