Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Žižula EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Žižula EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Žižula EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Žižula EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Žižula EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Žižula EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Žižula EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Žižula EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Žižula EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Žižula

+2
vlasta
Mila1
6 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1detelina Žižula Ned Sep 16 2007, 21:42

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Žižula Zizula10


Ljetos u Skradinu privukla su me neobicna drvca po plodovima (tada su jos bili zeleni) nalik maslini. Plod je licio na maslinu ali ne i oblik drveta i listovi.Ispred jedne kuce bio je zasadjen citav vocnjak samo njih. I naravno ko pita ne skita: starica koja prodaje domace proizvode na jednom od mnogobrojnih standova mi je rekla: Žižula! A imala je i zrele žižule crvene boje koje prodaje u plasticnim casama.
Nisam se mogla odluciti da probam tako da ne znam okus plodova.

2detelina zyzyphus jujuba L. Ned Sep 16 2007, 22:18

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Evo sto nadjoh na netu;
Žižula (Zizyphus jujuba L.) pripada obitelji krkavine (Familiae Rhamnaceae). Ljekarski naziv joj je Fructus Jujubae – Baccae. Prirodni je antidot, anodyne, analgetik, adstrigent, antikarcinom, diuretik, detoksikant, dermetik, emolient, ekspektorant, febrifug, hipnotik, narkotik, pektoral, sedativ, stomahik, stiptik.

Žižula je dosta rijetka voćna vrsta koja se uzgaja tek sporadično u D Sleep almaciji i Hercegovini.
Ova rijetka voćna vrsta potiče iz Kine u kojoj zauzima prvo mjesto po broju stabala; zauzima čak 200 00 hektara.
Kada pogledamo stablo žižule tijekom zime, iz neznanja bi pomislili kako nam pred očima raste trnovita drača. Žižula formiraprepoznatljive krošnje s dosta gustih izvijuganih trnovitih izboja. Stabla pak narastu od 2 do 4 metra visine te se zbogoštrih trnovitih bodlji trebaju saditiu rubnim, manje prohodnim dijelovima vrta. Na taj način ćemo izbjeći mogućnosti ozljede kod onih najmlađih jer žižulin bodlje nipošto ne praštaju. Pa zapitali bi smo se u čemu leživrijednost ove zanimljive voćne
vrste, kada već nije toliko ni zastupljena ni dekorativna. Ali,treba znati kako plodovi žižule imaju veliku hranjivu i dijetoterapeutsku
vrijednost. Plodovi žižule se puno cijene zbog svog ljekovitog djelovanja i često se koriste za liječenje raznih bolesti, a osobito dišnih organa.

Osim toga, ljekovito djelovanje imaju još lišće i kora žižule. Stoga se nemojte začuditi ako u ljekarnama zamijetite čajeve odžižule jer su njeni plodovi, lišće i kora vrlo traženi u farmaceutskoj industriji. Inače,spomenimo kako su plodovi žižule veomaslični plodovima masline.Plod je okruglasta oblika, crvenkastosmeđedo žute boje s ugodnim i nadasve aromatičnim vinskoslatkim okusom. U sredini ploda smještena je izbrazdana i s obje strane zašiljena koštica.Idealna za sušna i siromašna tla Žižula vrlo dobro podnosi uzgoj na sušnim tlima koja su siromašna hranjivim tvarima. Stoga dobro uspijeva ujužnim krajevim čak i tik uz morsku obalu.

Dokazano je da bez većih poteškoća može podnijeti temperature iznad 40 °C te dulji sušni period. Samo kod izbora proizvodnog prostora trebamo voditi računa da je posadimo na zaštićenom položaju iz razloga što joj ne pogoduju jaki sjeverni ali ni južni vjetrovi. U slučaju da je tlo karbonatno i alkalno gotovo je sigurno da ćemo imati poteškoća s klorozom ili pojavom
žućenja lišća a što se sprječava povremenim unošenjem željeza u obliku proizvoda Florgen 6.Što se tiče razmaka sadnje reda optimum bi bio 3 m. kao i razmak unutar reda je 3 m.

U novije vrijeme na području južne Dalmacije ali i otoka mogu se zamijetiti manji nasadi žižule iz razloga što su voćarima unaprijed osigurani otkupi cjelokupnog uroda, a što je ujedno i najvažnija stavka u proizvodnji. Jer, interesi velikih farmaceutskih kompanija poklapaju se sa sve traženijom eko-prirodnom proizvodnjom. To je i razumljivo ukoliko se uzme u obzir činjenica kako žižula nema nekih posebnih bolesti i štetnika te je stoga i nije nužno tretirati pesticidima,a u njenom uzgoju ne treba koristiti ni velike količine mineralnih gnojiva.

Dakle, ispada da je najskuplja sama sadnica a ako znamo kako samo jedno stablo u punoj rodnosti ostvaruje prinosod 40 do 50 kg postaje nam
sve jasnije kako je žižula itekako profitabilna voćna kultura. Sleep

3detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 10:48

vlasta

vlasta
moderator
moderator

interesantna biljcica....

4detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 11:53

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Danas sam je ugledala prvi put i na pijaci. Moracu kupit da probam.

5detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 16:46

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Mila, vidi ta nama tamo da pronadješ sjeme žižule.

6detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 17:00

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Fatka hocu a u sredini je kostica isto kao i kod masline - valjda se to sije. Samo cini mi se da je bolje preko sadnica.

7detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 17:28

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Lakše je doći do sjemena nego do reznice.Koštica se sije, malo ide sporo ali je sigurno.Ja sam dobila košticu prošle godine i jedna mi nikla, hmm i samo joj nešto isčupalo gornji dio , tek izrasle žižule.Sumnjam u ptice evo mi prave velike probleme.Otkidaju mi vrhove albicije i čak ih vade iz zemlje.

8detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 17:57

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Hocu Fatka, dogovoreno. Evo sutra idem kupiti zizule i poslacu ti kostice. Smislila sam kako cu ti poslat a to cemo se vec dogovorit . Do tada mi pisi sta bih ti jos mogla stavit.
nego jel tebi to profesija?

9detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 17:59

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Nego kako ces to odgajati po ostroj zimi?

10detelina Re: Žižula Pon Sep 17 2007, 18:02

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Nije profesija, nego hobi, ali kada bi imala srece moglo bi se malo i pomoci.Ja sama samohrana majka dvoje djece, ne radim, djecu skolujem.
zivim od mirovine-penzije koja je u kreditima.

11detelina Re: Žižula Pon Sep 24 2007, 13:49

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Napokon sam kupila plod žižule i probala:
ukusno nema sta, podsjeca na jabuku a okus se mjenja kod tek ubranog ploda i onog odstajalog.
na slici sam stavila u poadinu sjeme spinata tek da mozete usporedit velicine:

Žižula Plod_z10

12detelina Re: Žižula Pon Sep 24 2007, 16:40

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

Nisam znao ranije za ovu biljku Very Happy

13detelina Re: Žižula Pon Sep 24 2007, 20:13

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Eto vidis kak je to fino drvce. Znas na pazaru (pijaci) cjena ovog ploda je 6 € /kg i to fiksna a prodavac kaze da je ove godine velika potraznja i da ga sve to oko nje podsjeca na pocetak uzgoja kivija (visoke cjene,navelika sadnja...).

14detelina Re: Žižula Pon Sep 24 2007, 22:54

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Kostice:

Žižula Zizula10

15detelina Re: Žižula Uto Dec 18 2007, 16:32

Amel


Novi član
Novi član

Kad se posije sjeme žižule za koliko vremenski treba da nikne?

16detelina Re: Žižula Uto Dec 18 2007, 17:17

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

ne znam - nisam probala. Jel imas kostice?

17detelina Re: Žižula Sre Dec 19 2007, 00:21

Amel


Novi član
Novi član

Imam sjeme žižule ali je nikad nisam sadio sve dok nisam vidio na početku teme sliku kako izgleda. Baš je lijepo.

18detelina Re: Žižula Sre Dec 19 2007, 12:14

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Odakle se javljas?

19detelina Re: Žižula Sre Dec 19 2007, 19:00

Amel


Novi član
Novi član

Iz Zagreba.

20detelina Re: Žižula Sub Dec 22 2007, 09:57

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

Nisam nasao zizulu kod nas na pijaci ...

Amele , stavi u svom profilu u (localization) da znamo odakle si da
se mozemo lakse sporazumiti i dati ti koristan savjet vezano za tvoju
kontinentalnu klimu ... ima ovdje ljudi iz primorskih krajeva gdje je
klima drugacija za njih vaze drugcija pravila sto se biljki tice a tako i
za nas sa kontinentalnog podneblja sve je drugacije ! Cool

Kod ljudi sa primorja nema velikih zima i velikih minusa a kod tebe u Zagrebu ima ... kao i kod mene !

21detelina Re: Žižula Sub Dec 22 2007, 17:25

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Boki jesam ja tebi poslala zizulu? Znam da sam poslala Fatki a zato sam i kupila te zizule na pazaru.-neki dan sam podjelila zadnjih par komada,

22detelina Re: Žižula Sre Dec 26 2007, 17:41

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

Jesi ... Cool hvala jos jednom

23detelina Re: Žižula Sre Feb 20 2008, 16:46

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Stvarno interesantna biljcica jocolor

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu