Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Sprekelija (Sprekelia formosissima) EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 30 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 30 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Sprekelija (Sprekelia formosissima)

+4
bubamarac
mena
alisa
voki
8 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1cvet2 Sprekelija (Sprekelia formosissima) Pet Apr 18 2008, 16:56

voki

voki
počasni član
počasni član

Sprekelija je biljka iz porodice Amarillidaceae i jedini predstavnik ovoga roda je S. formosissima sa više podvrsta. Ove biljke vode poreklo iz Meksika i Gvatemale, a još se naziva asteški ljiljan, jer su njime ukrašavani hramovi za vreme verskih ceremonija i obreda kod Asteka. Biljka je visine oko 30-40 cm, sa 3-6 listova koji su oko 2 cm široki i oko 40 cm dugi. Cvetovi su krupni i pojedinačni, sa izduženim laticama i dugim prašnicima i liče na tropske orhideje. Uzgaja se kao i amarilis, lukovica se sadi tako da jedna trećina lukovice bude iznad zemlje u saksiji, jedina razlika je ta što za Sprekeliju nije potrebno vreme mirovanja na hladnom mestu kao kod amarilisa. Dok se kod amarilisa stimulacija cvetanja postiže držanjem lukovica na tamnom i hladnom mestu, kod Sprekelije se stimulacija cvetanja postiže tako da se lukovica izlaže direktnom suncu svakodnevno u trajanju od najmanje 4 sata. Zimi se lukovice mogu čuvati na sobnoj temperaturi. Lukovice se mogu saditi i u baštu u drugoj polovini 4. meseca na sunčano i svetlo mesto koje je zaštićeno od vetra. Krupni cvetovi jarko-crvene boje pojavljuju se u 5. i 6. mesecu ako se sadi u bašti ili ranije u sobnim uslovima. Prvo iz lukovice izbija cvetna drška, pa tek onda listovi. Kod sprekelije na jednoj cvetnoj dršci ima samo jedan cvet, pa lukovice ove biljke treba saditi u skupinama. Kod velikih lukovica može biti 2-3 cvetne drške, dok kod manjih lukovica bude samo jedna cvetna drška. Cvet traje oko 2 nedelje, a ukoliko se biljka gaji u sobnim uslovima, nakon cvetanja se preporučuje presađivanje u baštu kao i kod amarilisa, kako bi se lukovica što bolje razvila do jeseni. U jesen nakon venjenja listova lukovica se vadi iz zemlje i ostavlja do proleća na prohladnom mestu. Lukovicu sprekelije treba oprezno zalivati jer je lukovica podložna truljenju usled viška vode u zemlji. Zbog toga treba obavezno napraviti drenažni sloj na dnu saksije kako se ne bi u njoj zadržavala voda. U zemlju se dodaje pesak prilikom sadnje lukovica. Ne traži povećanu vlažnost vazduha, a prihranjuje se jednom u dve nedelje tečnim đubrivom za cvetnice. Kao i kod svih lukovičastih biljaka i kod Sprekelije se ne preporučuje đubrenje organskim đubrivima. Nakon sadnje lukovica se ostavi da potera pupoljak, a tek kada je on vidljiv počinje se sa umerenim zalivanjem. Razmnožava se novoobrazovanim lukovicama koje se pojavljuju oko velike lukovice u toku vegetacije, ili setvom semena, kada se prvi cvetovi pojavljuju za 2-3 godine. Sprekelia howardii ima znatno uže latice i ima još egzotičniji izgled. Hibridizacijom i selekcijom dobijene su razne nijanse crvene boje cvetova, kao i različitog oblika. U novije vreme je stvorena i sprekelija sa crnim cvetom (tamnocrvena do crna boja), kao i sa ružičastom bojom cveta. Sprekelia se može ukrštati sa hippeastrumima i u tom slučaju se dobije hibridna biljka Hippeastralia
nazivaju ovu biljku i ljiljan svetog Jakova zbog cveta sličnog crvenom krstu koji je zaštitni znak Jakobinaca odnosno reda svetog Jakova.
Sprekelija (Sprekelia formosissima) Sprekelia

voki

voki
počasni član
počasni član

Danas sam u Tempu kupio još dve lukovice Sprekelije, kojima je već vidljiv pupoljak. Cena im je 187 dinara ili nešto više od 2 eura.

alisa

alisa
moderator
moderator

predivna biljka,nisam je prije vidjela...

voki

voki
počasni član
počasni član

Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8565-1
Evo kako izgledaju lukovice sprekelije kojima je krenuo pupoljak sa rastom.

voki

voki
počasni član
počasni član

Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8701-1
Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8710-1
Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8769-1
Prva lukovica Sprekelije je procvetala, a imam još 3 koje će cvetati.

voki

voki
počasni član
počasni član

Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8955-1
Sprekelija (Sprekelia formosissima) IMG_8958-1
Još jedna lukovica sprekelije mi je procvetala.

voki

voki
počasni član
počasni član

Sazrelo je seme od Sprekelija i posijao sam ga pa sada čekam da niknu mlade biljčice.

mena

mena
moderator
moderator

voki ::Sazrelo je seme od Sprekelija i posijao sam ga pa sada čekam da niknu mlade biljčice.

Voki sta je sa sjemenkama jesu nikle biljke?

http://biljke.bosnianforum.com/

9cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Čet Feb 05 2009, 07:08

voki

voki
počasni član
počasni član

Ni jedna semenka nije nikla, sejao sam ih isto kao amarilise, amarilisi su nikli, a seme sprekelije nije.

10cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Sre Maj 13 2009, 09:20

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Sprekelija je procvetala cheers

Sprekelija (Sprekelia formosissima) Img_4916

http://poljoinfo.com

11cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Sre Maj 13 2009, 20:27

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Shocked WOW. Prelijepa je funky

12cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Čet Maj 14 2009, 06:26

Marinela

Marinela
počasni član
počasni član

Sta reci nego da je za sve pohvale rose

13cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Čet Maj 14 2009, 07:55

baba

baba
počasni član
počasni član

Funky WOW Shocked svaka cast za brzinu i lepotu Very Happy

Nadam se da ce moja lenjivica uskoro poceti da otvara puoljke Very Happy

14cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Čet Maj 14 2009, 09:54

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Cvet je jako lep i neobican Very Happy mene je pomalo iznenadio jer ga nisam jos ocekivao posto sam lukovicu kupio ovog proleca

http://poljoinfo.com

15cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Uto Okt 13 2009, 11:40

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Lisce na mojoj sprekeliji je jos uvek zeleno, trebam li izvaditi lukovice iz zemlje kao kod amarilisa da se listovi osuse izvan zemlje ili da cekam da se osuse u saksiji Question

http://poljoinfo.com

16cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Uto Dec 15 2009, 11:54

voki

voki
počasni član
počasni član

bolje je da zimuju u saksiji. Treba im zimi obezbediti toplo mesto za razliku od amarilisa koji zimuju na hladnom. Amarilisima hladan period podstiče obrazovanje cvetnih pupoljaka dok se kod sprekelije iniciranje rasta cvetnih drški postiže izlaganjem saksija sa lukovicama direktnom suncu nekoliko dana.

17cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Uto Dec 15 2009, 12:12

Tija

Tija
počasni član
počasni član

Hočeš reći da se ja sa svojom koja je ostala vani u zemlji mogu slobodno oprostiti??? (što te ne upoznah ranije, druge godine ću ja sve po JUS-u Sad )

18cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Uto Dec 15 2009, 12:15

voki

voki
počasni član
počasni član

Tijo, biljka je poreklom iz Meksika i ne može da ostane zimi vani. Imam ja lukovica, razmnožavaju se brže nego amarilisi, pa kada budem išao na proleće za HR mogu ti poslati.

19cvet2 Re: Sprekelija (Sprekelia formosissima) Uto Dec 15 2009, 12:19

Tija

Tija
počasni član
počasni član

meni je "teta" u dućanu rekla da njezina prezimi vani, a ja zanemarila čitanje krasnih stvari po internetu i sad sam se sjetila da je ostala vani. a kako sam vršila ono pretumbavanje više se i ne sjećam gdje je posađena. Kad ideš u RH se naravno čujemo .

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu