Poznata kao: SAGO PALMA
Porijeklo: Japan
Klima: Tropska
Minimalna temperatura: 0-2 *C
Idealna: 28 - 32*C
Svijetlo: svijetlo / sjena
Zemlja: Treset / ilovaca / pijesak
Ako zelite da imate prekrasnu biljku morate se o njoj brinuti pravilno. To je jedna od najstariji biljaka koja postoji. Ona je nadzivjela dinosaure. Ove biljke su jako otporne u vlaznoj i toploj klimi. To je ustvari cetinjar sa grubim deblom i prelijepim listovima. Vrlo jednostavne su za uzgoj. Dugotrajne su biljke koje tolerisu razlicitost okoline, promjenu temperature, kolicinu sunca i njege.
LOKACIJA:
Biljka voli svijetlo mjesto i ne direktno sunce, ali ga moze podnijeti. Ne podnosi slabo svijetlo. Najbolje da stoji ispred prozora koji nije u sjeni ili zaklonjen. Ako stoje duze vremena u hladnom i vlaznom mjestu mogu pocetiti patiti. Ako je mlada biljka na propuhu morate je prebaciti na direktno svijetlo mjesto bez propuha. Starije biljke podnose propuh.
VODA:
Novi listovi su lako lomljivi i ne smiju se uznemiriti. Biljka ne smije da se potpuno osusi pogotovo kad nicu novi listovi.
Palma raste postepeno oko 2,5 cm godisnje Oprostit ce vam ako je ne zalijete, ali vam nece oprostiti ako je previse zalijete. Prve sezone je vise zalivajte kako bi se korjen razvio, onda smanjite zalijevanje. Previse zalijevanja izaziva trulez. Biljka voli da ju spricate pogotovo kada je toplo.
PRIHRANA:
Ako zelite da vam palma brze raste stavite je na prozor i pognjojite je nekoliko puta godisnje. Prihranite ju gnojivom koje sporo hrani biljku ili slabijim koje je razvodnjeno, jace ili svjeze gnojivo moze ostetiti korjen. Gnojivo treba da ima mikroelemente. U proljece dodajte gnojivo u vodu svaka dva tjedna.U kasnu jesen i zimu zalivajte ju umjereno i ne cesto. Nemojte ju prihranjivati.
Ako vasa biljka ima nekoliko redova listova, uklonite trecinu donji listova kako bi je natjerali da pusti nove na vrhu. Ova biljka nastoji da drzi korjenje i listove u ravnotezi. Isto je presadite ako dobije nove listove kako bi se korjenje prosirilo. Godisnje dobijete jedan set listova.
TEMPERATURA:
U kasnu jesen i zimu drzite biljku na hladnijem i tamnijem mjestu iznad 12*C. U proljece i ljeto moze prezivjeti i do 35*C u vrtu. Iako je toleratna biljka nece podnjeti nagle promjene temperature, prehladno ili pretoplo.
TLO:
Palme vole jako propusno tlo u posudi ili vrtu. Uginu ako imaju previse vlage oko korjena. Bilo koja smjesa da se koristi mora da je propusna. Moze biti u razlicitim vrstama tla jer je prilagodljiva. Glinasto tlo je lose propusno i treba dodatke da bi bilo propusno. Pjeskovita tla su vise propusna. Mnogi koriste kamen plavac.
recept:
- jedan dio kamena plavca
- jedan dio 1/8 do 1/4 zemlje za orhideje
- jedan dio grubog pjeska (sljunak najbolji)
- jedan dio grube tresetine
Dodatak: Moze se dodati pola dijla drvenog ugljena i gasenog vapna
UZGOJ:
- cesto se gaji unutra ali voli ljeta vani.
- u vrtu brze raste
- unesite ih unutra da ih zastitie od mraza i zime
- mlade biljke nisu otporne na mraz
- moze rasti u raznim okolnostima ali ce u sjeni imati vece listove
- izaberite duboku posudu koja ce biti prostrana za korjen oko 50cm dubine ili vise, manja posuda moze biti za manje biljke
- trebaju sunce da bi dobro rasle
- ako je u potpunoj sjeni odbit ce da da nove listove
- voli blagu do hladnu klimu
- biljka moze zakrzljati ako korjen nema dovoljno mjesta, popularna je kao bonsai
RAZMNOZAVANJE:
Ako zelis da razmnozis biljku znaj da je palma dvospolna tj. muska ili zenska. Ako zelis da ju oprasujes moras to uraditi rucno. Sezona oprasivanja je maj, ali sjeme zenske biljke je spremno ranije u januaru ili februaru. Stavite sjeme u vodu na pocetku godine da crvena ljuska omeksa i moze da se odvoji. Ostavite tvrdu bijelu ljusku. Sjeme treba da je koso i samo vrh da je u vlaznom tlu. Zemlja ne smije biti prevlazna jer sjeme nece napredovati. Treba oko 3 mjeseca da sjeme nikne, a proce i godina da naraste 2,5cm. U slucaju rucnog oprasivanja drugi metod je da se uzme mladica sa stabla palme. Odvoji je stihacom. Osusi mladicu 7 dana i nakon toga je posadi i zalij dobro. Palma proizvodi listove jednom godisnje ali broj listova ovisi od kolicine sunca kojem je biljka izlozena. Ako je biljka na suncu ili polusjeni daje vise kraci listova.
PROBLEMI:
Zuto lisce:
Ako primjetite da vasa biljka dobija zuto lisce zznajte da je to prirodan proces. Zuti stadij je kad biljka gubi klorofil koji se vraca u biljku. Konacni smedji stadij je zavrsetak povratka hranjiva u biljku i ne trebate brinuti. ako odsjecete list prerano biljka ostaje bez prirodnog nacina da sacuva hranjivo. Najbolje da odsjecete list kad potpuno posmedji i uvene. Iznimka je kad se zuti i smedji listovi pojave u centru podrucja novog rasta. Ako novi listovi postanu zuti pa smedji imate problem ishrane. Ponekad prodje godina dvije ili vise da razviju brzi zuti sistem. Zuti rubovi do dna reda listova je znak ostecenja solju. Isto moze znaciti da je vrijeme da je presadite u svjezu zemlju.
Lose proticanje vode moze biti problem ali ne ako je vasa palma vec razvijena i stabilna u zemlji. Nove biljke imaju problem sa protokom vode ili mogu biti preduboko posadjene. Voda mora proticati kroz posudu pri svakom zalijevanju. Ne brinite ako gubite stariji list, ali ako gubite mladi list razlog je premalo svijetla ili previse vode. Moze podnjeti blagi mraz ali voli blagu klimu. Sago palme su sporadicne i razlikuju se od biljke do biljke. Jedva da se pomaknu godinama i iznenada naglo polude rastom prije nego sto udju u period mirovanja. S vremena na vrijeme mogu izgubiti listove i zimi postanu stresne. Biljke u stakleniku i kuci sa malo svijetla mogu pustiti listove nakon druge godine cekanja. Ne zalijevajte cesto jer nije dobro da biljke budu u mokroj zemlji, osigurajte da imaju dobar protok vode i zalijte kad se zemlja prosusila. to je bolje nego da imate raspored zalijevanja. Razlike u temperaturi danju i nocu su ok ali je vazno da ih drzite iznad zamrzavanja. Odgovarajuca temp je najmanje 10*C, ali joj vise odgovara 15*C. Presadite je ako je posuda ispunjena korjenom. Uklonite zute listove ako ne mogu vrsiti fotosintezu. Uklanjanjem listova potaknut cete je da pusti nove. Kisnica nece stresti vasu biljku kao voda iz vodovoda koja je kemijski tretirana. Svaki par dana okrenite posudu kako bi cijela biljka dobila jednaku kolicinu svijetla i ne bi se nakrivila.
Trulez korjena:
Ponekad mozete vidjeti trulez na truplu biljke. Uklonite zemlju sa korjena. Trulez se moze kriti i u najdubljem korjenju, popuno skriven. Prva stvar koju cete primjetiti je da je korjen mekan. Nece imati novo korjenje. Sa sterilnim nozem uklonite trulez. Odrezite dok se ne pojavi tkivo svijetle ili bijele boje. Ponekad se svijetlo tkivo ne moze naci i morate odrezati dok ne dodjete do tvrdog tkiva. Pazite da ne odrezete previse kako ne bi biljka uginula. Ako je trulez na korjenu uklonite ga jedan po jedan.
1) nakon sto ste odrezali korjen umocite biljku u fungicid i tekucinu za poticanje rasta korjena oko 30 minuta
2) pospricajte je praskom za rast korjena
3) poljoprivrednim katranom premazite rezane dijelove kako biste sprecili dalji trulez Mozete koristiti i otopljeni vosak
4) Kada je presadjutete neka tlo bude blago vlazno
5) da biljka pocne rasti treba 3-6 mjeseci i vise. Ako se ne pojave novi listovi i korjenje niste uspjeli.
ako se ponovi trulez ponovite sve isponova.
Vrh stabla je mekan:
To znaci da je stablo u procesu kolapsa ili smrti. Uzrok je trulez. Vidjecete po tome sto su listovi posmedili i spustili se. Mogu se i smezurati. Ako je mekanost jako mala pospricaj stablo fungicidom. Uklanjanjem loseg tkiva da bi se doslo do zdravog rijetko bude uspjesno.
Stablo se ne pomice:
Moze proci od 6 mjeseci do 2 godine da stablo pusti novi korjen. Nekad i duze. Neke biljke su brze od ostali. Ispitajte stablo. Da li je cvrsto? Da li je tesko? Da li je lagano? Pritisnite ga. Da li kolapsira prema kruni? Ako nista ne primjetite na dodir moze biti trulez korjena pri samom stablu. Da li su mekani ostaci rezanog lista? Povucite ih. Potopite stablo. Centralna trulez ce uzrokovati plivanje stabla. ako je sve u redu vratite stablo u zemlju i cekajte.
Stablo pusti lisce prije korjena:
Ovo je zabrinjavajuce. Nije idealno ali ponekad se desi i kod zdrave biljke. Bolje je imati zdravi korjen prije lisca. Moze se desiti da je to prirodni ciklus pustanja listova. Npr. ako je trebalo da pusti lisce i vi ste ga prekinuli od rasta, tj razmnozavanjem. Nastavit ce da pupa usprkos tomu. Ponekad se to desi i nakon 3-12 mjeseci. Rizik propadanja i smrti stabla je u liscu sto gubi vodu, a stablo ima malu mogucnost da je nadoknadi bez korjena. Isto listovi nemaju prihrane osim iz stabla. Novi listovi mogu uzeti snagu koja je potrebna stablu. Problem je sto uraditi? Pregledaj da li ima trulez. Tretiraj sa fungicidom i vrati stablo u zemlju. Da li da uklonite listove tesko je na to odgovoriti. Vecina uzgajivaca ce ukloniti odbacene listove ili samo dio njih. Uglavnom ti listovi ce na kraju propasti cak i ako nastave rasti kao zdravi listovi. Kolapsom ti listova propast ce i stablo. Zato je najbolje ukloniti sve listove, osim par i ostatak tih presjecite na pola. Kada presadite tu biljku izbjegavajte zalijevanje.
Listovi su kraci nego noramalno:
Ako se vasi listovi pojave kraci nego prosli put moze biti nekoliko problema:
- ako ste biljku postavili na sunce novi listovi mogu biti kraci od oni koji su rasli u sjeni. To nije problem biljka ce to prerasti
- ako je to prvo nicanje nakon presadjivanja kraci listovi se mogu pojaviti, ali slijedeci ce biti duzi
- rast zimi moze to uzrokovati ako je biljka promjenila hemisferu.
- to moze biti i uzrok prihrane mikroelementima ili gnojivom. Moze biti i slaba zemlja ili prozracnost tla. Ako je biljka klimava u zemlji moze biti trulez korjena. Ako mislis da je trules izvadi biljku iz zemlje, ukloni zemlju pod pritiskom vode. Pregledaj korjen i stablo.