Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 21 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 21 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Cineraria cruenta ili Senecio cruentus

2 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

voki

voki
počasni član
počasni član

Cinerarija je rod koji obuhvata preko 1300 različitih vrsta biljaka rasprostranjenih po celom svetu. Cinerarije obuhvataju jednogodišnje i višegodišnje biljke, stabla su jednostavna ili razgranata, listovi mogu biti deljeni ili su celi, a cvetovi mogu biti sakupljeni u metličaste, štitaste ili klasaste cvasti ili su pojedinačni zavisno od date vrste. Pripadaju porodici Asteraceae. Najčešće gajene biljke su Cineraria cruenta sa mnogo grupa hibrida i Cineraria maritima.

Senecio cruentus ili Cineraria cruenta je jednogodišnja biljka grmolikog izgleda sa cvetovima sličnim kao kod margarete, skupljenih u štitaste cvasti. Sreće se mnogo hibrida S. Cruentus, koji se razlikuju međusobno kako po visini stabla, tako i po obliku i boji cvetova. Biljke iz grupe hibrida Stelata imaju najveću visinu i dostižu 70 cm, a cvetovi su sitni i zvezdasti, dok biljke iz grupe hibrida Grandiflora imaju visinu oko 45 cm, sa veoma krupnim cvetovima. Hibridi iz grupe Nana odlikuju se zbijenim, grmolikim izgledom, malom visinom i upadljivim cvetovima jarkih boja. Hibridi iz grupe polyantha se odlikuju velikim brojem cvetova i koriste se kao rezano cveće. Listovi su ovalnog oblika ili srcasti, svetlozelene boje sa maljama, a boja cvetova može biti razna, jednobojna ili dvobojna. Cvetovi mogu biti jednostavni ili dupli. Rod Senecio dobio je ime od latinske reči Senex što označava starca. Kada cvetne glavice formiraju seme i počnu se sušiti na semenkama se nalazi bela paučinasta tvorevina, pa cvetne glavice liče na glave sedog čoveka.
Ova biljka vodi poreklo sa Kanarskih Ostrva. Razmnožava se semenom, a seme je sitno pa se samo prosipa po površini supstrata i saksija se pokriva sa staklom kako bi bila povećana vlažnost za nicanje. Seme se sije od 6-9 meseca kako bi cvetanje bilo od 12. do 4. meseca. Površina supstrata treba da je uvek vlažna, a pri temperaturi od oko 20 stepeni ponici mladih biljaka se javljaju za desetak dana. Mlade biljčice se pikiraju nakon formiranja prvih listova i postepeno se privikavaju na spoljašnje islove. Leti se mogu držati u bašti ili na terasi, ali treba ih skloniti sa direktnog jakog sunca. Ove biljke troše puno vode i supstrat uvek mora biti vlažan. Isušivanje zemlje u saksiji pogubno je za biljku. Zemlja treba da je propusna i ocedna da se voda u njoj ne zadržava. Za formiranje pupoljaka u toku zime i cvetanje biljke zahtevaju nižu temperaturu od oko 10-15 stepeni. Po formiranju pupoljaka biljka se prihranjuje jednom nedeljno. Cvetanje traje od 4-6 nedelja. Izdržava niske temperature do -2 stepena. Većinom se biljka baca kada prođe cvetanje.

Cineraria cruenta ili Senecio cruentus Cinerariacruenta
Cineraria cruenta ili Senecio cruentus Cinerariacruentailiseneciocruentus

aurora

aurora
počasni član
počasni član

To je i ova ljepotica, je l da?

Cineraria cruenta ili Senecio cruentus Dsc00001ke5

Jos je nisam kupila, a dok ja dodjem do toga da jednu donesem, ona ce zavrsit cvjetanje. Mislila sam da je to jedna od biljcica koje duze cvjetaju, a po ovome sta pises ispada da bi ovo vrijeme kad su ovako lijepe trebalo uskoro zavrsiti.
Jesi je ti kupio?

voki

voki
počasni član
počasni član

ove dve sam poneo sa sobom sa NS cvetne pijace, da ne idem praznih ruku... Laughing

aurora

aurora
počasni član
počasni član

aha...a to su tvoje dvije? jesu i dalje tako lijepe? meni se svidja ova plava kao na slici...boja je fantasticna

voki

voki
počasni član
počasni član

Onu svetlu, roza još imam ovde na poslu i odlično izgleda, a onu crvenu sam poklonio...

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Poklonio? Ja tebe moram nauciti kako se kaze NE! Cineraria cruenta ili Senecio cruentus Biglolza4

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

» Cinerarija maritima
» Senecio

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu