Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir"

2 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

freaky

freaky
aktivni član
aktivni član

Sav tekst je preuzet sa sluzbene stranice Gorskog Kotara:

http://www.gorskikotar.hr/ProductDetails/58/pgid/28/lang/Croatian/Geo-morfoloski-rezervat-Vrazji-prolaz-i-Zeleni-vir.wshtml

a slike su mojih ruku djelo Smile


rose Zeleni vir rose

Područje Zelenog vira proglašeno je rezervatom prirodnih vrijednosti 1962. godine. Prvi se puta spominje 1884. godine kao izletište za hrabrije izletnike. Do izletišta Zeleni vir, koje se nalazi na 302 metra nadmorske visine može se doći iz nekoliko pravaca. Asfaltna cesta koja povezuje Skrad i Brod na kupi, iza sela Planina odvaja se prema Zelenom viru, ima nekoliko pješačkh i planinskih staza.

Zeleni vir je snažan izvor na dnu plitke, prostrane spilje nad čijim su se ulazom nadvile okomite stijene visoke 70 m, niz koje se ruši živopisan slap stvarajući blistavu vodenu zavjesu. Zeleni vir dobio je ime po zelenkastoj boji vode u jezercu koje nastaje u spilji.

rose rose rose

pogled sa parkiralista prema zelenom viru,ovaj objekat je od elektroprivrede,iza toga je jezerce i mali slap (iduca slika) i staza dalje prema samom izvoru i velikom slapu....

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0406t

evo ga jezerce sa malim poluotocicem u sredini...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0438h

i mali slap....

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0443k


veliki slap visok oko 70 m....

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0450p

i evo ovo je sam Zeleni vir,izvor u stijeni.....

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0452v



Poslednji izmenio freaky dana Sre Jul 27 2011, 14:32, izmenjeno ukupno 1 puta

freaky

freaky
aktivni član
aktivni član

rose Vrazji prolaz rose

Druga atraktivnost je 800 metara dugačak kanjon Vražji prolaz. Mnogi ga smatraju jednim od najljepših prizora u našoj zemlji. Kroz usku guduru-sutjesku, široku oko dva metra, među stjenama visokim stotinjak metara, probija se gorski potok Jasle. Voda je milenijima izjedala kamen da bi prokročila ovaj prolaz koji zapanjuje snagom vodene stihije i divljinom vrletnih stjena. Nad njim na metalnim nosačima usječenim u stjenu napravljeni su mostići i stepenice kojima se prolazi. Tu tek sredinom ljeta do korita pritoka mjestimice nakratko dopiru sunčeve zrake. Stjene su mjestimice pokrivene mahovinom, a na terasama po kojima se kreće divljač, najčšće divokoze ima trave i drveća.

rose rose rose

evo opet prva slika sa parkiralista...znaci lijevo se ide prema Zelenom viru,a desno iza ovog objekta prema Vrazjem prolazu i spilji...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0407v


pocetak staze...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0408o


za ovu biljku sam bila uvjerena da je Kranjska bunika,bas sam bila ponosna na sebe kako sam nju prepoznala hehe,ali rekose mi kasnije da to nije to... Crying or Very sad

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0409w

i jos malo slika....

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0410o


Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0411i


Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0414

na nekim mjestima sa stijena pada voda,pokusala sam to uslikati,ali ne vidi se bas dobro na slici pa eto morat cete mi vjerovat na rijec hehehe

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0416p

ovo je malo strasniji dio puta...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0432

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0433cn

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0436c

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0428r

nermana

nermana
počasni član
počasni član

Freaky pravi si turistički vodić.Ljepota,šta drugo reći.Stvarno vrijedi doći i obići tu ljepotu.Hvala ti što si nas počastila ovim lijepim slikama.

veildance veildance veildance veildance

freaky

freaky
aktivni član
aktivni član

lotus Muzeva hižica lotus


Na kraju Vražijeg prolaza nalazi se nova posebnost ovog atraktivng izletišta nazvana Muževa hižica. Ova spilja nalazi se iznad zaravni kojom završava Vražiji prolaz, blizu kucica za odmor. Prema narodnoj predaji; za vrijeme najezde turaka oko 1525 tu se djelom sklonilo stanovništvo ovog podrucja. Gospodar skupine ljudi koja se sakrila u spilju bio je muž – muškarac, pa je po tome i dobila naziv ''Muževa hižica''. Spilja je vrlo prostrana dugacka je oko dvijesto metara i bogata je sigama, na kraju spilje koji još nije u cjelosti istražen nalazi se jezerce. U tom je jezercu približno u isto vrijeme kada i u Postojnskoj jami pronadena čovječja ribica.

lotus lotus lotus

ulaz u spilju...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0418u

i par slika iznutra,nijedna Covjecja ribica nije bila raspolozena za foto session nazalost...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0423o

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0424yz

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0425u


i to je to ljudi,za kraj evo jos jedna karta tog cijelog podrucja...

Zasticeni krajolik "Vrazji prolaz" i "Zeleni vir" Sam0454b

freaky

freaky
aktivni član
aktivni član

Hvala Nermana,bit ce mi jako drago ako barem jednu osobu moja tema nagovori da dođe posjetiti ovo mjesto Smile

Very Happy Very Happy

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

» Klorofit, zeleni ljiljan

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu