Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
euphorbije-mlecike EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
euphorbije-mlecike EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
euphorbije-mlecike EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
euphorbije-mlecike EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
euphorbije-mlecike EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
euphorbije-mlecike EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
euphorbije-mlecike EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
euphorbije-mlecike EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
euphorbije-mlecike EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 54 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 54 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 174 dana Sre Okt 09 2024, 22:04

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

euphorbije-mlecike

+3
vlasta
Aiwa
baba
7 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1detelina euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 09:40

baba

baba
počasni član
počasni član

Euphorbije

su dobile ime po grckom fizicaru Euphorbusu koji je mleko euphorbija koristio kao glavni sastojak za pripremu otrova.

Postoji preko 2000 vrsta euphorbija od jednogodisnjih do visegodisnjih,od korova do stabala,od suculenata do zeljastih biljaka .
Sve imaju mlecnu strukturu i slicne cvetove mada vecina ima karakteristican zut cvet po kome se euphorbije razlikuju od ostalih biljaka.
U principu jako je tesko razmnoziti ih iz semena zato sto su skoro sve dvodome biljke,mada one znaju da stvore semenke posle cvetanja ali to je obicno jalovo seme.
Njihova stanista su Afrika i Madagaskar ali se veliki broj njih uzgaja kao kontejnerska biljka,i to zbog svoje neobicne lepote i karakteristicnog izgleda.

Kako su sve razlicite imaju jednu zajednicku crtu -OTROVNE SU - u vecoj ili manjoj kolicini.
Pojedine euphorbije su specificne sto prilikom otkidanja njihovih bodlji ili uzimanja pelcera znaju da prsnu svoje mleko i to u velikom mlazu,a ono je zavisno od vrste do vrste poprilicno otrovno od banalne iritacije koze moze doci do trovanja pa i slepila ako prsne u oko.
Ako se nekom desi trovanje ili prskanje po licu potrebno je sa biljkom otici doktoru.

TEMPERATURA:

Obratiti paznju na jesenje temperature kada nocne krenu da se spustaju ispod 10 stepeni.
Mnoge euphorbije su tolerantne na kratkotrajno spustanje temperature i na 0 stepeni ali to bi svakako trebali izbeci.
Posle temperatura koje cesto variraju pocnu da odbacuju listove,odbace cvet,deformisu se pa mogu i uginuti.
Tako da je moja preporuka svima koji su reseni da uzgajaju ove krasne biljke zimska temperatura ne sme pasti ispod 15 stepeni i u prolece se iznose tek pocetkom maja da bi se izbeglo bolovanje biljaka.

STANISTE:

potrebno je jako svetlo ali ne i direktno sunce,zbog svoje strukture znaju da imaju jako ruzne fleke od istog i takodje mogu uginuti zato ja preporucujem staniste koje ima jutarnje ili vecernje sunce.

VODA I ZEMLJISTE:

Sade se u rastresito zemljiste,moje neko iskustvo je pokazalo da je sledeci sastav jako dobar za odgoj euphorbija:1/3 sitnog peska,1/3 zemlje sa krticnjaka i 1/3 neke kvalitetne kupovne zemlje.
Drenazni sloj je obavezan i to od kamencica,polomljene opeke ili malo sitnijeg sljunka.
Leti se zaliva kad se zemlja prosusi , a zimi ako je na sobnoj temperaturi tj ako temperatura u prostoriji u kojoj se nalaze nasi ljubimci prelazi 20 stepeni onda je pozeljno zalivanje 1 u 20 dana i orosavanje nekoliko puta mesecno.
Kod euphorbija obratiti paznju sa vodom jer za razliku od kaktusa njima je voda potrebnija kao i to da za njih nema zimovanja.

Djubrenje :

Cula sam od mnogih kaktusara da ne savetuju prehranjivanje euphorbija vise od 2x godisne jer su one jako invazivne i brzo prerastaju svoja stanista kako saksije tako i visine nasih tavanica.
Iz tog razloga ja kupujem manje primerke kojima dajem djubrivo za kaktuse ili po nekad bacim 10 granula osmokota i tada sam mirna 6 meseci.
Presadjivanje zavisi od velicine biljke ja inace volim kad je guzva u saksiji Smile

Toliko od mene za sada Very Happy

2detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 09:47

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

Bravoo baba , jako lepo i detaljno obajšnjeno euphorbije-mlecike Smiley32euphorbije-mlecike Smiley32euphorbije-mlecike Smiley32!!!

A zahvaljujući tebi postale su mi posebno drage ove vrste!!! veildance
...negde sam čitala pa sam to primenila da sad s proleća zalivam jednom nedeljno da lli je to puno za njih sad?

3detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 10:03

baba

baba
počasni član
počasni član

Aiwa ::Bravoo baba , jako lepo i detaljno obajšnjeno euphorbije-mlecike Smiley32euphorbije-mlecike Smiley32euphorbije-mlecike Smiley32!!!

A zahvaljujući tebi postale su mi posebno drage ove vrste!!! veildance
...negde sam čitala pa sam to primenila da sad s proleća zalivam jednom nedeljno da lli je to puno za njih sad?

Prilikom iznosenja biljaka napolje ja ti savetujem da ih ne polivas bar 3-4 dana i ako je ikako moguce na mesto gde ih stavis da ih ne pomeras do jeseni jedino tada nece bolovati.

A sto se daljeg polivanja tice ja to polivam kad se zemlja osusi Smile

4detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 10:08

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

kako misliš da boluju..da stagniraju s rastom?
a problem mi je jer
ja nemam mesto za njih leti napolju jedino s jutarnjim suncem do 12...
da li bi im bilo dobro na terasi koja je osvetljena stalno..i otvorena stalno???'
neznam gde bi ih drugo smestila.. No No No

5detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 11:48

vlasta

vlasta
moderator
moderator

i ja cu da slikam uskoro svoje euphorbije....pa cu da postavim slike....tako sam ja prosle zime unistila nekoliko biljaka jer sam ih stavila na mirovanje sa ostalim kaktusima...sad ih drzim u dnevnom preko zime i super se drze.... veildance veildance

6detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 13:23

baba

baba
počasni član
počasni član

Aiwa ::kako misliš da boluju..da stagniraju s rastom?
izmedju ostalog i da stagniraju,kod euphorbija vazi pravilo ne uznemiravaj me i ne menjaj mi temperaturu cesto.


Aiwa ::a problem mi je jer
ja nemam mesto za njih leti napolju jedino s jutarnjim suncem do 12...
da li bi im bilo dobro na terasi koja je osvetljena stalno..i otvorena stalno???'
neznam gde bi ih drugo smestila.. No No No
Pa ti imas idealno mesto za euphorbije kao i za kaktuse, suncani deo do 12h milina bas ce ti bockavci uzivati.
A zatvorene terase pa ne savetujem drzanje euphorbija na promaji jer te verande preko leta uvek imaju promaje mislim da ti je ta terasa idalna za kale i adame kao i za neke druge biljke.

7detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 13:29

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

Hvalaaaa ... jocolor jocolor jocolor

8detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 15:46

baba

baba
počasni član
počasni član

evo nekoliko mojih Smile
na ovoj fotki ovo malo okruglo je ono zbog cega se ide u zatvor afro
a ovo pored varijegirano je Euphorbia mammillaris variegata
euphorbije-mlecike IMG_6618

ovo je tirucalli
euphorbije-mlecike IMG_6614

sitnija millii sa jednostrukim i crvenim cvetom
euphorbije-mlecike IMG_6617

mammilaris -fimbriate
euphorbije-mlecike IMG_6610

grandicornis
euphorbije-mlecike IMG_6606

millii od 60cm-a bez saksije rozeg i duplog cveta
euphorbije-mlecike IMG_6603

millii belog i duplog cveta
euphorbije-mlecike IMG_6601

Ovo su fotke koje sada postavljam dok ne slikam jos neke prinove a imam i jatropu multifidu,akalifu reptens,jos jedan mamilaris,trigonu variegatu,i obicnu ma seticu se ja jos cega sve ima malo mi mozak blokira kad mi nisu na videlu Smile

9detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 16:03

baba

baba
počasni član
počasni član

evo nasla sam fotku akalife,a ovo pored sitnih belih cvetica je angel frost euphorbija
euphorbije-mlecike IMG_6449

10detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 17:29

vlasta

vlasta
moderator
moderator

baba...bas mi se svidjaju biljke....tj. euphorbije......i ova zatvorska je dobra.... veildance veildance veildance

11detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Apr 05 2008, 17:30

vlasta

vlasta
moderator
moderator

dobro je sto si navela tacne nazive....da nam pomazes u identifikaciji... veildance veildance veildance

12detelina Re: euphorbije-mlecike Ned Apr 06 2008, 10:54

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

Sve pohvale babaaa cactus cactus prele pe suuuu!!!!

samo me nervira jer se neke Euphorbije teže nabavljaju, sad kad je bilo NS proleće tražila sam baš da uzmem E.canariensis jer mi se jaaaako sviđa kao i grandicornis, al.... nema niiiiiiiiišta od euphorbija kažu slabo im idu pa ih ni ne iznose...
baš sam se razočarala!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

13detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Apr 15 2008, 07:17

baba

baba
počasni član
počasni član

Aiwa ::Sve pohvale babaaa cactus cactus prele pe suuuu!!!!

samo me nervira jer se neke Euphorbije teže nabavljaju, sad kad je bilo NS proleće tražila sam baš da uzmem E.canariensis jer mi se jaaaako sviđa kao i grandicornis, al.... nema niiiiiiiiišta od euphorbija kažu slabo im idu pa ih ni ne iznose...
baš sam se razočarala!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

To sto su ti rekli da im slabo ide sasvim su u pravu Crying or Very sad
Semenke euphorbija imaju jako kratku klijavost pa se kod nas retko ko usudi da uzgaja iste iz semena Wink

Kod nasih kaktusara u prodaji se nalaze samo oziljene reznice tako da znas da je to mukotrpan posao a i od jedne biljke se ne moze dobiti puno pelcera koji ce izgledati zadivljujuce.

Sto se tice e.canariensis moze se naci pogledaj u onim maleckim mix holandezima ima je Wink ja sam bila skepticna za 8.mart pa je nisam kupila jer mi bas nije delovala najzdravije i jednostavno nisam htela da bacim pare a ujedno zemlja joj je bila premokra a cena prava sitnica samo 350din.

Iva ja sam ti u vise navrata rekla da cu pogledati kod mog kaktusara sta ima i koje su cene pa ti ako budes zainteresovana ja cu ti kupiti i poslati adresu imam Wink

14detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Apr 15 2008, 09:04

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

Baba tnx ma baš si euphorbije-mlecike 250lelt
Ti javi kad budeš išla pa ćemo se dogovoriti... euphorbije-mlecike 2ic6uiv

15detelina Re: euphorbije-mlecike Čet Maj 15 2008, 10:52

Aiwa

Aiwa
počasni član
počasni član

Moje euphorbie su stajale na suncu i to jutarnjem do nekih 10 pola 11 trigona je dobila ružne braon flekice a mili su požuteli listovi, nisam znala da baš ne podnose sunce ...danas sam ih sklonila u hlad, valjda će se flekice povući???

16detelina Re: euphorbije-mlecike Čet Maj 15 2008, 14:58

baba

baba
počasni član
počasni član

A kad si ih iznela na ovo sunce koje przi ?

Ne niti jedna biljka se ne iznosi kad je napolju kao sto je sad oko 20 stepeni Wink sve biljke pa i euphorbije i kaktusi se iznose kada je oblacno i kada se javi da ce to takvo ruzno vreme potrajati Wink da bi se biljkice adaptirale i da ih ne bi uhvatilo to sunce i napravilo im to sto se desilo tvojim biljkama Sad sa euphorbijama ne experimentisi one ne vole nagle promene Sad

Ali nije to nista strasno dessava se i najvecim kolekcionarima da biljke dobiju zute mrlje Wink samo ti njih skloni i nema problema , polako bices i pravi expert Wink

17detelina Re: euphorbije-mlecike Pon Avg 04 2008, 19:16

slacko

slacko
počasni član
počasni član

Evo rezultata mog teshkog rada po pitanju pelcerisanja ,ko zna ..... neshto o tome .....nneka mudro cuti.

euphorbia tirucalis

...euphorbije-mlecike Sdc10010

18detelina Re: euphorbije-mlecike Pon Avg 04 2008, 21:26

baba

baba
počasni član
počasni član

Kod tirukali vazi jedno pravilo rezati stare grane i praviti pelcere Smile i jos nesto kod svake euphorbije koja ima listice kao ova ako ih nema na vrhovima duzi vremenski period onda treba proveriti zasto biljka miruje Wink

19detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Mar 24 2009, 13:23

lepa kata

lepa kata
počasni član
počasni član

Pošto su uslikane, hajde da dodam slike mojih. E.milii sam stavila na temu, pa da se ne ponavljam, a imam još i ove

euphorbije-mlecike DSCN1276
euphorbije-mlecike DSCN1277
euphorbije-mlecike DSCN1280
euphorbije-mlecike DSCN1290
Mnogo mi se dopadaju pa ću se potruditi da nabavim još raznih

20detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Mar 24 2009, 16:15

niho

niho
počasni član
počasni član

Kato svaka čast i genijalna je kolekcija, a nadam se da imaš još šta pokazati veildance veildance veildance

21detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Jan 23 2010, 11:24

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:cr3LcPI7YmsonM:http://www.agraria.org/piantedavaso/euphorbia.JPG
zna li netko gdje mogu nabaviti ovakvu euphorbiu tj dali mi netko moze dati naziv biljke.....hvala....

22detelina Re: euphorbije-mlecike Sub Jan 23 2010, 11:40

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

e da ima li netko euphorbiu eritreu.......prekrasna je

23detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Jan 26 2010, 09:05

baba

baba
počasni član
počasni član

Pero ima je , nije bas tolko retka Smile
Ako ides do Zagreba skokni do Beslica , verujem da on ima primerke za prodaju , relativno lako se zakorenjava Wink

24detelina Re: euphorbije-mlecike Uto Jan 26 2010, 14:55

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

ako budem u blizini naravno da cu skoknit do njih....

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu