Marinela ::Bas je sladak ali ja mislim da ovo nije morsko prase da nije mozda leming ili nesto slicno u svakom slucaju presladak je i vidi se da je pitom
Marinela ovo je ženka zlatnog hrčka i nešto o njima :
Prvi puta se hrčak spominje daleke 1839. godine kada ju je britanski zoolog G.Waterhouse doveo iz Sirije. Bila je to ženka zlatnog hrčka poznata pod nazivom „Cricetus auratus“. Hrčak se prvensteno uzgajao kao labaratorijska životinja iz razloga što je vrlo društvena, brzo se ramnožava ( imaju okot svaki mjesec) , nema neugodan miris.
Postoje nekoliko vrsta hrčka, a to su :
Sirijski hrčak ( Mesocricetus Auratus)- zemlja porijekla je Sirija i oni su najčešći hrčci koje mi imamo za kućne ljubimce.
Ruski Campbell Dwarf hrčak ( Phodopus Campbelli )- zemlja porijekla je Centralna Azija, Sjeverna Rusija, Mongolija.
Kineski hrčak ( Cricetulus Griseus)- zemlja porijekla je Mongolija i Sjeverna Kina.
Roborovski hrčak ( Phodopus Roborovskii )- najnovija vrsta hrčka , zemlja porijekla je Mongolija. Oni su najmanja vrsta hrčka.
Zimsko biljeli ruski hrčak ( Phodopus Songorus)- poznati i kao Sibirski hrčak, kod njih je poznata pojava da tijekom godine mijenjaju boju dlake od sniježno bijele do znatno tamnije.
HRČAK DANAS
Danas je hrčak postao kućni ljubimac mnogih obitelji. Prilikom kupovine hrčka obratite pažnju na vanjski izgled ( dlaka, oči, njuškica koji moraju biti čisti i bez rana) i temperament hrčka ( veseo, živahan, znatiželjan). Kada ga donesete kući stavite ga u njegov kavez i ostavite ga nekoliko dana na miru, kako bi se upoznao sa novonastalom situacijom.
Jako je zahvalan za održavanje i nema neugodinh mirisa ako mu se omogući adekvatan smještaj. Za smještaj hrčka najbitniji je kavez koji mora biti određenih dimenzija najmanje 60 x 50 x 40 cm, nikako ne kupujte manje kaveze jer je hrčak izrazito aktivan i treba mu prostora. U kavez osim hrane, vode,stelje, igračaka, ne zaboravite na kućicu u kojoj hrčak osim spavanja radi svoje gnijezdo. Sve ovo možete naći u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimce ili se možete potruditi i napraviti sami.
Kod hranjenja treba paziti da kupujete hranu za hrčke, ne kupujte druge vrste jer nisu primjenjene za njih. Ukoliko odaberete krivu hranu može se desiti da svome hrčku uskratite bjelančevine ili druge važne elemente u prehrani te izazovete bolest. Osim gotove hrane hrčci rado jedu jabuke, banane, salatu , lješnjake. Kada odlučite smjesiti kavez na neko mjesto trebate pripaziti da na tom mjestu nije propuh, ne stavljajte kavez da bude na direktnom suncu čitav dan, ili pak da mu je hladno.
Isto tako kada smjestite svog ljubimca u kavez pazite da dobro zatvorite vrata , kako vas ne bi iznenadili jer su majstori u bijegu.
KARAKTERISTIKE HRČKA
- Aktivni su noću- ne uzimajte ga iz kaveza tijekom dana tj. kada hrčak spava da vas ne bi ugrizao.
- Životini vijek 2-3 godine.
- Ženke se mogu razmnožavati već od 6. tjedna, graviditet im traje 16 dana. mladunci su spremni za samostalni život već sa mjesec dana.