Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Amarilisi porodica Amaryllidaceae EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 4 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 4 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Amarilisi porodica Amaryllidaceae

+46
Fatka
Deksi
azaleja
Green-coloris
fanny54
katica
Yolli
yellow
p_e_r_o@hotmail.com
mimmi
Tija
mak
Dona
mara90
Zdravka
BetiBup
Mamma
anam
Tilia cordata
Pulherija
vepar
niho
Marinela
agava
jasminaaa
Iain
Tamara
dzomba77
ema
bubamarac
vlasta
JeJa
suzana
kelta
baba
Aiwa
maso1
mena
alisa
djeka
lana
Trn
aurora
Kole
Dina
voki
50 posters

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 20]

1cvet2 Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 15:54

voki

voki
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae IMG_8296-1
Amarilisi porodica Amaryllidaceae IMG_8182-1
Amarilisi porodica Amaryllidaceae IMG_8123-1
Amarilisi porodica Amaryllidaceae Rozatelstar
Amarilisi porodica Amaryllidaceae IMG_7740-1
Amarilisi porodica Amaryllidaceae Leptiramarilis
Amarilisi porodica Amaryllidaceae IMG_6685-c
Amarilisi su lukovičaste cvetnice koje cvetaju jednom ili dva puta godišnje. Na jednoj lukovici može biti od jedne do četiri cvetne drške, a na cvetnim drškama od 2-5 cvetova. Zbog lepote cvetova amarilisi se ubrajaju među najlepše lukovičaste biljke. Vreme cvetanja je od jeseni do kasnog proleća, a ono zavisi od vremena sadnje lukovica. Da bi lukovice cvetale svake godine moraju se pravilno gajiti, najbitnije je da pravilno protiče period mirovanja i da se ispoštuju zahtevi lukovica u tom periodu (o tome će biti detaljnije objašnjenje posle).
Ovi amarilisi koje ja gajim su u stvari Hippeastrumi dobijeni ukrštanjem amarilisa i oni ne mogu prezimiti u bašti u kontinentalnim delovima. Na moru mogu da prezime u bašti, ali se sade tako da je cela lukovica u zemlji, dok se u saksije sade da im pola lukovice bude iznad površine zemlje. U našim, kontinentalnim uslovima u bašti može da prezimi Amarylis belladona, dok hippeastrumi ne mogu, jer im je lukovica osetljiva na niske temperature i izmrzne u toku zime.



Poslednji put izmenio voki dana Pon Okt 20 2008, 07:44, izmenio ukupno 3 puta

2cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:12

Dina

Dina
počasni član
počasni član

voki ti si nas kralj

od tvojih amarilisa zastaje dah


Smile Smile Smile Smile

pa ovo se i rimuje Very Happy

3cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:19

voki

voki
počasni član
počasni član

Posadio sam u bašti preko 1000 lukovica amarilisa, a već imam i mlade biljčice od ovogodišnje setve. Još će biti i semena na ovima koji mi sada cvetaju, koji su već cvetali i koji će tek cvetati.

4cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:20

Dina

Dina
počasni član
počasni član

pa voki jeli ti samo njih uzgajas u basti
cini mi se da sam vidjela kod tebe jos svasta ljepoga

5cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:25

voki

voki
počasni član
počasni član

Ma nađe se mesta i za ostale biljčice. Amarilisi mi idu od ruke i stalno povećavam kolekciju, sada imam oko 25 vrsta.

