Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
ruzmarin-rosmarinus officinalis EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 6 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 6 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

ruzmarin-rosmarinus officinalis

+5
bubamarac
alisa
admin
djeka
Mila1
9 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Ruzmarin Pon Nov 26 2007, 09:55

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

ruzmarin-rosmarinus officinalis Ruzmar10

Mislčim da ovaj ruzmarin nije dobro rezan, sta vi mislite?
Ne bi smjelo ostajati golo podnozje.

2ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Pon Nov 26 2007, 12:09

djeka

djeka
počasni član
počasni član

Nije valjda da je ovo ovoliko drvece ruzmarin affraid

3ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Pon Nov 26 2007, 13:31

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Je Djeko, u Dalmaciji je ruzmarin jako popularan kod formiranja zive ograde i ima ga posvuda.

4ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Uto Nov 27 2007, 16:19

admin

admin
Admin
Admin

Kad sam vidio ljetos na Hvaru ogromne zbunove, nisam mogao povjeriti da moze toliko da naraste. Mnogo dobro mirise.

http://www.biljnocarstvo.com

5ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty ruzmarin-rosmarinus officinalis Sub Mar 22 2008, 12:56

alisa

alisa
moderator
moderator

Grmolika trajna biljka mirisnih zimzelenih listića sa sitnim svijetloplavim cvjetićima. Listovi su naspramni, sjedeći, čvrsti, kožasti, vrlo uski, a dugi 2-3 cm. Gornja strana listova je tamnozelena, a donja je sivobijele boje i lagano pustenasta. Između ogranaka, razvijaju se pršljenasto na maloj peteljci maleni ljubičastoplavi cvjetovi.

Miris cvjetova i cvjetnih vrhova grančica je jak i nalik na kamfor, dok je okus ljut, pomalo gorak i aromatičan. Cvjeta od ožujka do svibnja, a katkada u rujnu cvate i po drugi puta.

U cvjetovima, listovima i grančicama sadrži eterična ulja, čija kvaliteta ovisi o klimi i o sunčanim i zaštićenim položajima.
Upotrebljavaju se cvjetovi ružmarina (Flores rosmarini), izdanci u cvatu (Herba Rosmarini), a najčešće se sabiru listovi (Folia Rosmarini). Listovi se sabiru ljeti, režu se grane i stave sušiti. Destilacijom listova ili grančica dobiva se ružmarinovo ulje (Oleum Rosmarini). Cvjetovi i biljka u cvatu sabiru se u travnju i svibnju i suše u hladu. Uz eterično ulje, ružmarin sadrži smolu, tanin, gorke tvari i male količine saponina.

Primjena u kulinarstvu

Ružmarin se mnogo koristi u južnoeuropskoj kuhinji premda njegov žestok okus po kamforu nekima ne odgovara. Ako se štedljivo koristi, izvrstan je začin za juhe, pirjano povrće, meso, sve vrste pečenja i mekih sirova. Najbolje je u jelo staviti stručak, koji se kada jelo poprimi odgovarajuću aromu, izvaditi. Mogu se i listići odvojiti i sitno nasjeckati i dodati u zgotovljeno jelo.

Narodni običaji

U starom vijeku ružmarin je bio posvećen grčkoj božici Afroditi, božici ljepote i ljubavi. S vijencem od ružmarina ukrašavali bi ne samo kipove bogova, nego bi grančicu ružmarina stavljali i u koljevku novorođenčeta, ukrašavali bi bračne parove, a ružmarin je bio i mrtvački cvijet. Ružmarin je uvijek uživao veliki ugled kod naroda već od najstarijih vremena, a neki običaji u vezi uporabe ružmarina održali su se do danas.

moj ruzmarin je još mali,u saksiji je,pa dok malo ne živne evo slikice sa neta...
ruzmarin-rosmarinus officinalis Ruzmarin
ruzmarin-rosmarinus officinalis Rosmarinus_officinalis

6ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Čet Apr 03 2008, 20:14

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Pre nedelju dana sam dobio nekoliko grancica ruzmarina sa korenjem. Nekoliko tankih niti je cinilo koren, ja sam bio nestrpljiv i odmah sam ih posadio u vrt. Mozda sam trebao da ih stavim u vodu da se primi jaci koren, ali sta je tu je.
Kad i kako da skratim grancice da se koren bolje formira do zime?

http://poljoinfo.com

7ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Čet Apr 03 2008, 22:16

admin

admin
Admin
Admin

Ja sam juce kupio 2 ruzmarina, visine 40 cm. Posadicu ga cim se mrazevi smire. Osjetljiv je na to. Ti svoj drzi jos u kuci dok ne ojaca. Cim dodju vrucine iznesi ga vani.

http://www.biljnocarstvo.com

8ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Sub Apr 05 2008, 20:07

bucka

bucka
aktivni član
aktivni član

Saznala sam nesto novo.Nisam znala da se ruzmarin orezuje.Kod mene ruzmarin prezimljava napolju.Mislim da ga nisam slikala,ali slikacu ga i ubaciti u temu RAZNO - Najveca saksija.Idite da vidite kakvo cvece imam...

9ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Sub Apr 05 2008, 21:10

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Orezuje se i to jako jer inace se deformira .

10ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Sre Apr 16 2008, 06:16

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Prosle godine posadila sam dva mala ruzmarina na terasu, u blizinu one smokve. Bila sam ih preko zime lagano zamotala da ih mraz ne unisti i nekidan kad sam ih odmotala, imala sam sta viditi - on procvjetao! Je l to normalno da on vec sada cvjeta??

ruzmarin-rosmarinus officinalis P1010558ip7

11ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Sre Apr 16 2008, 16:53

bucka

bucka
aktivni član
aktivni član

Aurora ne brini,i meni je procvetao.Ja ga ne pokrivam zimi,a imam ga vec tri godine.

12ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Sre Apr 16 2008, 17:20

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Ma ne brinem, bas me obradovalo kad sam vidjela kako su me lijepo docekali...najbolji znak da im je zima ocito prijala. flower

13ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Uto Apr 22 2008, 13:30

djeka

djeka
počasni član
počasni član

Za sve ono sto nema mesta kod mene, ima kod moje svekrve, tako i ruzmarin uveliko cveta kod nje spring
ruzmarin-rosmarinus officinalis Dscn1314

14ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Čet Maj 15 2008, 17:37

tasa

tasa
zaslužni član
zaslužni član

malisa
ruzmarin-rosmarinus officinalis Dsc01742kq4

15ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Pet Maj 16 2008, 20:10

bucka

bucka
aktivni član
aktivni član

Evo i mojih,malo svetliji,ali se vide...
ruzmarin-rosmarinus officinalis P3250411

16ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Pet Maj 16 2008, 22:40

baba

baba
počasni član
počasni član

Divni su vam ruzmarini Shocked ali ja imam pitanje za Bucku:
Intersuje me da li su to sedumi oko ruzmarina i kolko tu vrsta ima ne vidim najbolje Shocked ?

17ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Pon Maj 19 2008, 16:36

bucka

bucka
aktivni član
aktivni član

bakice jesu sedumi i imam ih puno,ali ne znam im svima nazive.Idi u RAZNO pa nadji NAJVECA SAKSIJA.Tu ces ih bolje videti.

18ruzmarin-rosmarinus officinalis Empty Re: ruzmarin-rosmarinus officinalis Uto Maj 27 2008, 17:39

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Taj nema da mrdne Wink

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu