Neven je jednogodisnja, rjedje dvogodisnja zeljasta biljka. Ima dubok vretenast korijen. Cvast je jarko narandzaste boje. Cvjeta od juna do septembra.
Od nevena se koriste cvjetovi, koji se u obliku caja upotrebljavaju za ljecenje zeludcanih i crijevnih oboljenja, kao i za ispiranje usta i grla. U obliku raznih krema koristi se za ljecenje rana, otoka, opekotina i cireva.
Za gajenje nevena postoje svi uslovi samo treba izabrati sjeme cisto od tzv duplex formi koje su bogate aktivnim materijama. Neven je toploljubiva kultura, pogoduje mu suncani polozaj i dobro podnosi susu. Ima velike potrebe za vodom i hranjivima. Raste na siromasnim zemljistima, ali da bismo dobilivece i bogatije cvjetove, potrebna su duboka zemljista, srednje obezbjedjena hranjivim materijama. Ima dug period vegetacije koji traje do prvih jesenjih mrazeva. U prosjecnim uslovima sjeme nice za 4-5 dana. Biljke se brzo razvijaju a za 40-50 dana cvjetaju.
U plodoredu se uspjesno moze gajiti poslije bilo koje kulture. Na istoj njivi moze se gajiti tek poslije dve godine.
Priprema zemljista je kao i za druge kulture koje se siju u proljece. U jesen se zemljiste ljusti i ore, a proljece drlja i ravna.
Nije prepoducljiva upotreba organskih djubriva i prevelike kolicine azota, jer tad neven manje cvjeta. Prilikom jesenje obrade zemljista unijeti 60-80 kg N, 60-80 kg P2O5, 80-100 kg K20 po ha.
Neven se proizvodi direktnom sjetvom sjemena. Sije se na stalno mjesto rano u proljece, pocetkom marta, kada je srednja dnevna temperatura 13-16 stepeni, na razmaku izmedju redova 40-50 cm, na dubini 2-3 cm, uz upotrebu 5-6 kg po ha sjemena. Zasijanu povrsinu poslije sjetve treba povaljati.
Nakon nicanja biljke se prorjedjuju na 5-8 cm razmaka izmedju biljaka u redu. U periodu vegetacije neophodna su 1-2 medjuredna kultiviranja, da ne bi doslo do zakorovljavanja.
Krajem jula ili pocetkom avgusta, kada donji listovi pocinju da zute, biljke se pokose na 15 cm iznad zemlje i odnose sa njive, kpja se nakon toga podjubri. Za tri nedelje biljke ce ponovo cvjetati i cvasti ce moci da se sakupljaju do jesenjih mrazeva.
Sa jednog ha moze se dobiti od 300-600 kg suvih krunicnih listova odnosno 800-1500 kg cvasti.