Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Gloriosa (penjajuci ljiljan) EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Gloriosa (penjajuci ljiljan)

+10
Dina
voki
alisa
djeka
Mila1
Trn
baba
vlasta
Kole
mena
14 posters

Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 3]

1detelina Gloriosa (penjajuci ljiljan) Ned Mar 30 2008, 19:18

mena

mena
moderator
moderator

Glorijosu nazivaju i penjajucim ljiljanom.Ta biljka veoma lijepo cvjeta,ali trazi mnogo mjesta.Gloriosa je dugogodisnja biljka,jer gomolji mogu da prezime.
Gomolji se sade po tri u saksiju i da leze neposredno ispod povrsine zemlje.
Saksiju staviti u topliju prostoriju,da bi mladi izdanci lakse nikli.
Zemlja u saksiji treba biti prilicno vlazna.
Biljka trazi puno sunca i cesto prskanje.Nakon cvjetanja mozete pustiti da biljka lagano ugine,cim se to desi saksiju mozete skloniti i ne morate se tokom zime brinuti o njoj.
Na proljece je posaditi u novu zemlju i nastaviti sa odgojem.
Po vrijednosti i ljepoti cvjetova ova biljka moze da se poredi sa orhidejama..
Slike su sa neta:
Gloriosa (penjajuci ljiljan) 04_glo10

Gloriosa (penjajuci ljiljan) Glorio10

http://biljke.bosnianforum.com/

2detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pon Mar 31 2008, 08:16

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Stvarno prelepo izgleda . . . spring

3detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pon Mar 31 2008, 14:07

vlasta

vlasta
moderator
moderator

divota...a gomolji se vjerovatno ne prodaju kod nas...veildance

4detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 03 2008, 19:05

baba

baba
počasni član
počasni član

Da vam predstavim moju glosu,slika je od prosle godine ali se nadam da ce biti semencica i ove godine Wink
Gloriosa (penjajuci ljiljan) IMG_6333

5detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 03 2008, 20:09

Trn

Trn
zaslužni član
zaslužni član

jaaaaaaaaako je lijepa veildance

6detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 03 2008, 22:05

Kole

Kole
počasni član
počasni član

Djeka imaš li ovu biljku ? veildance veildance veildance veildance veildance

7detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 04:46

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Baba biljka je predivna i nisam ni mislila da je tako ljepa . Posijala sam sjemenje i kad da ocekujem cvijet?

8detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 07:22

baba

baba
počasni član
počasni član

Mila1 ::Baba biljka je predivna i nisam ni mislila da je tako ljepa . Posijala sam sjemenje i kad da ocekujem cvijet?
Mila tek za 2 godine ali ni to nije puno mnoge biljke cekamo i duze da procvetaju Wink

Kako ti odgajas glosu iz semenke najbolje da je stavis u neku saksiju i u senku nazalost ona nije zaljubljenik osuncanih mesta Sad i ne zasusujes je 2 godine napravi joj neki luk ili neke merdevinice uz koje ce da se penje i noruzaj se strpljenjem .

9detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 08:35

djeka

djeka
počasni član
počasni član

Kole ::Djeka imaš li ovu biljku ? veildance veildance veildance veildance veildance
Imam seme koje sam dobila od babe i sad cekam da nikne cactus

10detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 11:34

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

" i u senku nazalost ona nije zaljubljenik osuncanih mesta Sad"


Evo nisam ni to znala, a da je mnogo 2 godine - mnogo je...a sad cu cekati sta mi preostaje kad je vec posijano.

U koju to skupinu,familiju spada? Meni cvijet slici na ljiljan .

11detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 12:06

baba

baba
počasni član
počasni član

Ma nije puno 2 godine Wink

Kolko sam ja upucena :
kraljevstvo - Plantae
odeljak - Magnoliophyta
klasa - Liliopsida
red - Liliales
familija - Colchicaceae
rod - gloriosa
Sto znaci ima neke veze sa ljiljanima ali i sa krokusima pa malo i sa magnolijama Smile poprilicno cudna biljka koja potice iz tropske Afrike i tropskog dela Azije.

evo malo slicica kakvih jos ima a moj favorit je zuta za koju se nadam da ce mi semenke stici ovih dana pa cu izvestiti sta se desava Smile

http://shop1.actinicexpress.co.uk/shops/rosecottageplants/index.php?cat=Gloriosa

12detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 04 2008, 12:21

alisa

alisa
moderator
moderator

Baš predivna biljčica....Baba izvjesti rezultate tvojih pokusa,kada ti stignu sjemenke veildance ..

13detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 10 2008, 14:04

voki

voki
počasni član
počasni član

Gloriosa (porodica Liliaceae) Plameni ljiljan, puzeći ljiljan ili glorioza ljiljan
Rod gloriosa obuhvata 5 vrsta rasprostranjenih u tropskoj Africi i Aziji
Gloriose su višegodišnje zeljaste penjačice poreklom iz tropskih šuma, a u aridnim oblastima Kenije, Somalije i Etiopije sreću se niže, uspravne biljke iz ovog roda čija visina ne prelazi 30 cm. Stablo je prosto, puzeće i ovim biljkama je potreban oslonac za penjanje. U prirodnim uslovima dostižu dužinu veću od 5 metara, listovi su sedeći, lancetasto izduženi sa vitičastim kukicama na vrhu pomoću kojih se hvataju za oslonac. U zemlji imaju rizomsko-gomoljastu, cilindričnu tvorevinu na kojoj je vidljiva tačka rasta. Cvetovi su pojedinačni, sa dugim cvetnim drškama, krupni, do 10 cm u promeru i pojavljuju se u gornjem delu stabla. Prašnici su radijalno rašireni i horizontalno postavljeni, 6 latica u cvetu su izdužene i savijene unazad, talasaste, crvene boje sa žutom osnovom ili žutim rubom pa cvet izgleda kao plamen na vetru, zbog čega se ove biljke i nazivaju plameni ljiljan. Postoje vrste i sa čisto žutim cvetom, a razni hibridi se razlikuju po nijansi boje cveta, od narandžaste, žute, svetlije ili tamnije crvene do bordo boje.
U kućnim uslovima gaje se Gloriosa superba i Gloriosa rotshildiana
Gloriosa superba
Poreklom je iz tropske Afrike, ali se u prirodi sreće i u Aziji (Indija, Nepal, Mianmar)
G. superba var. Grandiflora ima veoma krupne cvetove, dok G. Superba var. Lutea ima cvetove žute boje.
Cveta od jula do septembra meseca

Gloriosa rotshildiana
Poreklom je iz Ugande – centra tropske Afrike. Njeni cvetovi su nacionalni simbol Zambije. G. Rotshildiana var. Citrina ima cvetove limun-žute boje.
Cveta od juna do septembra meseca

Gloriosi odgovara temperatura u toku vegetacije od 20-22 stepena celzijusa, a gomolji se zimi čuvaju na temperaturi od oko 12 stepeni.
U proleće po pojavi izdanaka treba postepeno povećavati temperaturu, jer nagla promena temperature može dovesti do propadanja biljaka. Gloriosa zahteva mnogo svetlosti u toku vegetacije, ali direktni sunčevi zraci mogu oštetiti listove. U vreme intenzivnog porasta obilno se zaliva, supstrat treba da bude stalno vlažan, ali treba voditi računa da se voda ne zadržava u saksiji kako ne bi došlo do trulenja gomolja. Koristi se gotov supstrat za tropsko bilje ili se pravi smeša humusa, baštenske zemlje i peska kako bi supstrat bio propustan za vodu. Na dno saksije obavezno staviti drenažni sloj od krhotina glinenih saksija ili kamena i peska. U jesen kada listovi počinju žutiti prestaje se sa zalivanjem. Gloriose traže bogata zemllišta, pa se preporučuje prihrana tečnim đubrivima jednom nedeljno od početka intenzivnog rasta do kraja cvetanja. Ova biljka zahteva povećanu vlažnost vazduha, pa se pored biljke stavljaju posude sa vodom i redovno se orošava. Pred kraj zime, a pre početka rasta izdanaka gomolji se presađuju. Oni su lako lomljivi pa pri presađivanju treba voditi računa da se ne oštete. Gomolj se sadi u vodoravnom položaju tako da bude prekriven oko 2 cm sa supstratom, u široke saksije i pri temperaturi od 18-20 stepeni brzo se pojavljuju izdanci. Prijaju joj niže noćne temperature. Tokom maja meseca biljka veoma brzo raste i dostiže dužinu od 1-2 metra pa se mora redovno prihranjivati. U toku leta treba birati đubriva sa povećanim sadrtžajem fosfora i kalijuma kako bi gomolj sazreo.
U južnoj Evropi gloriosa se može uzgajati i u baštama, dok se u kontinentalnim uslovima gaji kao sobna biljka. Leti se može izneti u baštu na sunčano mesto zaštićeno od vetra. Posađena u bašti gloriosa bolje raste i više cveta.
RAZMNOŽAVANJE:
Glorioza se može razmnožavati mladim gomoljima koji se odvajaju pri presađivanju. Treba voditi računa da svaki mladi gomolj ima svoju tačku rasta. Gomolji se sade u dezinfikovanu zemlju i svaka 3-4 dana po malo se zaliju. Cvetanje zavisi od veličine gomolja, biljke iz malig gomolja neće cvetati te godine. Ako biljka ima dovoljno svetla i dovoljno hraniva svake godine se dobije 1-2 mlada gomolja. Pri odvajanju mladih gomolja koji imaju sopstvenu tačku rasta mesto odvajanja treba posuti prašinom drvenog uglja i ostaviti pre sadnje gomolje da se mesto odvajanja osuši kako ne bi došlo do trulenja. Setvom semena u 2. mesecu na temperaturi od 22-24 stepena i pri povećanoj vlažnosti (pokriti saksiju staklom ili najlonom i nekoliko puta dnevno provetravati) dobijaju se mlade biljke koje brzo formiraju gomolje. Nicanje može trajati i 3-4 meseca. Biljčice se u fazi drugog lista presađuju u zasebne saksije, a dobijene biljke cvetaju tek nakon 3 godine. Pri kupovini gomolja treba obratiti pažnju da li je vidljiva tačka rasta, ako je nema iz gomolja neće krenuti izdanak.
Biljka Gloriose u svim svojim delovima sadrži kolhicin, koji može biti fatalan ako se unese u želudac, pa zbog toga treba voditi računa da maloj deci biljka nije na dohvat ruke.
Gloriosa (penjajuci ljiljan) IMG_8288-1

Zimus sam našao gomolje u prodaji Gloriosa rotshildiana i uzeo sam jedan da probam uzgajati ovu predivnu egzotičnu biljku.

14detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 06:48

mena

mena
moderator
moderator

Nice mi gloriosa iz sjemenki.veildance veildance

Sacekat cu jos malo,pa cu slikati,posto tek proviruju iz zemlje...Posadjene su u plasticnu flasu i svaki dan gledam promjene....

http://biljke.bosnianforum.com/

15detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 06:57

voki

voki
počasni član
počasni član

Čestitam mena! Znači ova tema neće biti bez sličica.
Moja iz gomolja još nije provirila iz zemlje, ali se nadam uskoro da će me obradovati.

16detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 08:08

baba

baba
počasni član
počasni član

i meni nikla 1 od 5 zutih jupiiiiiiiii jos samo da je nista ne napadne i da je ja uspesno sacuvam do pravljenja gomolja Very Happy

17detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 08:25

mena

mena
moderator
moderator

Bravo Baba.....Mani se napasnika,nezabrinjavaj me..No

http://biljke.bosnianforum.com/

18detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 08:43

voki

voki
počasni član
počasni član

Biljka je jako otrovna, tako da je i napasnici izbegavaju.

19detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 11:18

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Ima jako puno otrovnih biljaka a narocito onih sa predivnim cvjetovima..

20detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 12:19

voki

voki
počasni član
počasni član

Treba samo oprezno sa njima pri presađivanju i paziti da ne dođu mala deca do njih.

21detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 13:16

baba

baba
počasni član
počasni član

Voki nisam tvog misljenja izvini znam da je cp obozava i da zna da je unisti videla napadnutu biljku i jednostavno mi bilo zao i biljke i vlasnika Sad a pcele i ose sto je vole :o to je extra prica da ne lazem ali mislim da sam podelila sigurno 50 semenki skoro da je svaki cvet bio oprasen Smile

22detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 13:21

voki

voki
počasni član
počasni član

Izvini a šta je cp?

23detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 16:08

baba

baba
počasni član
počasni član

voki ::Izvini a šta je cp?
crveni pauk Very Happy

24detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Čet Apr 17 2008, 18:22

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Znaci nije otrovna?

25detelina Re: Gloriosa (penjajuci ljiljan) Pet Apr 18 2008, 09:44

voki

voki
počasni član
počasni član

Mila svi delovi ove biljke su jako otrovni, gomolj, koren, stablo, list i cvet.
baba, hvala na informaciji. Mislio sam da se odnosi na crvenog pauka, ali nisam bio siguran.

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 3]

Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu