Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Clerodendrum - Page 2 EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Clerodendrum - Page 2 EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Clerodendrum - Page 2 EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Clerodendrum - Page 2 EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Clerodendrum - Page 2 EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Clerodendrum - Page 2 EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Clerodendrum - Page 2 EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Clerodendrum - Page 2 EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Clerodendrum - Page 2 EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Clerodendrum

+7
voki
casper
Gaga
baba
mena
Trn
djeka
11 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Ići dole  Poruka [Strana 2 od 2]

26cvjet Re: Clerodendrum Pon Okt 19 2009, 16:18

branka

branka
počasni član
počasni član

Da li je bolje sada da se sadi ili na prolece?

27cvjet Re: Clerodendrum Pon Okt 19 2009, 16:45

mena

mena
moderator
moderator

Ja mislim da je bolje sacekati proljece..
Ja cekam- ima da bude velika kad je Voki posalje Very Happy

http://biljke.bosnianforum.com/

28cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 13:33

voki

voki
počasni član
počasni član

Bolje je u proleće ožiljavati reznice pri orezivanju biljaka. Na mojoj biljci je još mnogo cvetova i pupoljaka, kada precveta probaću da ožilim nekoliko grančica pa ako ne uspe uvek ostaje sledeće proleće kao opcija.

29cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 13:39

mena

mena
moderator
moderator

Mislim da sam uspjela oziliti Clerodendrum thomsoniae veildance veildance veildance veildance

http://biljke.bosnianforum.com/

30cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 13:45

voki

voki
počasni član
počasni član

Netipičan predstavnik roda klerodendruma, prvi se počeo gajiti kao sobna biljka i najrasprostranjeniji je među uzgajivačima biljaka.
Clerodendrum - Page 2 Clerodendrum_thomsoniae

OPIS BILJKE
Rod Clerodendrum obuhvata oko 400 vrsta biljaka poreklom iz tropskih delova Azije, Afrike i Južne Amerike. To su zimzeleno i listopadno drveće, grmovi i penjačice. Naziv Clerodendrum potiče od Grčkih reči cleros-sudbina i dendron-drvo, što u doslovnom prevodu znači drvo sudbine.

C. thomsoniae (sinonim C. Balfourii) poreklom je iz tropskih vlažnih šuma Gvineje, Konga i Nigerije. 1860. godine Britanski misionari su pronašli ovu biljku u tropskim šumama jugoistočne Nigerije, a ime je dobila u čast gospođe Thomson, žene sveštenika koji je mnogo godina živio među domorodačkim plemenima zapadne Afrike. To je brzorastuća, grmolika, drvenasta puzavica koja dostiže visinu od 4 m. Listovi su tamno zeleni, krupni, do 12 cm dugi, sa izraženom nervaturom, izduženo jajoliki sa oštrim vrhom. Postoji i varijetet sa žuto-zelenim listovima. Cvetovi su sakupljeni u pazušne rastresite cvasti, crvene boje, promera oko 2.5 cm, sa belim ili krem petočlanim čašicama. Nakon opadanja crvenih cvetova, čašice poprimaju lila nijansu i još dugo ostaju na biljci. Cveta u periodu od marta do juna, a po nekada i u jesen. U pogodnim uslovima može cvetati od polovine proleća do jeseni.

USLOVI USPEVANJA
Zahteva potporu, a forma se održava redovnim orezivanjem. U zimskom periodu delimično ili potpuno odbacuje listove i u tom periodu se retko zaliva, ali treba voditi računa da se zemlja potpuno ne osuši. Temperatura zimi od 12-18 stepeni, na što svetlijem mestu. Voditi računa da biljka nije blizu grejnih tela ili hladnih prozora jer dolazi do potpunog odbacivanja listova. U proleće na početku rasta presađuje se i obrezuje, tako da se ostavlja 1/3 do 1/2 dužine grana radi iniciranja grananja i obilnijeg cvetanja. Sadi se u bogat, humusni slabo kiseli supstrat (ph 5-6,5), sa dodatkom peska i obaveznim drenažnim slojem na dnu saksije. U periodu intenzivnog rasta zaliva se umereno, zahteva povećanu vlažnost vazduha i hraniva u zemljištu, naročito P i K koji utiču na bogatije cvetanje i odrvenjavanje mladih grana.

RAZMNOŽAVANJE
Poludrvenastim reznicama u proleće i leti pri temperaturi od 20-22 stepena, u supstratu sa većim udelom peska uz zagrevanje supstrata ili ožiljavanjem reznica u vodi. Mladim ponicima se redovno odstranjuju vrhovi radi postizanja grmolikog izgleda.
Semenom. Biljke dobijene iz semena cvetaju sledeće godine.

