Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Biljke razmnoižene vegetativnim putem EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 24 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 24 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 174 dana Sre Okt 09 2024, 22:04

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Biljke razmnoižene vegetativnim putem

+11
dadoxxl
orto
kristal
jasminaaa
branka
p_e_r_o@hotmail.com
mena
mak
alisa
Mila1
voki
15 posters

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 2]

voki

voki
počasni član
počasni član

Mnoge biljke se uspešno razmnožavaju vegetativno, pomoću pelcera ili reznica.
nedavno sam odvojio dva pelcera od sobne banane i vidim da će ih biti još. Pelargonije se najjednostavnije razmnožavaju pomoću reznica, a prošle godine mi se primila jedna grančica ginka koju sam bocnuo u baštu.
Ruže takođe razmnožavam pomoću reznica. Kada u proleće orežem ruže položim reznice u neko polusenovito mesto u zemlju i uvek se nekoliko reznica ožili. Grožđe (Vinova loza) se takođe veoma lako razmnožava pomoću reznica. Fikus benjamin, šafleru, begoniju maculatu, razmnožavam pomoću grančica koje u vodi puste žile, a afričke ljubičice i vodene palme pomoću lista. Scindapsusi jako brzo puštaju žile u vodi, a filodendrone takođe razmnožavam pelcerima ili reznicama kada matična biljka postane prevelika za kućne uslove. Dracene se lako ožiljavaju ako se pored reznice u vodu stavi nekoliko grančica vrbe koja služi kao prirodni fitohormon za ožiljavanje. Kada adami postanu prestari, odnosno formiraju visoko stablo, to stablo isečem na krugove koje ožiljavam i tako dobijam mlade biljčice.
Koje biljke vi razmnožavate reznicama i pelcerima?

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Ruže ali u jesen a obavezno mi se prime pa osuše. Valjda zbog suše .
Gliciniju, lovor višnju,araujia,passiflora....abutilon.....šimšir......

scratch I dalje mi nije jasno da li se reznica obavezno odreže i na vrhu?

alisa

alisa
moderator
moderator

Dosta toga sam uzgojila reznicama i pelcerima i vecinom je uspjesno za razliku od sijanja(to me ne ide nikako)..bananu palmu,ginuru,fikuse razne,vodenu palmu....i jos dosta toga,naravno i ruze.ruze sadim i sad i u jesen,i primjetila sam da mi lakse i prije uspije sadnja iz reznica sada pa do jeseni nego od jeseni pa do proljeca..ja ih sad samo polozim i malo prekrijem zemljom,a na jesen ih stavim pod teglu,i na proljece je skidam i desi se to kao kod Mile da mi ih se dosta posusi..prime se rastu pod teglom i valjda nagla promjena,kada skinem teglu i dosta ih se posusi,vecinom pola pola je omjer uspjeha kod ruza....

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

A neki kažu i svaka treća se prima . Ja je odmah stavim pod teglu.

alisa

alisa
moderator
moderator

Mila ja kada uzimam reznice sad u ljeto,ne stavljam ih pod teglu nikako,samo kada ih uzimam u jesen onda odmah stavim i to pod flasu pvc od kole i onaj dio sa cepom ostavim kao izduvni ventil,koji u proljece za jakih suncanih dana cesto otvorim...od prosle jeseni i proljeca imam poprilicno dobar uspjeh sa reznicama ruza,ima negdje slika ruze koja je ogromna a prije 2 godine je uzgojena iz reznice..sad trenutno imam 3 penjacice,mjesecarke koje su uzgojene ove jeseni i vec cvijetaju,jedna je crvena,bijela i narandzasta....za razliku od crvene ove dvije mirisuuuu....( i mislim da dosta pomaze prirodno gnojivo koje pravim od sjeckane kore banane..svaka kora od banane zavrsi oko ruza)

voki

voki
počasni član
počasni član

Biljke razmnoižene vegetativnim putem 03122009001-1
Brugmansije
Biljke razmnoižene vegetativnim putem 03122009003-1
Ne znam koliko će do proleća isterati, kada su već sada tako napredne.

mak

mak
počasni član
počasni član

voki koje sorte su ti ove brugmansije?

http://cvjetnaoaza.blogspot.com/

voki

voki
počasni član
počasni član

Pojma nemam, posijao sam proletos seme i presadio u baštu, rasle su kao lude, ali nisu cvetale pa sam ih jesenas povadio i u saksiju, a od jedne najveće sam odrezao nekoliko reznica da ih probam ožiliti.

mena

mena
moderator
moderator

Voki super su i moj ti je savjet da ih ostavis u vodi do proljeca samo cesce mjenjaj vodu i komadic drvenog uglja u vodu..
I ja sam ozilila tetki brugice i ona ih drzi u vodi do proljeca

http://biljke.bosnianforum.com/

voki

voki
počasni član
počasni član

Jesenas sam morao izrezati jednu Passifloru edulis na komade, jer se zapetljala za hoyu i za neke kablove od struje. Napravio sam 40-tak reznica i sve su u vodi pustile žile. Na proleće sadim plantažu marakuja Very Happy

mak

mak
počasni član
počasni član

Hvala voki za ideju. Ja svoje svakako mislim skratiti, pa ću učiniti kao ti.

http://cvjetnaoaza.blogspot.com/

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

vise ni sam neznam koliko sam biljaka razmnozio reznicama a tek dijeljenjem evo nabrojim neke.....:ruze neki 40-ak vrsta, hibiskuse, brugmansije,, lantane, agave, kaktuse neznam koliko vrsta, lopoce, simsir, vrbu spiralnu, pasiji trn, akubu, kameliju al nakon sto sam skinio vrecicu se osusila mada je imala zile, bugenvilije, krumpirov grm, lovorvisnju....joj neznam vise ni ja....

voki

voki
počasni član
počasni član

Ja sam reznice od Zamije dugo držao u vodi, prvo su pustile korenčiće, a onda počele stvarati krompiriće. Posadio sam ih i za sada stoje, ali se ne suše, nadam se da će izbaciti nove izdanke iz tih krompirića.
Srebrna dihondra veoma lako pušta žile u vodi. Lantanama kada otkinem vrh zbog grananja obavezno ga zabodem u zemlju, prima se pa makar bila samo dva listića. I klerodendrum ugandense se lako ožiljava od vrhova grančica.

mak

mak
počasni član
počasni član

I ja sam puno vrsta tako razmnožila. Mislila sam pasiflore posaditi direktno u zemlju, ali ću uraditi kao voki, prvo u vodu.

http://cvjetnaoaza.blogspot.com/

voki

voki
počasni član
počasni član

Na proleće ću orezati Passifloru alardi koja tera grane na sve strane, biće i više od 40 reznica... Možda ovih dana dok nema jačih mrazeva uzmem reznica i sa Caeurelee koja mi je u bašti pa ih stavim u vodu neka se ožiljavaju.

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

zamio kulakas se lako oziljava ja samo grancicu stavim u zemlju i brzo pusta zile al jako dugo mu treba da potjera izdanke.....

branka

branka
počasni član
počasni član

Ja sam probala razmnozavanje u vodi sa hibiskusima medjutim bezuspesno ali durantu sam uspela!

voki

voki
počasni član
počasni član

Branka, imaš li viška neku reznicu durante?

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Branka,hibiscuse(mislim na tropske)ne možeš ožiliti u vodi jer ne trpe ni vlagu ni vodu.Njih jedino možeš reznicom,još ako imaš onog praha za ožiljavanje,i u rahlu zemlju pa na toplo.To uspjeva sto posto Wink

voki

voki
počasni član
počasni član

I bugenvilije je teško ožiliti iz reznice, dugotrajno i sa malim procentom ožiljavanja bez fitohormona.

branka

branka
počasni član
počasni član

Za sada nemam jer sam je dobila tek nedavno ali videcemo dogodine...
Citala sam na jednom sajtu o tom oziljavanju u vodi hibiskusa pa sam probala i ja medjutim nije mi uspelo. a za ovo jasminaa pod flasu to znam nego ja htela malo da eksperimentisem..

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

bugenvilije meni se uvijek primi 90 % eo ove jeseni mi se primilo 4 od 5 i to bez fito hormona....meni su lagane za razmnozavanje....

kristal

kristal
Član
Član

p_e_r_o@hotmail.com ::bugenvilije meni se uvijek primi 90 % eo ove jeseni mi se primilo 4 od 5 i to bez fito hormona....meni su lagane za raz
mnozavanje....
A,molim te reci mi sta tacno radis sa bogumvilom kada je stavis kao reznicu u vodu.Ja sam moje grancice stavila sa granom vrbbe kao prirodni hormon rasta ali se jedva nazire jedan mali korencic.Prosto se bojim da se nece dalje nista desiti jer pokusavam vec dosta cesto sa njom ali i neide, pa me intaresuje u cemu je caka Taj prasak nemam moram ga nabaviti sad kada nam otvore granice pa cu mozda sa njim.Inace pokusaj razmnozavanja reznica u vodi sa granom vrbe recimo kod hibiskusa i oliandera meni je fantasticno uspelo pa probajte.
Jos bih pitala da li neko zna da li ima veze godisnje doba kada ovo radimo jer imam utisak da taj letnji duzi dan ima puno uticaja na brze ozivljavanje i da mozda to sada netreba da radimo ukoliko nemamo ekstra uslove kao u plastenicima,mislim na lampe...

p_e_r_o@hotmail.com


počasni član
počasni član

ovako uzmes malu sksijicu napunis ju zemljom i odrezes sa bugenvilije reznicu duzine neki 10-ak cm skines par donjih listova tj da ti idu tri zgloba u zemlju posadis u kaljic i dobro zalijes ostavis da se otkapa preko noci i stavis u vrecicu od zamrzivaca onak sa saksijom i zavezes .....nakon nekih dva mjeseca bugenvilije su oziljene bar kod mene i to bez praska za oziljavanje.....eo ja tako radim pa pokusaj....

kristal

kristal
Član
Član

p_e_r_o@hotmail.com ::ovako uzmes malu sksijicu napunis ju zemljom i odrezes sa bugenvilije reznicu duzine neki 10-ak cm skines par donjih listova tj da ti idu tri zgloba u zemlju posadis u kaljic i dobro zalijes ostavis da se otkapa preko noci i stavis u vrecicu od zamrzivaca onak sa saksijom i zavezes .....nakon nekih dva mjeseca bugenvilije su oziljene bar kod mene i to bez praska za oziljavanje.....eo ja tako radim pa pokusaj....
hvala bas cu probati. Kako imas iskustva sa bugicama htela bih da pitam da li si nekad probao da ih kalemis?

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 2]

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu