Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Orhideje - Page 3 EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Orhideje - Page 3 EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Orhideje - Page 3 EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Orhideje - Page 3 EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Orhideje - Page 3 EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Orhideje - Page 3 EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Orhideje - Page 3 EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Orhideje - Page 3 EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Orhideje - Page 3 EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 20 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 20 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 174 dana Sre Okt 09 2024, 22:04

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Orhideje

+41
kokoloko
Josipa
mirea
ružica
nermana
freaky
alisa
natasadejannina
sunčica
maki75
magnolija
bromelija
BURKO
BetiBup
jovanchica
Gaga
mak
Tija
Pulherija
Odjo
Iain
Marinela
rose
voki
jasminaaa
dzomba77
ema
mena
moni
bubamarac
lana
djeka
Kole
ella
boki_bl
Mila1
jellena
kelta
vlasta
Dona
Goga
45 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 3 od 9]

51flow Re: Orhideje Sub Jan 10 2009, 18:08

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Da vam predstavim i moju prvu(recimo da je prva,jednu sam imala davnoo Very Happy ) Orchideu..

Orchidea Ludisia :

Orhideje - Page 3 S5007514

Orhideje - Page 3 S5007515

Orhideje - Page 3 S5007521

Orhideje - Page 3 S5007519

52flow Re: Orhideje Sub Jan 10 2009, 18:50

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Vauuuu takve još nisam vidila. Ma krasna je sunny

53flow Re: Orhideje Sub Jan 10 2009, 19:09

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

moni ::Vauuuu takve još nisam vidila. Ma krasna je sunny

Hvala ti najljepsa...inace,tvoje su prelijepe..i ko zna zasto,ocekivala sam neki savjet od tebe Very Happy ali eto nisi imala iskustva s njom! Laughing

54flow Re: Orhideje Sub Jan 10 2009, 19:18

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Prelijepa je,Jasmina.I ja imam ludisiu i jedva čekam da procvjeta.Još malo joj treba vremena.Tvoja je stvarno WOOOW

55flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 06:46

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Orhideja zvana Jewel Orchids (orhideja nakit) ili Haemaria discolor potjeće iz podrućja Malezije, Indonezije i Burme.

Ludisia je tereristička orhideja, što znači da raste u tlu a u njihovom prirodnom okruženju se mogu naći raste na šumskim proplancima.

Oni su članovi obitelji i orhideja s doista prekrasnim lišćem koje se uzgajaju upravo zbog spektakularnih boja na listovima.

Iako postoji nekoliko varijacija boja, oni obično su tamne, crne i crvenkaste boje.
Od drugih Jewel orhideja poznate su Goodyera i Macodes koje rastu pod sličnim uvjetima.



Većina Jewel Orchids ima beznačajne cvjetove no Ludisia discolor ima grane s malim ali atraktivnim bijelim i žutim cvjetovima koji su i ugodnog mirisa.

ludisia discolor leaves Cvatu od prosinca do veljače a cvjetovi mogu trajati i do mjesec dana.

Ludisia discolour voli toplo okruženje visoke vlažnosti.

Ne voli puno svjetla a može uspjevati i na ekstremno tamnim mjestima u odnosu na ostale orhideje.

Držite ju u srednje vlažnim uvjetima i osigurajte dobru prozračnost tamo gdje ste ju stavili.

ludisia discolor alba Pošto Ludisie nemaju pseudolukovice nemaju niti spremnike vlage pazite da vam se ove orhideje ne presuše duže vremena.

Kako bi dobro uspjevale u stanovima, držite ih u terariju odnosno kućnom stakleniku kako bi joj osigurali vlažne i tople uvjete.

Neki ljudi reznice ove orhideje drže u posudama sa vodom no to ipak ne znači da biljke u cvjetnim posudama moraju uvijek biti potpuno mokre..




Oprosti stvarno nemam iskustva sa tom orhidejom. Evo nešto sam našla pa mislim da če ti pomoč.
Još par informacija
Zimska temperatura morabiti od 15-20 c
Ljetna od 18-28
Zemlja mora biti vlažna ne previše mokra 1x sedmično treba zalit, nevoli direktno sunce. To sam našla na našem forumu. Mislim da če ti pomoč. Još jedanput oprosti Crying or Very sad pale Sad

56flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 10:28

mena

mena
moderator
moderator

Kakva je zemlja u toj saksiji Dzomba,nesto mi ne lici na one korice koje idu u orhideje..
Al ova je stvarno super..Em jos i Moni sve super objasnila.. Very Happy

http://biljke.bosnianforum.com/

57flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 10:43

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Substrat mora biti fino zrnat, i nesmije imati kore. Sestavlja ga šotni mah, humus in kockice kokosove kore
Nadam se da me razumijete malo me zeza srpskohrvatski
scratch

58flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 13:49

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Moni,Hvala ti najljepsa..uradila si i vise nego sto svi mi mozemo ocekivati Laughing ..hvala ti na trudu i tvojoj ljubaznosti...
Eh sad,problem mi je gdje ju smjestiti...ja imam jednu "vecu" staklenu vaznu i mogla bih je staviti unutra ali Da li trebam istu zatvoriti s necim..i onda,u stanu nemam "tamnih mjesta"..zao mi je staviti u kupatilo jer me strah da joj ipak nece biti hladno..u stanu temperatura je uvijek 19-20 stepeni.. u toku dana sidje na nekih 18 stepeni ali u 18 sati se ukljucuje grijanje..Evo sad cu slikati vaznu i postaviti sliku pa mi kaziTE da li bih je mogla drzati unutra...

Mena,zemlja mi izgleda sasvim normalno..i to cu ti slikati Very Happy Wink ..dai,bilo bi lijepo odrzati je u zivotu... Smile

59flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 14:07

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Mena,evo kakva joj je zemlja :

Orhideje - Page 3 S5007534

Ovo je ta staklena posuda:


Orhideje - Page 3 S5007527

I evo kako to na kraju izgleda..samo sto joj cvijet izadje van vazne Embarassed ..da li je ostaviti ovako ili ne..???

Orhideje - Page 3 S5007537

60flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 15:59

mena

mena
moderator
moderator

Very Happy Ipak to nije obicna zemlja,orhideje su to..Za ostatak cekaj Moni,i cuvaj tu krasotu dobro. Wink

http://biljke.bosnianforum.com/

61flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 16:03

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

mena ::Very Happy Ipak to nije obicna zemlja,orhideje su to..Za ostatak cekaj Moni,i cuvaj tu krasotu dobro. Wink

Ok Mena..dotad cu je paziti i maziti zalivanje ..Hvala!

62flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 16:44

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Evo mene, ja nebi ništa komplicirala. Kupi joj običnu ukrasnu saksiju za orhideje, postavi ju na prozor gje nije direktno sunce ili na neku komodu blizu prozora ako imaš. Zaljevaj ju 1x na sedmicu(ne previše ili sa špricom pošpricaj) svaki dan joj nešto reci malo listove pomiluj i to je to.
Ja tako radim i vidi se rezultat, što manje kompliciraš bolje rastu.
Što se tiče te tvoje vaze, mislim da je malo prevelika, a i orhideja nije taka da joj žile trebaju svjetlost, to se vidi po saksiji jer je tamna nije prozorna kao što imaju druge orhideje(Phal) Eto to je moje mišljenje
Wink

63flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 20:38

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Dzomba,nemoj da brineš.Ovo su moje dvije ludisije koje sam nabavila.Stavila sam ih u najjednostavniju ukrasnu saksiju i stoje direktno preko puta prozora.Zemlju im održavam vlažnom(znači uzmem prskalicu za cvijeće i pršćem po zemlji).U sobi je uvijek nekoliko stepeni razlike od drugih soba jer tu nema grijanja.Ako je u drugoj sobi 20 stepeni u ovoj je 16-17 stepeni.Ova slika je kada sam ih tek kupila pa ću vidjeti sutra da ti ih uslikam da vidiš kakve su danas.Spremaju se da cvjetaju.Dakle,gdje god da ih staviš nećeš pogriješiti.Jedino na ljeto ih čuvaj direktnog sunca.
Orhideje - Page 3 Ludisiaorhideaduo1

64flow Re: Orhideje Ned Jan 11 2009, 21:06

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Moni i Jasminaaa,Hvala Vam najljepsa..vec sam pocela da ludim Gdje je staviti Laughing ?
Hvala!! jocolor


PS.Stavila sam je u dnevni boravak,ne udara je bas direktno svjetlo ali nije skroz ni u sjeni..ma valjda joj bude dobro,hehehe

65flow Re: Orhideje Pon Jan 12 2009, 14:46

mena

mena
moderator
moderator

Uh Jasminaaa ccc,sta nam radite sa tim orhidejama.. veildance

http://biljke.bosnianforum.com/

66flow Re: Orhideje Pon Jan 12 2009, 23:38

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Evo,Jasmina;kao što sam obećala sliku mojih ludisia

Orhideje - Page 3 DSCN0262

67flow Re: Orhideje Pon Jan 12 2009, 23:43

jasminaaa

jasminaaa
počasni član
počasni član

Kao što vidiš,u odnosu kakve su danas i kakve su izgledale kada sam ih tek kupila ništa bitno im se nije promijenilo osim da se spremaju da cvjetaju.Nemoj da brineš flower3

68flow Re: Orhideje Uto Jan 13 2009, 20:57

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Prelijepe... veildance ..ja sam svoju bas veceras zalila i drzat' cu se vaseg savjeta- 1x sedmicno Smile ..bas su lijepe..veceras sam je malo falilo da kupim jos jednu..ali bilo bi mi zao da joj nesto bude kod mene,pa rekoh Bolje je da izgubim jednu a ne dvije Smile ...a bas mi je drago vidjeti da su tvoje procvale,jer lutajuci po netu vidim da dosta raje ih drzi zbog lista i njegove ljepote,ali nemaju srece da im procvjeta...

Hvala ti najljepsa!!! Veliko cmok... Laughing

69flow Re: Orhideje Uto Jan 27 2009, 16:19

voki

voki
počasni član
počasni član

Orhideje - Page 3 0000564952_s_0_fks755
Evo cvet moje Miltonije

70flow Re: Orhideje Uto Jan 27 2009, 16:21

mena

mena
moderator
moderator

Cccc,nema te izvjesno vrijeme onda nas bombardujes slikama----Uh kako je ovaj cvjetic lijep.. veildance

http://biljke.bosnianforum.com/

71flow Re: Orhideje Sub Apr 18 2009, 17:22

rose

rose
Član
Član

ja sam skoro kupila orhideju,mama me molila da je ne uzimam jer je kao komplikovana,treba posebnu zemlju i đubrivo i bilo ju je strah da ce nam propast kao i ostalo cvjeće pa je nisam kupila Sad meni je cijeli stan na sjevernoj strani,rolete su uvjek priljubljene uz prozor i pored 2 zavjese mi je soba u laganoj sjeni. receno mi je da tu mogu drzat ljubičice i orhideje

72flow Re: Orhideje Ned Apr 19 2009, 18:16

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Juhu, evo mene nakon dužeg vremena. Da vam pokažem moje dve nove članice a nisu lijepe? Sad je na vama da jih ocijenite
lp



Orhideje - Page 3 Dsci0186
Orhideje - Page 3 Dsci0185
Orhideje - Page 3 Dsci0184
Orhideje - Page 3 Dsci0183

73flow Re: Orhideje Ned Apr 19 2009, 18:23

mena

mena
moderator
moderator

Pa Moni gdje si ti tako dugo??A sta reci za tvoje orhideje sve za 10+

http://biljke.bosnianforum.com/

74flow Re: Orhideje Ned Apr 19 2009, 18:59

moni

moni
aktivni član
aktivni član

Ma nisam imala vremena, malo djeca, malo novi posao, pa još mi se nije dalo al sad sam rekla moram mojim poslat nove slike.
Sad sam tu

75flow Re: Orhideje Ned Apr 19 2009, 19:08

Marinela

Marinela
počasni član
počasni član

Super su sve orhideje moni. veildance Ali ja cu ipak ostati pri ovim sto su lakse za odgajanje Embarassed

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 3 od 9]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Similar topics

-

» Orhideje

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu