--Sakupljanje ljekovitih trava,gdje se beru,gdje se suše i kako se pakuju za upotrebu.
---List i cvijet se sakupljaju za vrijeme toplih, lijepih i sunčanih dana. Biljke se nesmiju brati po kiši ili poslije kiše i za vrijeme rose. Ako želimo da nam biljka bude pravo ljekovita ne smijemo je brati pored puteva, željeznički pruga ili u naseljima gdje ima puno prašine. Kada želimo da beremo neku biljku ne idimo da beremo više vrsta vec samo jednu. Biljke koje smo brali susimo u hladovini na promahi i nesmiju se izlagati suncu.
-- Slažemo ga u tanke slojeve npr.na daske i onda prekrijemo čistim papirom.
-- Promaha je potrebna svakoj biljci radi isparavnja kako bi se biljka bolje osušila. Dok nam se biljke suše trebamo je bar dva puta prevrnuti, i to polagano da se nebi oštetila. Temperatura za sušenje je najbolja da bude 30 - 40 stepeni. Za vrijeme branja ne smijemo mješati otrovno ljekovito bilje s neotrovnim. Berači uglavnom moraju biti odrasli ljudi, a nikako ne smijemo davati djeci.
Korjen ( radix) i Rizom ( rhizoma)
-- Vadi se u proljeće dok su biljke još u cvatu jer ih tad najlakše raspoznajemo. Kad izvadimo korijen potrebno je da odstranimo trulo korijenje, suhe buđave dijelove, očistimo od zemlje, operemo hladnom vodom i isječemo ga i nanižemo na konap.
Kora
--Kora se skida sa drveta odnosno grane koji su veličine kao ruka. Kora nesmije biti ispucana ni izbočena. Ona se obično guli u proljeće. Koristi se samo malda, glatka i zdrava kora. Kad je ogulimo moramo je dobro oprati, posušiti, isjeći i sušiti na promaji u hladovini.
Lukavice, Sjemena i Plodovi
-- Beru se sasvim zreli. Ali u svemu tome imamo i izuzetaka kao na primjer: crveni šipak, drenjine, trnine, šljive, koje sve beremo prije sazrijevanja dok su još tvrde. Tvrdi plodovi sadrže više vitamina i lakše se suše, ne podliježu kvarenju, buđanju i ljekovitost im je veća. Suše se u prozračnoj tkanini na propuhi, u haldovini Kada se osuše pripremimo papirnate vrećice u koje ih stavljamo.
-Podpomonuti podatcima iz -"Ljekovito bilje u narodnij medicini"