KAKO DA AMARILISI REDOVNO CVETAJU?
Kada u prodavnici kupimo amarilise, te lukovice su obično već pripremljene za cvetanje, međutim često se dešava da kupljena lukovica cveta prve godine, a zatim ili ne cveta ili je cvetanje neredovito. Problem je u neadekvatnom držanju lukovice u toku perioda mirovanja. Kada lukovice precvetaju treba ih do proleća ostaviti na umereno toplom do prohladnom mestu (10-15 stepeni) gde ima dovoljno svetlosti. Kada počne bezmrazni period (u kontinentalnom delu oko 10. 04.) najbolje je lukovice iz saksija premestiti u baštu, jer se u bašti lukovice bolje razvijaju nego u saksijama. Bitno je da u toku proleća i leta amarilisi isteraju što više listova i da lukovice što više porastu kako bi imale dovoljno energije za naredno cvetanje. U slučaju da nemamo baštu, lukovice u proleće treba presaditi u veće saksije i držati ih na terasi, redovno ih prihranjivati kako bi se što bolje razvile. U 9 mesecu lukovice se vade iz bašte i ostave se da im se listovi sasuše. Kada im se listovi postepeno suše svi hranjivi sastojci iz listova prelaze u lukovicu, zbog toga se ne preporučuje rezanje zelenih listova nakon vađenja lukovica. Kada se listovi sasuše otkinu se sa lukovice, a lukovice treba smestiti u kutiju koja se ostavi na hladnom i tamnom mestu gde treba da provedu 5-6 nedelja. Nakon tog perioda kutiju treba premestiti na toplo i tamno mesto. Na toplom i tamnom lukovice se drže dok ne poteraju cvetni pupoljak. Prilikom sadnje lukovica prvo se odstrani svo korenje koje se sasušilo. Kada je na lukovici vidljiv pupoljak sadi se, zalije se samo malo i bar nedelju dana saksiju treba držati na tamnom mestu kako bi se počeo razvijati koren. Zatim se saksija stavi na svetlo mesto i kada cvetna drška počne sa rastom povećava se zalivanje. Kada se na cvetnoj dršci otvaraju cvetovi tada lukovice troše najviše vode pa je i zalivanje češće. Ako želimo da lukovice cvetaju u 11 i 12 mesecu iz bašte se vade polovinom 8 meseca i nakon sušenja listova lukovice možemo zaviti u papir i držati ih 4-5 nedelja u frižideru, u pregradi za povrće. I u ovom slučaju bitan je period proveden na hladnom i tamnom mestu, a nakon toga lukovice se stavljaju na tamno i toplo mesto. Lukovice koje ranije cvetaju slabije se razvijaju od lukovica koje cvetaju u 1., 2. ili 3. mesecu. Ukoliko se lukovice cele godine drže u saksiji u kojoj su i cvetale (bez presađivanja) dešava se da se lukovice vremenom smanjuju umesto da se iz godine u godinu povećavaju.



Poslednji put izmenio voki dana Pon Apr 14 2008, 15:02, izmenio ukupno 2 puta

6cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:26

Dina

Dina
počasni član
počasni član

svaka ti cast ja se tebi zaista divim

7cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 16:29

voki

voki
počasni član
počasni član

U zadnje vreme sam počeo tražiti od gostiju iz inostranstva kada dolaze da mi donesu po koju lukovicu amarilisa. Neki dan sam dobio jednu iz Moskve... Laughing

8cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 20:31

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Voki svaka čast. Amarilisi su ti predivni veildance Jel ti to hobi ili imaš i neki biznis vezan za cveće ? veildance

9cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Čet Apr 10 2008, 20:47

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Da ga ne cekas do ujutro ... to mu je velika ljubav, nema biznis ... vidjeces ujutro na istoj ovoj temi na sta je mene nagovorio. veildance

10cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 05:21

voki

voki
počasni član
počasni član

Pozdrav Kole!
Radim na biljnoj vrsti soja, a došao sam na ideju da ukrštam cvetove raznih boja kod amarilisa i proizvodim mlade lukovice iz semena. Nove biljčice su hibridi koji se razlikuju od roditelja, tako nastaju nove sorte. Imam preko 50 velikih lukovica koje cvetaju i preko 1000 mladih jednogodišnjih i dvogodišnjih lukovica. Sledeće zime očekujem da mi cvetaju prve lukovice dobijene ukrštanjem.

11cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 06:27

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Evo amarilisa koji su ove zime kod mene cvjetali. Imam jos pet lukovica koje tek trebaju cvjetati ... ne znam koje su boje.

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 01jw8

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 02bp0

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 03jq3

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 04bz1

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 05ez9

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 06sn2

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 07fa0

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 08gb1

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 09qq0

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 10vw7

12cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 06:36

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 11et1

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 12tw4

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 13mv9

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 14do0

Slijedece 3 slike se odnose na istu kapulicu amarilisa...ovako je izgledalo prvo cvjetanje:

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 15fz9

Ovo je druga cvijetna stabljika

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 16vk5

A ovo je bio treci pupoljak...nije vise imao snage da izraste veci nego je procvjetao direktno iz kapulice

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 18et4

Minerva

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 19mq2

Amarilisi porodica Amaryllidaceae 20lr4



Poslednji izmenio aurora dana Pet Apr 11 2008, 06:42, izmenjeno ukupno 1 puta

13cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 07:51

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Aurora i tvoji amarilisi su predivni nemam reči veildance

14cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 09:57

voki

voki
počasni član
počasni član

Ista škola je u pitanju... Laughing spring

A sada malo o razmnožavanju amarilisa:
RAZMNOŽAVANJE AMARILISA
Amarilisi se mogu razmnožavati generativnim putem ili iz semena ili vegetativnim putem, odnosno mladim lukovicama koje se formiraju iz osnove odraslih lukovica.
U vreme cvetanja može se četkicom (kistom za crtanje) ili štapićem sa vatom uzeti polen sa prašnika jednog cveta i preneti na tučak drugog cveta u momentu kada se vrh tučka otvara, kako bi se nakon cvetanja formiralo seme. Ovako se ukrštaju i različiti cvetovi po boji kako bi dobili nove hibride amarilisa. Semenke se razvijaju u čaurama koje pucaju u momentu sazrevanja semena. semenke su u obliku malih lukovica koje su obavijene crnom pergamentnom semenjačom (kao listići papira). Seme brzo gubi klijavost i zbog toga treba setvu izvršiti odmah nakon otvaranja čaura. U jednoj čauri može biti od 20-70 semenki. seme se sije tako da se prekrije tankim slojem zemlje i redovito prska da bude vlažno. nakon 20-tak dana niču mlade biljčice. Ja seme sejem u proleće i do jeseni mlade lukovice dostignu veličinu od zrna graška do veličine lešnjaka. Saksije sa mladim amarilisima držim na terasi do jeseni, a onda ih premeštam u prostoriju na svetlo mesto sa umerenom temperaturom (10-15 stepeni). Prve godine malim lukovicama ne prekidam vegetaciju, a u 4. mesecu naredne godine ih sadim u baštu u redove sa razmakom između lukovica 1-2 cm. Do jeseni lukovice u bašti porastu tako da su neke veličine oraha, a neke i znatno veće. Mlade lukovice vadim u 9. mesecu i sušim ih na terasi isto kao i velike lukovice koje cvetaju. Nakon sušenja listova mlade lukovice smeštam u kutije i cele zime ih držim u negrejanoj prostoriji. Treće godine lukovice sadim u baštu na veći razmak (5-6 cm) i veće lukovice cvetaju u trećoj godini, a one koje su manje četvrte ili 5 godine od setve. Prvo cvetanje je obično sa 2 cveta na jednoj cvetnoj dršci, a kako sa godinama raste lukovica povećava se i broj cvetova i broj cvetnih drški, a i sama veličina cvetova. Mlade lukovice bolje napreduju na sunčanom mestu nego u hladovini.

Lukovice amarilisa se mogu razmnožavati i vegetativno jer odrasle lukovice sa strane obrazuju mlade lukovice koje cvetaju nakon 3-4 godine. Ove mlade lukovice ne treba odvojiti od matične lukovice dok ne obrazuju sopstveno korenje. Lukovice razmnožene vegetativnim putem uglavnom su iste boje cveta kao matična lukovica, dok kod generativnog razmnožavanja semenom - nove lukovice su većinom različite boje od roditeljskih lukovica pošto dolazi do cepanja genetskog materijala i stvaranja novih genskih kombinacija.



Poslednji put izmenio voki dana Pon Apr 14 2008, 15:08, izmenio ukupno 2 puta

15cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 10:08

Trn

Trn
zaslužni član
zaslužni član

učitelj i učenica veildance

16cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 12:50

lana

lana
Član
Član

Voki, aurora,
amarilisi su vam predivni, jednostavno se ne mogu odlučiti koji mi je lijepši, ma svi su mi lijepi

17cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Apr 11 2008, 12:52

lana

lana
Član
Član

Moderi imam prijedlog: budići da amarilisi i ostale lukovice i gomolji rastu i u vrtu možda bi bilo dobro da se otvori posebno tema pod nazivom: lukovice i gomolji pa da se tamo prebaci sve s tim sadržajem

18cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Ned Apr 13 2008, 06:17

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Trn ::učitelj i učenica veildance

Upravo tako...kad sam vidila kakve amarilise voki ima, odlucila i ja probati sa jednim...po jednim... Laughing On je jadan posijedio dok su moji amarilisi procvjetali. I love you

19cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Ned Apr 13 2008, 17:10

lana

lana
Član
Član

Voki kako da se ponašamo mi koji imamo balkone i ne možemo preko ljeta držati amarilis u vrtu

20cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Ned Apr 13 2008, 17:55

djeka

djeka
počasni član
počasni član

Amarilisi vrlo uspesno mogu i u saksije veildance

21cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Apr 14 2008, 06:53

voki

voki
počasni član
počasni član

Mogu i u saksijama, ali bolje napreduju u bašti. Ako se cele godine drže u saksijama, nakon cvetanja ih treba prebaciti u veće saksije i redovno prihranjivati tečnim đubrivima sa povećanim sadržajem kalijuma.

22cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Apr 14 2008, 06:54

aurora

aurora
počasni član
počasni član

E da, to sam te htjela pitati...kad se ocvjetali amarilisi posade vani, da li za njih vazi isto ovo sta si napisao gore? Da li ih treba cesto zalijevati i koliko cesto prihranjivati?

23cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Apr 14 2008, 07:06

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Jos da dodam...uspjela sam dobiti sjeme od minerve. Saljem ti to pa se igraj dalje.
Je l niklo sta od onog sjemena od ranije?

24cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Apr 14 2008, 07:12

voki

voki
počasni član
počasni član

Niču mi biljčice iz onog semena što si ti skupila, međutim od onog kupovnog još ništa. Kada presadiš amarilise u baštu listovi će dobiti antocijanovo obojenje, odnosno postaju crvenkasti dok se biljka ne privikne na spoljašnje uslove, ali ubrzo će krenuti novi listovi i tada ja počinjem sa prihranjivanjem preko lista. Lukovice ne vole đubrenje stajnjakom. Treba koristiti tečna đubriva sa povećanim sadržajem kalijuma. Nemoj preterati sa zalivanjem amarilisa, ako ostaviš površinski sloj da se malo osuši između dva zalivanja korenje će ići dublje u zemlju, što je poželjno, jer tako ima više hraniva na raspolaganju.

25cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Apr 14 2008, 07:28

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Sad mi moras objasniti ovo prihranjivanje preko lista (to je ono "folijarno", je l da?).
Da li to znaci da tecno gnojivo ne ide sa vodom u zemlju kao kad se prihranjuju druge biljke?

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 20]

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Sledeći

Similar topics

-

» Amarilisi i ljiljani

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu