Paradajz je jednogodišnja biljka iz porodice Solanaceae. Korjenov sistem paradajza je dobro razvijen i može da dostigne u dubinu i do 1,5 m. Stablo paradajza je razgranato i različite dužine što zavisi od sorte i uslova gajenja.
Odnos paradajza prema uvjetima uspijevanja:
Paradajz je toploljubiva biljka te zahtijeva dosta toplote. Minimalna temepratura klijanja sjemena je 10 C, dok je optimalna oko 25 C. Optimalna temepratura za rast i razvoj je 22- 25 C. Na temperaturi ispod 15 C prestaje cvjetanje, a ispod 10 C rast. Biljka ugine na oko 0 C, ali dobro kaljen rasad može podnijeti kratkotrajni mraz i do -2 C. Visoka temperatura takođe nepovoljno djeluje na rast i razvoj paradajza, pa je kritična maksimalna temepratura 32 C. Zahtjevi paradajza prema svjetlosti su veliki, naročito u punom razvoju. Pri nedostatku svjetlosti biljka se nepovoljno razvija, kasni plodonošenje, a plodovi se teže zameću. U odnosu na vodu paradajz ima srednje zahtjeve, ali povoljan režim vlažnosti zemljišta je preduslov za postizanje dobrih prinosa. Vlažnost zemljišta treba da je 60-70% PVK, a relativna vlažnost zraka 50-60%. Visoka vlažnost zraka ometa oplodnju cvjetova i pogoduje razvoju gljivičnih oboljenja.. Najpogodnija zemljišta za gajenje paradajza su srednje teška, strukturna i bogata organskim tvarima.
Slika - 1 - Paradajz u fazi cvjetanja ( visoka sorta)
U plodoredu paradajz dolazi na prvo mjesto, tj. đubri se direktno stajnjakom. na istu površinu može doći tek poslije 3-4 godine,a ne treba ga gajiti poslije paprike,plavog patlidžana i krompira. Paradajz se đubri stajnjakom i mineralnim đubrivima, za prihranjivanje se još koristi kAN. prihranjuje se 2-3 puta i to u vrijeme cvjetanja i zametanja plodova i u vrijeme zrijenja prvih plodova.
Sorte:
Postoji veliki broj sorti paradajza koje s emeđusobno razlikuju po nizu osobina. prema dužini vegetacije mogu biti: rane - dozrijevaju za 95-115 dana, srednje rane - dozrijevaju za 115-130 dana i kasne - dozrijevaju pd 130-170 dana. Prema visini stabla i nekim drugim karakteristikama imamo visoke i niske sorte. Visoke sorte imaju razgranato tanko stablo sa neograničenim rastom u visinu. Prva cvjetna grančica pojavljuje se poslije 7-14 listova. Uzgajaju se uz potporu i uz redovito uklanjanje zaperaka tako da raste sa jednim ili dva stabla. Niske sorte se odlikuju slabim rastom, niskim do srednje visokim stablom i gusto raspoređenim listovima i cvastima. Prva cvjetna grančica pojavljuje se obično poslije 6-8 listova. Vrh svake grane, pošto se na njoj obrazuje 3- 5 cvjetnih grančica, završava se listom ili cvjetnom grančicom, te se kaže " sama ograničava dalji rast"
Slika - 2- Paradajz sa potporom
Načini proizvodnje paradajza:
Paradjz se može proizvoditi:
1. Na otvorenom polju kao rani, srednje rani ili kasni usjev,
2. U zaštićenom prostoru
Po načinu proizvodnje razlikujemo:
- Proizvodnja preko rasada i
_ Proizvodnja direktno iz sjemena
Proizvodnja rasada:
rasad paradajza može se proizvesti u svim vidovima zaštićenog prostora, a za ranu proizvodnju zaštićeni prostor mora se zagrijavati. Vrijeme proizvodnje zavisi od klimatskih uvjeta područja u kome se proizvodi rasad. Za ranu proizvodnju rasad se sije u južnim područjima od 10. januara do 1. februara, za srednje ranu proizvodnju od sredine februara do karaja februara. U kontinentalnim uvjetima sjetva ranog rasada počinje krajem februara, a za srednje kasnu i kasnu proizvodnju početkom marta do polovice aprila. U koliko se rasad pikira, vrijeme sjetve se podešava 5-6 nedjelja prije iznošenja rasada na otvoreno polje. rani rasad sadi se u starosti 60-70 dana, srednje rani u starosti 50-60 dana ( pojava prvih pupoljaka), a kasni u starosti 35-40 dana.
Sadnja paradajza na otvorenom počinje po prestanku opasnosti od mraza. Tako u toplijim južnim područjima sadnja počinje već krajem marta za ranu proizvodnju i između 10 i 25 aprila za kasniju. U kontinentalnim uvjetima sa sadnja počinje početkom maja. Razmak sadnje zavisi od tipa sorte.
Slika - 3