OPIS BILJKE
Eucomisi potiču iz vlažnih predela Kapske oblasti Južnoafričke republike, a naziv potiče od Grčkih reči eu=dobar i kome=kosa. Ovo su lukovičaste biljke, sa listovima dužine do 60 cm, koji formiraju rozetu na površini zemlje. Listovi i cvetna drška su tamno zelene boje, a mogu imati i purpurne šare. Cvetno stablo je visine 30-40 cm, bez listova, a iznad cilindrične cvasti nalaze se manji listovi zbog čega se ova biljka naziva baštenski ananas. Cvetovi su šestodelni, liče na zvezdice, gusto raspoređeni u cilindričnoj cvasti, cvetanje je od osnove cvasti ka vrhu. Latice su zelenkasto-krem boje sa purpurnim središnjim delom i osnovom prašnika. Stvorene su nove sorte sa belim cvetovima, kao i jarkih boja, crvene, tamno crvene i ljubičaste.
Eucomis se koristi za grupnu ili pojedinačnu sadnju u bašti ili kao saksijska biljka. Kada se otvori jedna trećina cvetova u cvasti koristi se kao rezan cvet. Mlade lukovice daju jednu cvetnu dršku, a veće, starije lukovice po 2-3 cvetne drške.
Neke sorte eukomisa koriste se u medicini, a u nekim plemenima južne Afrike koristi se protiv reumatizma. Lukovice sadrže alkaloide i treba ih držati dalje od male dece.
Cvetanje je od juna meseca do septembra.
NAČINI UZGAJANJA
Eucomise treba saditi krajem marta i početkom aprila na toplo, svetlo, sunčano mesto, zaštićeno od vetra ili polusenku, u bogatu, laku zemlju sa dobrom drenažom, na dubinu od 10-15 cm. U periodu od nicanja do cvetanja 3-4 puta se prihranjuje. Odgovara mu vlažno zemljište, ali bez zadržavanja vode što prouzrokuje trulenje korena i lukovica. Između dva zalivanja treba ostaviti da se površina zemlje prosuši. Ne traži orošavanje listova. Nakon precvetavanja listovi žute, a lukovice se vade u kasnu jesen i zimi se ostavljaju na tamnom mestu pri temperaturi od desetak stepeni. U predelima sa blažim zimama lukovice mogu da prezime u bašti uz malčiranje.
Ako se gaji u saksijama sadi se tako da vrh lukovice bude u nivou površine supstrata. Saksije treba držati na terasi ili u bašti u periodu proleće-jesen, a u toku zime lukovice mogu ostati u saksijama bez zalivanja, na hladnijem mestu (6-10 stepeni). Buđenje lukovica je krajem februara i početkom marta, što treba imati u vidu zbog presađivanja lukovice. Umereno se zaliva dok se ne pojave listovi, a zatim se zalivanje povećava. Gajenjem u saksijama cvetanje Eucomisa je krajem proleća. Sadnjom u baštu lukovice se bolje razvijaju.
NAČINI RAZMNOŽAVANJA
Razmnožava se mladim lukovicama koje se retko formiraju oko matične lukovice, a ređe semenom, setvom u rano proleće na temperaturi od 16 stepeni. Mladi ponici iz semena dobro podnose pikiranje, a cvetaju tek nakon 3-4 godine.
SAVETI
Lukovice imaju period mirovanja u toku zime na temperaturi od desetak stepeni. U početku vegetacije oprezno sa zalivanjem da ne dođe do trulenja korena i lukovice.