Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Dionea Muscipula EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Dionea Muscipula EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Dionea Muscipula EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Dionea Muscipula EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Dionea Muscipula EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Dionea Muscipula EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Dionea Muscipula EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Dionea Muscipula EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Dionea Muscipula EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 42 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 42 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Dionea Muscipula

+5
alisa
Mila1
Kole
bubamarac
admin
9 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1detelina Dionea Muscipula Sub Maj 31 2008, 11:08

admin

admin
Admin
Admin

Dionaea muscipula je najpoznatija biljka mesožderka na svijetu. Nije egzotična biljka kao što mnogi misle, već raste u Sjedinjenim Državama u državi Karolina. Dionaea raste u močvarnim područjima gdje je prisutnost vode konstanta te zbog nedostatka visoke vegetacije ima uvijek jako puno direktnog sunčevog svijetla. Zimi se temperature spuštaju blizu ništice no rijetko kad se temperatura spušta ispod ništice. Pošto zimi u prirodi nema onoliko kukaca koliko ih ima tokom ljeta Dionaea zimi usporava svoj rast te uglavnom proizvodi listove koje rastu uz tlo. Brzina kojom se klopka zatvara u slučaju podražaja je jako spora te biljka zahtjeva manje vode tokom hladnog perioda. Ovo je moj primjerak.

Dionea Muscipula Img_0310

http://www.biljnocarstvo.com

2detelina Re: Dionea Muscipula Uto Jun 03 2008, 05:52

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Ovo je jako zanimljiva biljka, evo nekoliko podataka sa vikipedije dok ja ne nabavim moju i nepocnem pisati iz vlastitig iskustva.

Venerina muholovka najbolje raste u hladnom stakleniku, pod staklenim zvonom ili na prozoru; ljeti joj odgovara temperatura 23-30 Celzijevih stupnjeva, a zimi 2-12 Celzijevih stupnjeva. Biljci je obvezno potrebno barem 5 mjeseci hladnog zimskog vremena da bi preživjela. U koliko nema hladnog perioda biljka će uvenuti i to je gotovo uvijek razlog zbog kojeg venerine muholovke venu. Biljku preko zime trebate staviti na hladno mjesto gdje nije potrebno puno svijetla i mora se paziti da temperatura ne padne ispod 2 Celzijeva stupnja. Budući da kao i sve karnivorne biljke, i venerina muholovka treba puno vlage u tlu i zraku, biljku treba obvezno držati u velikom podlošku u kojem uvijek mora biti 0,5 cm vode. Umjesto u loncu biljku možemo uzgajati u većoj staklenoj posudi ili terariju. U tom slučaju na dno treba staviti sloj silicijskog pijeska (6 cm) i na to sloj mješavine treseta u koji se biljka posadi. Biljku ne smijemo saditi u običnu zemlju za cvijeće.

Za polijevanje se mora upotrebljavati ili čista kišnica (makar u današnje vrijeme zbog zagađenog zraka kišnica nije preporučljiva) ili destilirana voda. Nikada ne smijemo upotrebljavati običnu vodu iz slavine jer ona sadrži vapnenac koji će neutralizirati kiselost treseta. Venerina muholovka može rasti samo u kiselom tlu bez minerala, pa će vrlo brzo uginuti ako je polijevamo običnom vodom. Biljka se isključivo zaljeva u posudicu ispod tegle koja uvijek mora imati barem 0.5 cm vode. Ako je biljka u terariju, onda treba paziti da sloj pijeska na dnu bude uvijek u vodi, tako da treset bude u dodiru s vodom i uvijek vlažan. Ljeti je naročito važno više puta dnevno poprskati biljke ručnom prskalicom.

Biljka privlači kukce slatkim sokom (nektarom) koji se izlučuje na rubovima klopke i crvenkastom bojom lista-klopke. Kad kukac sleti na klopku, ona se neće odmah zatvoriti. Potrebno je da kukac hodajući dodirne i time podraži dvije od tri osjetne dlačice, koje se nalaze u sredini svakog zaklopca, blizu glavnog rebra. Tek tada klopka se brzo zatvori i ulovi kukca. Ako kukac uspije pobjeći, klopka će se otvoriti polagano, nakon otprilike dva sata.Važno je znati da biljka ne ovisi o ovakvoj prehrani, ona je autotrofna zelena biljka, kao i druge obične biljke, ima klorofil i asimilira. Može živjeti mjesecima i bez dodatne hrane životinjskog podrijetla. Nakon probave klopka se otvori, neprobavljene ostatke kukca ispere kiša ili otpuše vjetar i klopka je ponovo spremna na lov. Svaki list može nekoliko puta probaviti ulovljenu životinju i nakon toga se osuši. Iz podanka stalno rastu novi listovi.

http://poljoinfo.com

3detelina Re: Dionea Muscipula Sub Jun 14 2008, 16:09

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Mislim da smo za biljke mesožderke trebali otvoriti posebno temu veildance veildance veildance

4detelina Muholovka Sre Jun 25 2008, 15:28

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Malo sam se ponovila:
Dionea Muscipula Img_2217
moja muholovka i to vec druga, treba je drzati u poluhladu-nikako direktno na suncu i nikako kod zalivanja prskati listove-samo u podlozak. Podlozak neka je uvjek pun vode.

5detelina Re: Dionea Muscipula Sre Jun 25 2008, 15:32

alisa

alisa
moderator
moderator

mila imas temu u sobnim biljkama,o muholovkama, i ako one trebaju zasebnu temu

6detelina Re: Dionea Muscipula Sre Jun 25 2008, 15:35

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

aaaaaaaaaa nisam znala a bas sam gledal. Zar spadaju u sobne biljke?

7detelina Re: Dionea Muscipula Sre Jun 25 2008, 15:37

alisa

alisa
moderator
moderator

pa iskreno nisam ljubitelj muholovki,pa neznam bas puno o njima,ali još nisam cula da se one kod nas gaje u vrtu,ili grijesim? Shocked

8detelina Re: Dionea Muscipula Sre Jun 25 2008, 19:14

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Hm, moja je vani ali u toj posudi u kojoj je i kupljena. nebi eksperimentirala zasada sa presadjivanjem - neka se jos razbuja .

9detelina Re: Dionea Muscipula Pet Okt 31 2008, 09:49

kelta

kelta
počasni član
počasni član

I ja mislim, nabavila sam neku i sad nemam pojima sta sa njom da radim...

10detelina Re: Dionea Muscipula Pet Okt 31 2008, 10:50

alisa

alisa
moderator
moderator

kelta ::I ja mislim, nabavila sam neku i sad nemam pojima sta sa njom da radim...

Dionea Muscipula D050 Dionea Muscipula A020 Dionea Muscipula D015

11detelina Re: Dionea Muscipula Pet Okt 31 2008, 20:44

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Kad god idem u kupovinu Crassula i Echeveria,naletim i na nju Very Happy ali nije me jos uvijek ubijedila da je kupim Smile !!

12detelina Re: Dionea Muscipula Čet Nov 13 2008, 22:18

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Evo, Fifi se nije smijala mojim nedoumicama, i poslala mi je sjajan tekst, kako da pokusam odrzati moju muholovku, hvala joj jos jednom....

"Nepentes

Visegodisnja terastricna biljka,epifit ili penjacica, koja nosi na krajevima lista pasivne zamke u obliku urne.Nepentesi rastu u sumi,na stjenama, u pijesku na morskoj obali ili prikaceni za drvece.Vecina vrsta je skoncentrisana u vlaznim regionima, ali neki nepentesi podnose smjenu kisne i susne sezone.
Nepentesi su dvodomne biljke . Muski i zenski cvjetovi rastu na odvojenim biljkama.Pol se tesko razlikuje.
Svjetlost:svjetlo mjesto , ali bez direktne sunceve svjetlosti.
Zemlja:40%svjetli treset, 40%perlita i 20% vermikulita ili ekspandiranog polistirena.
Djubrenje:od marta do oktobra , svaki deseti dan tecnim djubrivom za orhideje.Zimi jednom mjesecno.
Vlaznost vazduha: od 70-90% Redovno orosavati lisce , u zavisnosti od temp. prostorije. Uzimati kisnicu ili vodu bez krecnjaka, koja treba da odstoji par dana.
Zalivanje:svaka dva dana u periodu vegetacije, da bi supstrat bio stalno vlazan, ali ne ostavljati vodu u tanjiricu ispod saksije.Uzimati demineralizovanu vodu, kisnicu ili izvorsku vodu sa malo minerala.Temp. vode treba da je jednaka temp. prostorije.Zimi zaljevati na 1-2 puta sedmicno.
Izmjestanje u drugu saksiju: u proljece, svake druge godine, po mogucnosti u dosta duboke saksije od pecene zemlje .Prije nego sto se posadi biljka , takvu saksiju potopiti u vodu 24 sata da se dobro ovlazi.
Minimalna nocna temp. je 15 stepeni , a dnevne 21.
Razmnozavanje:reznicama stabljika u proljece, u sparini , na toplom.Vazdusnim polozenicama dugih stabljika nepentesa penjacica. Malo hormona za uziljavanjei dobra vlaznost supstrata omogucuju brze dobijanje korjena.
Stetocine i bolesti: biljne vasi napadaju biljke koje pate od suše ili oslabljene biljke zbog djubriva suvise bogatog azotom. Posto slabo podnose kupovne insekticide , najbolje je da se vasi uklone vatom natopčjenom sapunicom sapuna za pranje.
Nepentes ne zna za period pravog odmora . Odrzavajte stabilne uslove za uzgajanje, pustajuci u isto vrijeme da se supstrat blago osusi u toku zime , ako je temp. u prostoriji ispod 16 stepeni."

13detelina Re: Dionea Muscipula Pon Jan 05 2009, 14:06

niho

niho
počasni član
počasni član

Adminu zavidim ti na toj biljki , ovdje kod mene nisam je nikad vidjela u cvjećarama ,ali stvarno imam želju na nju odavno spring

14detelina Re: Dionea Muscipula Pon Mar 15 2010, 20:09

zumbul


Novi član
Novi član

upravo sam nabavila svoju mesozderku...trazim je godinama:)
hoce li neko biti ljubazan da mi pojasni vezano za supstrat za sadnju....sta treba..treset+????
i da temperatura zimska...s obzirom da je mart ona bi vec trebala da bude na visoj temperaturi ili grijesim??

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu