Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Zingiber officinale (Djumbir) EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Zingiber officinale (Djumbir) EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Zingiber officinale (Djumbir) EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Zingiber officinale (Djumbir)

3 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1smel Zingiber officinale (Djumbir) Pon Apr 14 2008, 16:22

voki

voki
počasni član
počasni član

Đumbir – Zingiber officinale
Hiljadama godina poznata trajnica kao lekovita biljka na području Kine i Indije gde raste kao samonikla biljka. Pripada familiji Zingiberaceae koja ima nekoliko stotina vrsta đumbira.
Đumbir dostiže visinu od 100 - 150 cm, listovi su mu kopljasti i dugi zbog čega podseća na trsku. Koren je zadebljao, rizomskog tipa, člankovit i nepravilnog oblika. Cvetovi su bele, žute ili roza boje, ovisno o vrsti.
Člankoviti rizom đumbira je veoma aromatičan zbog čega se koristi kao začinska biljka. Konfučije je pisao o korištenju đumbira u medicini 500 godina pre nove ere, a pominje se i u Kuranu. U Aziji je bio dodatak skoro svim jelima, naročito u Indiji i Pakistanu. Arapski trgovci su đumbirom trgovali sa Rimljanima i Grcima još u Antičko doba, a u srednjem veku dospeo je do Engleske, odakle je posle odnešen i u Ameriku. Po Evropi se ovaj začin više raširio u 9 veku.
U današnje vreme najveći proizvođači ove biljke su Indija, Kina, Australija, Jamajka, a najveću upotrebu kako u medicini i farmaciji, tako i u kulinarstvu ima u Kini, Indiji i Japanu. U našim uslovima može se gajiti samo japanska forma ove biljke koja ima manju ljutinu korena. Cenjen je začin u kulinarstvu jer jelima daje posebnu aromu
Koristi se u svežem stanju ili sušen, ušećeren, ukišeljen ili rezan, rendan ili mleven u prah. Koristi se kao dodatak hlebu, testeninama i kolačima, kao začin mnogim jelima, kao čaj ili sok, dodatak likerima, a od njega se pravi i pivo.
Đumbir je ljutkast začin, pa se često koristio kao zamena za biber.
U svetu je veoma cenjen kao lekovita biljka. Koristi se protiv upala, za obloge protiv oteklina, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprečava nastajanje ugrušaka krvi, delotvoran je lek protiv migrene i protiv gripa. Đumbir poboljšava pamćenje, deluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora jer podiže energiju u organizmu. Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mleka u organizmu. On je snažan antioksinans koji pospešuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma. Čaj od đumbira je veoma dobar kod želudčanih problema, dok su eterična ulja iz đumbira odlična kod odvikavanja od alkohola, smanjuju stres pa se koriste i za masažu. Đumbir je delotvorno sredstvo za smanjenje holesterola u krvi, smanjuje bolove pa se koristi kod reumatskih problema, a povećava i broj i pokretljivost spermatozoida

2smel Re: Zingiber officinale (Djumbir) Čet Okt 22 2009, 09:00

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Zingiber officinale (Djumbir) Icon_cheers djumbir koji sam posadio pre tri meseca.

Zingiber officinale (Djumbir) Img_6110

http://poljoinfo.com

3smel Re: Zingiber officinale (Djumbir) Uto Okt 27 2009, 13:25

Tilia cordata

Tilia cordata
zaslužni član
zaslužni član

Funky, super ti je đumbir! Samo mi reci, jesi li se pridržavao uvjeta potrebnih za njegov uzgoj? Znam da je za njegov uzgoj potrebna temp. od 25-28C, temp. ispod 15C ne podnosi, tj: ako potraje duže vrijeme, neće se obrazovati cvjetovi! Šta je sa zaljevanjem, osvjetljenjem i osobinama tla?
Moj kolega( informatičar) hoće da uzgoji đumbir, i navalio mi se na kičmu do bola, hoće da mu to uspije po svaku cijenu...hahahahaahha.
Naravno, prije proljeća ništa.....

4smel Re: Zingiber officinale (Djumbir) Uto Okt 27 2009, 19:42

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Ja sam ovaj posadio negde pocetkom proleca i nije mu puno trebalo da nikne. Pokusao sam ga drzati na suncu ali je dobio ozegotine i premestio sam ga u hladovinu gde je jako lepo napredovao. Sad sam ga uneo u toplo i smestio na svetlo mesti i dobro je podneo promenu mesta. Krtolu sam kupio u super marketu i bez problema se primila. Zanimljivo je da smo pre mesec dana kupili jednu za jelo i ostala je u nailonskoj vrecici i posle nedelju dana je pustila pupoljke. nju cu ovih dana pokusati posaditi.

http://poljoinfo.com

5smel Re: Zingiber officinale (Djumbir) Uto Okt 27 2009, 19:52

Tilia cordata

Tilia cordata
zaslužni član
zaslužni član

groe4

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu