Metoda solarizacije temelji se na korištenju Sunčeve topline kao latentnog agensa za suzbijanje nametnika i korova u tlu. Za solarizaciju se koristi što tanja prozirna PE ili PVC folija, jer ona lakše provodi toplinu, pa se tlo brže i lakše zagrijava. Folijom se prekriva tlo tijekom 1-2 mjeseca u najtoplijem razdoblju godine ( juli i avgust). Prije pokrivanja, tlo treba dobro pripremiti ( usitniti) i držati u vlažnom stanju ( 60-70% od kapaciteta za vodu), jer vlaga olakšava provođenje topline kroz tlo. Pod folijom, na dubini od 10 cm, temperatura tla može biti za 10-20 C viša nego na nepokrivenom tlu. Solarizacija se pokazala učinkovitom u suzbijanju nametnika i korova u tlu, tako, primjerice, patogene gljivice: Verticillium dahlie, Phytium ultimum, Rhizochtonia solani, Fusarium oxysporum idr. ugibaju ako su izložene temperaturi od od 37 C tijekom 18-33 dana. Obzirom da gangrena parike spada u bolest koja se razvija do 35 C, ovaj način će djelovati učinkovito.
Solarizacijom se postiže odličan u učinak u suzbijanju nematoda, patogenih gljivica i korova, a prednosti su ove metode mnogobrojne:
- Jeftinija je od ostalih načina za sterilizaciju tla
- Jednostavno se i lako primjenjuje
- Nema zagađivanja okoliša i omogućava povećanje uroda
Zbog toga bi metodu solarizacije trebalo uključiti u program integrirane zaštite. Jedini su nedostaci ove metode da je njezina primjena ograničena klimatom.