SAVETI
Proizvođači Clerodendruma tretiraju biljke inhibitorima rasta radi žbunastog izgleda, dok u sobnim uslovima grane brzo rastu i moraju se vezivati za oslonac. Nakon cvetanja grane se skraćuju na polovinu kako bi u jesen ponovo cvetao. Prevelike doze hraniva dovode do odumiranja vršnih delova biljke. Najjače letnje sunce može izazvarti pojavu ožegotina na listovima. U toku zime biljka odbacuje većinu listova.

BOLESTI I ŠTETOČINE
Bela leptirasta vaš, crveni pauk, grinje, štitaste vaši

31cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 13:52

mena

mena
moderator
moderator

Tekst je super a jos bolje koliko ga stetocina napada Suspect divota ionako nemogu da zivim od tih napasnika..

http://biljke.bosnianforum.com/

32cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 13:55

voki

voki
počasni član
počasni član

Ma to su samo mogući napasnici, ne mora da bude... Smile

33cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 15:46

voki

voki
počasni član
počasni član

Clerodendrum splendens
Poreklom je iz tropskih predela zapadne Afrike (od Senegala do Angole) gde raste do 5 m visine. Grmolika biljka sa okruglastim do ovalnim listovima 8-20 cm dugim i 5-10 cm širokim. Listovi imaju srcoliku osnovu, na vrhu su zaoštreni i talasasti po rubu, tamno zelene boje. Cvetovi su do 3 cm u promeru, sakupljeni u štitolike cvasti na vrhu grana ili u pazuhu listova, crvenkaste boje. Čašični listići su zeleni, oko 0,5-0,8 cm dugi, petodelni, a krunica je petodelna u osnovi srasla u usku trubu. Prašničke niti su duge, crvene boje. Cvetanje je u periodu od zime do maja, a u povoljnim uslovima cveta skoro celu godinu.

RAZMNOŽAVANJE
Reznicama pri temperaturi od 22-25 stepeni uz obilno zalivanje. Mladim biljkama se zakidaju vrhovi i u jesen se orezuje radi formiranja grmolikog izgleda.

Clerodendrum - Page 2 Clerodendrum_splendens_11

Clerodendrum fragrans (sinonimi Volkameria fragrans, Cl. Chinense, C. Philippinum) – Mirisni Klerodendrum
Poreklom je iz istočne Kine, Japana i Koreje. Zimzeleni grm visine 1-2 metra, sa dlačicama na granama. Listovi su maslinasto zeleni, široko jajoliki ili srcasto okruglasti, 7-20 cm dugi, prekriveni dlačicama i po obodu nazubljeni. Cvetovi su sakupljeni u vršne štitaste cvasti, do 8 cm u promeru, beli su, a sa naličja roza boje. Odlikuju se jakim prijatnim mirisom. Cvetanje je tokom cele godine. Dobro uspeva u kućnim uslovima, a kao kućna biljka se uglavnom uzgajaju sorte sa duplim cvetovima.
RAZMNOŽAVANJE
Zelenim reznicama i delovima korena pri temperaturi od 18-20 stepeni i uz obilno zalivanje

Clerodendrum - Page 2 ClerodendrumPhilippinum11

34cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 15:48

voki

voki
počasni član
počasni član

Clerodendrum speciosissimum (sinonim C. Fallax)
Poreklom je iz istočne Azije i Polinezije. Zimzelena je biljka, grmolikog rasta do 4 m visine, sa okruglasto-srcastim listovima tupo zaoštrenim na vrhu. Gornja strana liske je sa izraženim brazdama, a naličje liske prekriveno dlačicama. Cvetovi su sakupljeni u vršne metličaste cvasti, purpurne boje. Cvetanje od maja do septembra.

U jesen se orezuju, a u proleće presađuju. Obilno se zaliva, traži dosta svetlosti, dnevnu temperaturu ne ispod 20 stepeni i noćnu ne manju od 16 stepeni, i bogat supstrat uz redovnu prihranu.

RAZMNOŽAVANJE
Reznicama u periodu od Januara do Marta uz obilno zalivanje i semenom u proleće.

35cvjet Re: Clerodendrum Uto Okt 20 2009, 15:55

voki

voki
počasni član
počasni član

Od mog C. Ugandensea sam danas otkinuo jednu grančicu i stavio pod flašu i iznad radijatora na toplo, izveštaj sledi...

36cvjet Re: Clerodendrum Sre Okt 21 2009, 13:49

mena

mena
moderator
moderator

Svi su lijepi nema sta ali moj favorit je ipak C. Ugandense

http://biljke.bosnianforum.com/

37cvjet Re: Clerodendrum Sre Okt 21 2009, 15:14

voki

voki
počasni član
počasni član

Evo jednog ožiljenog vrha grančice, bukvalno je imao dva listića
Clerodendrum - Page 2 21-10-2009003-1
Bocnuo sam ga u saksiju pored pasiflore i primio se.
Ovu grančicu sam jučer stavio na ožiljavanje
Clerodendrum - Page 2 21-10-2009002

38cvjet Re: Clerodendrum Sre Okt 21 2009, 15:19

mena

mena
moderator
moderator

Izgleda da je bolje ziliti zeljasti dio..Kolko vidim ti nemas problem ni sa jednim ni sa drugim.. Shocked

http://biljke.bosnianforum.com/

39cvjet Re: Clerodendrum Sre Okt 21 2009, 16:55

baba

baba
počasni član
počasni član

mena ::Izgleda da je bolje ziliti zeljasti dio..Kolko vidim ti nemas problem ni sa jednim ni sa drugim.. Shocked
I ja to pomislih Shocked

40cvjet Re: Clerodendrum Pon Feb 08 2010, 14:41

voki

voki
počasni član
počasni član

Clerodendrum - Page 2 04-02-2010041-1
ponovo cvetamo, po malo, ali cele zime.

41cvjet Re: Clerodendrum Pon Feb 08 2010, 19:52

mena

mena
moderator
moderator

Voki,Voki kud to da pokazes..

http://biljke.bosnianforum.com/

42cvjet Re: Clerodendrum Pon Feb 08 2010, 20:35

Zdravka

Zdravka
počasni član
počasni član

cini mi se voki da je kod tebe prolece vec stiglo...

43cvjet Re: Clerodendrum Uto Feb 09 2010, 11:39

voki

voki
počasni član
počasni član

Mena, da li se tvoj klerko ožilio?

44cvjet Re: Clerodendrum Uto Feb 09 2010, 16:02

mena

mena
moderator
moderator

voki ::Mena, da li se tvoj klerko ožilio?

Nije i sve su sanse da cu da odustanem od njega,izgleda da me nece pa nece..

http://biljke.bosnianforum.com/

45cvjet Re: Clerodendrum Sre Feb 10 2010, 06:58

voki

voki
počasni član
počasni član

Nemoj tako Milena, sada će proleće pa ću ja onog ožiljenog da pošaljem malo na put. Very Happy

46cvjet Re: Clerodendrum Sre Feb 17 2010, 18:24

mena

mena
moderator
moderator

voki ::Nemoj tako Milena, sada će proleće pa ću ja onog ožiljenog da pošaljem malo na put. Very Happy

Jedva cekam proljece Very Happy

http://biljke.bosnianforum.com/

47cvjet Re: Clerodendrum Uto Jul 19 2011, 21:24

MIRA K

MIRA K
Član
Član

Da oživim temu... Obožavam ovaj cvijet i zimus mi je uginuo pa neznam gdje bih ga mogla nabaviti? Možda ima dobre dušice da mi udjeli jednu reznicu Embarassed

http://apartments-njivice.com/

48cvjet Re: Clerodendrum Pet Jun 01 2012, 23:24

MIRA K

MIRA K
Član
Član

Voki, mlade biljčice mi nisu opstale ove zime uz svu pažnju Sad

Opet trgam za njim Embarassed

http://apartments-njivice.com/

49cvjet Re: Clerodendrum Čet Nov 29 2012, 08:02

voki

voki
počasni član
počasni član

Meni je prošle zime jedna biljka propala, a jedna je opstala
Clerodendrum - Page 2 IMG_5978-1
U 9. mesecu sam bio u poseti kod Fatke, poneo sam joj i reznice Clerodendruma ugandense, mislim da su joj se ožilile.

50cvjet Re: Clerodendrum Pet Nov 30 2012, 12:08

alisa

alisa
moderator
moderator

Mene ova biljčica ne voli i definitivno sam odustala od nje!Od prijateljice sam dva puta dobivala biljke cjele i punoo puta reznice.U kratkom roku mi ugine,ja ne znam šta joj uradim.Dok se snađem nje nema.Dešavalo se da mi se prime reznice i krenu cvjetati ubrzo nakon što ih ozilim,i odjednom,bye..

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 2 od 2]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu