Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 50 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 50 Gosta :: 1 Provajder

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce

+10
bubamarac
mena
alisa
Dina
djeka
Goga
boki_bl
Mila1
kelta
Fatka
14 posters

Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 3]

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Ja sam ostavila za sjeme i pozutilo je, ali mislim da nije dovoljno, zato mee brine ova hladnoca a hocu da mi sazrije da mogu sjeme da izvucem i podijelim.Sada mi nije jasno, da li bi sazrelo kada bi ga stavila u toplu prostoriju.Ubila bi se kada bi ga mraz unistio.Tako imam i tikve, ali loze trebaju do se osuse i tikve pozute, ali bogami trebalo bi dosta lijepog vremena.

Moj Kivano :

KIVANO (Ukrasni Krastavac) egzoticno povrce Gracan28

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Pa ja sam ga ostavila na toplo...ali bojim se da ce da sagnjije...prije nego sazori ???

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Nemoj kelta to nije ni blizu zutog kakvih ja imam sto sam ostavila za sjeme.Ja cu ih unijeti u kucu za koji dan i staviti na sobnoj temperaturi na svjetlo mjesto.Tvoj je jos zelen.To se zove Kivano.

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Pa kivano je voce a ne ukrasni krastavac? Question

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Voce znam, ali ga nazvasmo tako posto lici na krastavac i ima miris i okus kako krastavac.

kelta

kelta
počasni član
počasni član

EVo sta sam ja nasla o tome na netu...


"Kivano je niskokaloričan egzot zlatnožuto-narančaste boje. Kora mu je prekrivena bodljama pa ga zovu i bodljikavom dinjom. Unutrašnjost je ploda želatinasto "meso" sjajne zelene boje ispunjeno jestivim sjemenkama. Ugodne je arome i osvježujućeg okusa koji podsjeća na mješavinu banane, dinje, limete i marakuje. Bogat je mineralima, ugljikohidratima i vitaminom C, pa ga još nazivaju i zlatnom narančom. Jednogodišnja je biljka i sije se u ožujku, a izrasle se sadnice presađuju polovicom svibnja. Uza zaštitu agrilfolijom tretira se samo vodom, jer prirodnih neprijatelja nema. Dozrijeva i za berbu je spreman polovicom kolovoza. Na jednoj se stabljici može naći i do desetak plodova. Može se jesti sam ili u kombinaciji s drugim voćem, sirom, sladoledom ili pudinzima. Izvrsna je dekoracija drugomu voću ili cvjetnim aranžmanima, a izdubljen plod može poslužiti i kao posudica za voćnu salatu ili pak neki drugi desert.
Poticaj da prije šest godina novom i originalnom idejom utre put uspjele proizvodnje egzota Gordana je pronašla u Vrtovu članku s telefonskim brojem osobe koja je imala skupocjeno sjeme kivana, već 3000 godina poznatoga egzotičnoga voća. Ostalo je povijest. ....itd...

kelta

kelta
počasni član
počasni član

I ovo sam nasla na netu...


Poreklom je iz Afrike gde je i dobio naziv Afrička rogata dinja. I danas se najviše gaji u južnoj i srednjoj Africi, a od pre 70 godina i u Australiji. Zbog neobičnog izgleda dinje sa šiljcima, tvrde kore i prijatnog ukusa, kivano je omiljeno voće koje se često koriti i kao dekoracija. Kivano se nikada ne čuva u frižideru jer bi se odmah pokvario. Najvise mu prija sobna temperatura na kojoj može da izdrži i nekoliko meseci. Plod se jede svež tako što se raseče po sredini. Zeleno meso je puno vitamina A i C. Ima ukus koji je kombinacija ukusa banane i limuna. Kada raste na nižim temperaturama plodovi nemaju koštice.

kelta

kelta
počasni član
počasni član

A posto nije marketinski popularna biljka...evi prilike da si i zaradi uzgojem...
bar tako pise...i da...na pola onoga sto sam procitala nazivaju ga vocem...a na pola stranica povrcem...posto je to jedna vrsta dinje...a dinja i lubenica se smatraju povrcem....eto...



Kivano (Cucumis metuliferus) pripada familiji tikava (Cucurbitaceae). Kiwano je registrovana trgovacka marka Print Inc. koja uvozi kivano sa Novog Zelanda, gde se intenzivno gaji od 1980. godine. Kivano vodi poreklo iz semiaridnih predela kao što su Bocvana, Namibija, Zimbabve i Južna Afrika gde je i dobio naziv Africka rogata dinja. U svetu je poznat i kao bodljikavi krastavac. Danas se najviše gaji u Južnoj i Srednjoj Africi, a od pre 70 godina u Australiji.

Na Novom Zelandu, Keniji, Izraelu i Americi, gde je preplavio tržište, kivano se koristi kao hrana lokalnog stanovništva. U Bocvani se uzgajaju plodovi kivana koji imaju najbolju aromu. Zahvaljujuci prijatnom, egzoticnom ukusu (banane, limuna, kivija i narandže) i izgledu, kivano se cesto koristi u pripremi želea i džemova, kao i za dekoraciju lokalnih specijaliteta i koktela.
Tržište za kivano još nije razvijeno, smatra se novom biljkom u svetu marketinga. Zastupljenost u marketima je neznatna, a trebalo bi da bude ujednacena tokom cele godine.

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Kivano je jako skup i ako ti uspjeva onda je stvarno steta ne probati plasirati plodove po trgovinama.
Ovdje ga ima u vecim centrima zajedno sa ostalim egzoticnim vrstama.

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

E moje drage cure da vam kazem da kivano je tako zahvalan bolje nego da gajim krastvce.Evo zasto.Istina da kivano ima isti list i lozu kao krastvac samo malo sitniji, ali vjerovali ili ne uopste ga ner ubija tonja ili plamenjaca.Eno gledam listovi se zelene, a od krastvaca nema nista samo sam pojela jednu skvrcenu a kivana ima. Dijelila sam ljudi su se smijali zato sto to nikada nisu vidjeli.Dobila sam sjeme od jedne sa foruma svijetbiljaka, ona je iz Zagreba.Ne znam tacno nisam zapamtila ali on se miksa sa nekim dodatcima , da li je jogurt ne znam, ali kazu da je jako ukusno.
Ja sam par puta napravila salatu kako od krastvca.
boki nije slikao one zute.

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Zaboravi vas pitati.ako bi ga sada skinula sa loze da li bi u kuci dosazrio?
Želim da sjeme sazrije posto sam mnogima obecala sjeme pa ne bi da ih ne iznevjerim.

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Pa ja sam mislila da moze...ja cu ipak onaj svoj na taj nacin pustiti da sazori, i nadam se da cu uhvatiti sjeme SmileSmileSmile

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

ja msilim da ono nije jedro, zrelo, sjemenke trebaju biti pune.Probaj a i ja cu ostaviti pa sta bude samo da ne bude mraza ili snijega.

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Ako uspije..tu smo...ako sagnjije..nema nam druge nego opet tebi SmileSmileSmile

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

Fatka ja sam ostavio onaj tvoj kivano u negrijanu prostoriju na mracno mjesto !
Jel to OK ?

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Ne znam boki to ti reci, to ce nam Vasta znati vise reci o tome.Kod mene su na svjetlom mjestu, sobna temperetura.Vazno je da dobro pozuti i da sazrije.

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Upravo sam kupila kivano bas radi sjemena - zut je a mislim da bi za jelo ipak trebali prodavati zelenije i da je ovome otisao vlak tj da je prezrio. Ali kao sto rekoh i kupila sam ga ne da ga pojedem nego da sacuvam kostice za proljece pa se javljam na proljece sa vjestima da li je proklijao.
Usput sam kupila i indijske smokve (samo 3 kom za svaki slucaj ako nisu ukusne i 1 mango isto zbog kostice )

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Mila1 nisi trebala kupovati evo sam ja obrala i drzim u papirnoj kutiji da odstoji kako je Vlasta rekla oko 60 dana.Kod mene ima sjemena koliko hoces.Jedan kivano je pun, pun sjemenki.

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Neka Fatka,probacu ga i jesti. Ako je kao krastavac tj tog okusa onda moze neki grcki recept da se izmiksa sa jogurtom + jos neki dodaci ...ima jedan takav grcxki sos za meso
-nisam ga jos probala

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

Ja sam osusila sjeme iz kivana kojeg sam htjela pojesti ali mi se okus bas nije svidio. Na proljece cu ga posijati pa nek imam za ukras jer izgleda da to necu moci jesti.
Valjda ce neka od sjemenki nikniti mada (samo povadila sjemenke na papir i osusila) ni plod nije pozutio, ako ne bude nista od toga pitacu vas da mi posaljete koje zrno Cool

boki_bl

boki_bl
moderator
moderator

Meni se dopao okus kivana ...

Mila1

Mila1
počasni član
počasni član

meni nije a najgore mi je kad se nesto sastoji od samih sjemenki....kao npr taj kivano

Goga

Goga
aktivni član
aktivni član

Dobila sam sjeme Kivana, a kako s njim nemam iskustva lijepo molim odgovore; kad i gdje se on sadi? Vrt? Lončanica? Ovo je za mene jedan veliki upitnik i izazov.....

kelta

kelta
počasni član
počasni član

Koliko sam ja shvatila Fatku u vrtu, i to je zahvalniji od krastavca..

Fatka

Fatka
počasni član
počasni član

Sije se u basti.Evo ja svoje drzim u kuci da mi jos dobro sazrije.

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 3]

Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu