NAČINI GAJENJA
Većina firmi koja se bavi proizvodnjom i prodajom frezije sadni materijal čuva u hladnjačama pri temperaturi od 2-3o i takve gomolje treba pripremiti za sadnju na visokim temperaturama. Ukoliko se nepripremljeni gomolji direktno posade velika je verovatnoća da biljke neće nići, ili po nicanju formiraju 2-3 lista koji ostaju mali i ubrzo venu, a biljka ne formira cvetne grane. U zemlji se obrazuje novi gomolj mnogo manji od prethodnog, koji miruju u toku leta na višim temperaturama, čeka hladnije vreme i niče obično u jesenjim mesecima.
Od sadnje do vađenja gomolja možemo razlikovati 3 faze razvoja koje se međusobno razlikuju po potrebnim uslovima.
Prvi period je od sadnje do obrazovanja začetaka cvasti – Ovaj period traje oko 5-6 nedelja i temperatura zemljišta oko gomolja treba da je 13-17 stepeni, a temperatura vazduha 13-22 stepena. Pri nižim temperaturama od 10 stepeni usporava se formiranje cvetnih stabala, a pri 5 stepeni već formirana cvetna stabla se deformišu. Temperature iznad 20 stepeni u ovom periodu doprinose formiranju velikog broja listova i odlažu cvetanje, a iznad 25 stepeni cvetanje sasvim izostaje. Pri temperaturi zemljišta od 13-17o i vazduha od 13-22 o biljke niču nakon 14-25 dana od sadnje. U ovom periodu razvoja završava se formiranje cvasti i vegetativne mase, nakupljaju se hranjive materije za razvoj generativnih organa i novog gomolja. Nakon sadnje gomolja treba ih zaliti i za 10-15 dana razvija se korenov sistem. Dalje treba voditi računa da supstrat ne bude prevlažan, ali niti da se previše isuši. Za 20-25 dana od sadnje javljaju se ponici. U periodu intenzivnog rasta prihranjuju se rastvorima mineralnih đubriva u kojima preovladava azot. Treba koristiti đubriva sa mikroelementima, jer frezijama je neophodno gvožđe i bor za cvetanje.
Drugi period traje 10-12 nedelja i protiče pri temperaturama od 15-20 o koliko treba da je i temperatura zemlje i temperatura vazduha. U ovom periodu bitno je da nema naglih kolebanja temperature. U osnovi cvetnog stabla tada se formira tačka rasta na gomoljima za narednu vegetaciju. U fazi butonizacije, odnosno formiranja pupoljaka temperature iznad 20 i ispod 5 stepeni mogu dovesti do deformacije cvetova ili formiranja “slepih“ pupova bez latica. U ovom periodu gomoljima treba dosta vlage, ali treba voditi računa da se pri povećanoj vlažnosti vazduha mogu razviti gljivične bolesti, zbog čega frezije ne treba zalivati u večernjim satima, već ujutro kako bi se listovi i zemlja oko biljaka prosušili do večernjih časova. Pored glavnog cvetnog stabla veći gomolji mogu formirati i po dve bočne cvetne grančice. Ako biljke cvetaju u oktobru u bašti kratkotrajni i slabi jutarnji mrazevi ne štete biljkama. Frezijama treba obezbediti potporu uz koju se vežu cvetne grane. Biljke gajene na otvorenom prostoru cvetne grane su kraće nego pri gajenju u prostorijama. Ocvetale cvetove treba uklanjati kako bi hranjive materije odlazile na formiranje novog gomolja.
Treća faza razvoja nastupa nakon cvetanja i traje 3-6 nedelja. U ovom periodu intenzivno raste novoformiran gomolj, kao i mali gomolji kojima se frezije razmnožavaju. Temperatura vazduha treba da je 15-25 stepeni danju i 12 noću, a zemljišta ne niža od 16 stepeni. Zalivanje se postepeno smanjuje, a 2 nedelje pre vađenja gomolja potpuno se prekida. Gomolji se vade iz zemlje kada im počne odumirati korenje, a listovi počnu venuti. Gornji deo biljke se odstranjuje i nekoliko dana se gomolji suše na senovitom mestu i pri visokim temperaturama (25-28 o ). Potom treba odstraniti uvelo korenje i stare zaštitne ljuske na gomoljima.
U naredna 3-4 meseca gomolji se čuvaju pri visokim temperaturama (25-30 stepeni) i pri povišenoj vlažnosti vazduha (oko 60-70%), što je zlatni ključ za uspeh pri gajenju frezija. Pored gomolja može se postaviti posuda sa vodom ili gomolje držati na mreži iznad posude sa vodom. 3-4 nedelje pre sadnje gomolji se premeštaju na hladnije mesto, sa temperaturom od 10-14 o , gde dobijaju signal za početak formiranja cvetnih pupoljaka pre same sadnje. Ako se frezije pripremaju za zimsko i rano prolećno cvetanje potrebno je znati da u periodu oktobar-mart za ovu biljku treba obezbediti dodatno osvetlenje kako bi se dan produžio do 12 sati. Na otvorenom se frezije uglavnom sade u subtropskim predelima, ali i u našim uslovima mogu uspevati na otvorenom, ako im se obezbede određeni uslovi. Neophodno je odabrati mesto zaštićeno od vetra i obezbediti zaštitu od najjačeg podnevnog sunca. Zemljište treba da je rastresito i sa dobrom drenažom. U proleće se gomolji sade na dubinu 3-6 cm. Frezija je osetljiva na jače mrazeve. Svaki gomolj obrazuje jedno do 3 cvetna stabla. Ako se gomolji sade u saksije ili žardinjere u jesen se može produžiti njihovo cvetanje.
Fresija zahteva laku i propusnu, hranjivu zemlju, slabo kisele reakcije (pH 6- 6,
. Odgovaraju joj svetla, dobro provetrena mesta. Zalivanje je umereno nakon sadnje, a u toku intenzivnog rasta i cvetanja svakodnevno. Prihranjuje se jednom sedmično tečnim mineralnim hranivima. Gomolji se sade na dubinu od oko 4-5 cm, na lakim, peskovitim zemljištima treba povećati dubinu sadnje, sa razmakom između biljaka od 10-tak cm, ili po nekoliko gomolja u saksije. Frezije se režu za vazu kada se na cvetnom stablu otvori jedan ili dva cveta i u vazama ostaju desetak dana.
U staklenicima
U jesenjem i zimskom periodu godine u mnogim delovima sveta frezija se proizvodi u staklenicima za rezan cvet. Praktično Frezija se može uzgajati tokom cele godine, a vreme cvetanja zavisi od vremena sadnje gomolja. Neophodno je samo obezbediti pravilne uslove u fazi mirovanja i ispoštovati zahteve biljaka u toku vegetacije. Dubina sadnje zavisi od tipa zemljišta, odnosno supstrata.