Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Dunja  (Cydonia oblonga) EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Dunja (Cydonia oblonga)

+5
tasa
boki_bl
vlasta
kelta
Mila1
9 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1buket Dunja (Cydonia oblonga) Čet Sep 20 2007, 12:41

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Dunja potječe iz jugozapadne Azije, odnosno iz Perzije i Anatolije, a samoniklu je nalazimo i u srednjoj Europi. Poznata je i pod nazivom sidonijska kruška. Drvo dunje može narasti i do sedam metara, a često raste u obliku grma. Plod je oblika jabuke ili kruške, nepravilno je grbav, zlatnožute do crvene boje, te pokriven dlačicama koje se lako skidaju. Ugodnog je mirisa, a sirovo meso je tvrdo i trpko-kiselog okusa.
Ova namirnica bila je popularna kod starih Grka, koji su je pripremali tako da bi je izdubili, napunili medom, stavili u pleh i ispekli, a u grčkoj mitologiji simbolizirala je ljubav i sreću. Rimljani su iz dunje dobivali eterična ulja koja su koristili u parfumerijama. U Francuskoj je poznata već stoljećima, a koristi se ne samo u kuhinji već i u kozmetičke svrhe te u medicini.
Dunja koju mi poznajemo razlikuje se od dunje iz zapadne Azije i tropskih područja, gdje je mekša i sočnija. U područjima hladnije klime, ovo voće je privlačnog oblika, bogate žute boje kad je zrelo, i ima jak, pomalo težak miris.
Ako se odlučujete na uzgoj dunje, imajte na umu da njezina stabla vole zasjenjeno, ali ne potpuno zaklonjeno mjesto na neutralnom tlu. Traže dosta malčiranja i zalijevanja dok su mlada. Također ih lagano valja obrezivati kako biste im omogućili cirkulaciju zraka. Ako ipak dođe do loše cirkulacije zraka ili izlaganja hladnoći, dunjino lišće će dobiti crvene i žute mrlje, a zatim će se početi kovrčati i smežurati. Ako je problem tek u začetku, uklonite sve takvo lišće, a ako ga ima previše, poslužite se ipak fungicidima.

Vitaminska bomba
Sirova, ova “zlatna jabuka” u 100 grama ima 57 kcal/ 238 kJ, od čega 0,40 posto proteina, 0,1 posto masti, 15,3 posto ugljikohidrata. Bogata je dijetalnim vlaknima i bakrom, i sadrži puno taninskih tvari.
Dobar je izvor vitamina C (15 mg, što je 18,8 posto preporučenog dnevnog unosa). Sjemenke sadrže 15 posto ulja i proteina, uz mali udio amigdalina. Glavni sastojak sjemenke je sluz, koje ima 10 posto u omotaču, dok pulpa dunje sadrži 3-3,5 posto jabučne kiseline. Sadrži i betakaroten u količini od 33 ľg.
Zbog prisutnog pektina, od ovog voća pripremaju se ukusne marmelade i želei.
Plodovi se ubiru od sredine rujna do kraja listopada, što ovisi o klimatskim uvjetima staništa na kojem se dunja uzgaja, a lišće se, prema potrebi, sabire od sredine svibnja do sredine rujna.
Dunje uglavnom nisu dostupne u trgovinama, ali se u posljednje vrijeme mogu naći i na tržnicama. Možete ih pronaći u vrtovima ili voćnjacima. Oblikom poput jabuke ili kruške, odaberite dunje koje nisu premekane i imaju jednoličnu zlatnožutu boju. Tijekom godine dostupne su od listopada do prosinca.

Čuvanje u vrećama
Dunje čuvajte u zatvorenoj, plastičnoj vrećici do dva mjeseca ili ih stavite u zdjelu za voće i čuvajte na sobnoj temperaturi, a u tom će slučaju prostor poprimiti njihov raskošan miris.
Dunje se ne mogu konzumirati sirove, već kuhane ili pečene. Zbog velike količine pektina u njezinoj kori, dunje se kuhaju i koriste za pripremu kompota, želea, marmelada i voćnih kašica.

Dunja  (Cydonia oblonga) Dunja10

2buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Čet Sep 20 2007, 12:55

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Kompot i marmelada od dunja...nezamjenjivi Smile

3buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Pet Okt 05 2007, 20:06

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Ja sam dunje do sada uvijek kombinirala sa drugim vocem - nikad nisam kuhala samo njih a koristile su mi da zgusnu smjesu - isto kao i smokve idealne su za zgusnjavanje pekmeza i sl.

Buduci da fino razgranjeno korijenje lezi jako plitko treba paziti prilikom obradjivanja tla. Prirodni i najprikladniji je oblik grmlikog drva koje doseze visinu od 3 do 4m a sirinu biljke od 4-5 m.
Rodnost pocinje vec u trecoj ili cetvrtoj godini a uz dobru njegu moze se odrzati jedan ljudski vijek pa i vise.

Dunja se cjepi/kalemi na glog a kao podloga je prikladna i brekinja /Sorbus/. Rez se ogranicava na povremeno prorjedjivanje i na prikracivanje predugih jednogodisnjih izboja. Kruskolike dunje su radi vecih plodova omiljenije od jabukolikih dok se po ukusu gotovo i ne razlikuju.

Dobre rodne kruskolike dunje su: "Bereczki" i "Portugalka"- obadvije vrlo velike, njeznog okusa,jedna bijelog a druga zutog mesa.

Nesto slabijeg rasta je "Champion" nalik jabuci, nije velika ali je vrlo rodna

4buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Sub Okt 06 2007, 17:08

vlasta

vlasta
moderator
moderator

ja obozavam slatko od dunja a i znam da ga napravim....kao ja da se pohvalim...to mi je najljepse slatko zato i znam da ga napravim...

5buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Sub Okt 06 2007, 19:06

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

I ja volim dunje u svim kombinacijama Very Happy


_________________
Don't judge me by my past. I don't live there anymore

6buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Uto Apr 22 2008, 17:42

tasa

tasa
zaslužni član
zaslužni član

u punom cvetu
Dunja  (Cydonia oblonga) Dsc01654ns0

7buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Uto Apr 22 2008, 17:43

tasa

tasa
zaslužni član
zaslužni član

i Dunja  (Cydonia oblonga) Dsc01657mi5

8buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Ned Apr 19 2009, 07:56

lela


Novi član
Novi član

tasa ::u punom cvetu
Dunja  (Cydonia oblonga) Dsc01654ns0
eeeeeeee takva je moja bila ali se ove godine spremala da cveta i odjednom osusila,imala je 5 godina,da li neko zna sta joj bi,mnogo mi je zao

9buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Sre Maj 05 2010, 08:10

voki

voki
počasni član
počasni član

Dunja  (Cydonia oblonga) 26-02-2010544-1
predivan cvet, kod mene ove godine cvet na cvetu.

10buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Sre Maj 05 2010, 19:11

fanny54

fanny54
počasni član
počasni član

Dunja  (Cydonia oblonga) 052b.th

Uploaded with ImageShack.us

evo i moje malecke dunje okitila se prelijepim cvjetovima spring spring spring

11buket Re: Dunja (Cydonia oblonga) Sre Jun 02 2010, 08:27

misoo83


Novi član
Novi član

ja imam dunje ali ih nesto poebno i ne jedem ponekad samo kompot napravimo Laughing

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu