Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Rezervacije u toku za jesenju sadnju voćnih sadnica
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyNed Avg 04 2024, 22:34 od benson

» Ručna transportna kolica
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyČet Jun 06 2024, 22:10 od benson

» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 15 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 15 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Amarilisi porodica Amaryllidaceae

+46
Fatka
Deksi
azaleja
Green-coloris
fanny54
katica
Yolli
yellow
p_e_r_o@hotmail.com
mimmi
Tija
mak
Dona
mara90
Zdravka
BetiBup
Mamma
anam
Tilia cordata
Pulherija
vepar
niho
Marinela
agava
jasminaaa
Iain
Tamara
dzomba77
ema
bubamarac
vlasta
JeJa
suzana
kelta
baba
Aiwa
maso1
mena
alisa
djeka
lana
Trn
aurora
Kole
Dina
voki
50 posters

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Sledeći

Ići dole  Poruka [Strana 5 od 20]

101cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 07:34

voki

voki
počasni član
počasni član

I ja sam povadio samo pola lukovica iz bašte, a koliko je kiše palo pojma nemam kada ću moći vaditi ostale...
Na 6 stepeni lukovicama neće biti ništa, samo da ne padne temperatura još za koji stepen. Mene više brinu ove obilne kiše nego niska temperatura.

102cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 07:58

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Kod mene kisa pada vec dva mjeseca....rijetka su bila tri dana u komadu bez kise. A ovih zadnjih dana je bas ekstremno.

Je l bi bilo dobro zastiti ih sa necim dok ne bude moguce izvaditi ih van? Kod tebe je to naravno problem jer ih imas puno ali ja imam desetak komada i svi su zajedno vani, tj. taj prostor nije bas jako veliki.

Kolike korjene su pustile lukovice za ovo vrijeme odkad su vani? Ja ih jucer probala izvadit onako rukom ali nije bilo sanse. Doduse i zemlja je sva mokra i nabijena pa to ne ide bas jednostavno...

103cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 10:34

voki

voki
počasni član
počasni član

Sada ti ne vredi da ih prekrivaš, jer zemlja je natopljena vodom. Valda će biti još lepših dana da ih ne vadimo iz blata. Korenje im nemoj uklanjati nakon vađenja. Ja ostavim da se sve samo osuši, a pri sađenju lukovica odstranim one korenove koji su se osušili.

104cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 10:56

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Ok, znaci nema druge nego jos pricekati. Gledam prognozu za Svicarsku, bice promjenjivo cijeli ovaj tjedan, ako ne lazu do cetvrtka bi trebalo biti bez kise - prestala je prije pola sata. Ali kad vidim kako je vani tesko mi je vjerovati da iduca tri dana nece vise biti kise... No

Nadam se da ce na kraju sve biti ok.

105cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 11:08

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Ja sam jos uvijek u potrazi za zutim amarilisom. Upravo sam procitala na jednoj njemackoj stranici da jedna teta ima amarilis koji je svijetlo zuti. Zove se Yellow Godess.
A jedna pise da se, za dobiti zuti amarilis, lukovice bijelog tretiraju umjetnom bojom pa cvjetovi budu manje-vise zuti. Ali kaze dalje da sljedece godine cvjetovi opet budu bijeli, znaci trebalo bi svake godine...



Poslednji izmenio aurora dana Pon Sep 15 2008, 13:41, izmenjeno ukupno 1 puta

106cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 11:42

voki

voki
počasni član
počasni član

Yellow Godess su prodavali kod nas kao limun žuti amarilis, međutim više je zelenkastih cvetova, a na žuti ni ne liči. Ako se zaliva beli amarilis sa tintom mogu cvetovi biti i plavi.

107cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 11:57

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Jesu te umjetne boje stetne za samu biljku? Nekako ne vjerujem da je kapulica jako sretna kad redovno dobija takav obrok...pogotovo kad je tinta u pitanju. No

108cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Sep 15 2008, 12:55

voki

voki
počasni član
počasni član

Ne znam koliko te boje štete lukovici, ne nameravam ni da probam tako nešto.

109cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Sep 19 2008, 07:23

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Prije tri dana izvadila sam amarilise iz zemlje. Kad sam ih u proljece sadila, lukovice su bile onako mekane, kao da su prazne. Sad su opet sve lijepe i okrugle.
Uz neke velike lukovice se vide i male...neke su se pojavile dok su amarilisi bili vani, a neke su jos prosle zime bile tu, ali su sad puno vece nego prije.

Jedna malena lukovica je otpala sa neke velike, ali ne znam sa koje...prilicno je mala ali ima svoje korjencice....sta mi savjetujes za nju, kako da je cuvam, da li trebam i nju u mrak ili njoj treba drukciji tretman dok je tako mala?

Imam jos jednu koja je dosta mala i ne izgleda bas dobro - ali mislim da je to ona koju su mi lani poklonili u ovoj mojoj trgovini tu - jos uvijek je dosta malena i nije bas reprezentativna ali ipak izgleda nesto bolje nego lani...ne vjerujem da ce ona cvjetati ove zime. I za nju mi treba savjet, sta da joj radim? Ako hoces da ih slikam, pa da vidis kako izgledaju...

A onaj roza amarilis koji je tri puta cvjetao - on je lani oko maticne lukovice imao jos dvije manje - sad je od te dvije manje jedna jako porasla, malo je manja od maticne lukovice i ima jos dvije male...jedna od ranije samo je sad puno veca i jos jedna nova koje do sada nije bilo. Sta mislis, je l bi trebala odvajat ove dvije sta su dosta velike ili da ih ostavim jos ovu sezonu tako kako jesu?

Kod mene je prilicno zahladilo....ujutro kad idemo radit bude 4 stupnja, znaci malo teze da mi amarilisi mogu biti vani i tako cekati dok se listovi osuse....koja je alternativa za njihovo cuvanje ako je prehladno da budu vani?

110cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Sep 19 2008, 08:08

voki

voki
počasni član
počasni član

Juče ujutru i danas kod nas je 5 stepeni jutarnja temperatura, a u bašti imam još nepovađenih amarilisa. Bitno je da temperatura ne ide ispod nule. Ako su mlade lukovice već poprilično krupne i imaju svoj koren možeš ih odvojiti sada, a možeš i pre sadnje velikih lukovica. One manje lukovice ostavljam još jednu vegetacionu sezonu uz matične lukovice, a ako se desi da mi neka mala lukovica otpadne prilikom vađenja njih odmah posadim kraj neke biljke u hodniku gde nije zimi visoka temperatura. U proleće ih prebacim u baštu. Na niskim temperaturama duže traje sušenje lukovica, ali mislim da će biti još viših temperatura i da je ovo neko prolazno zahlađenje. Prilikom vađenja lukovica bitno je da ne ostane zemlja na lukovici (vađenje po blatu), jer posle kada se ta zemlja osuši na lukovici prilikom njenog odstranjivanja odvajaju se i zaštitni, ovojni listovi lukovice. Ako na nekoj lukovici primetiš da ima gljivična infekcija takvu lukovicu treba dezinfikovati u rastvoru nekog fungicida. Korenje ne odstranjujem prilikom vađenja lukovica, nego ostavim da se suši, a pri spremanju u kutije odstranim samo korenove koji su uveli. Pre sađenja odstranim takođe uvelo korenje, a ono koje nije uvelo ostavljam na lukovici.

111cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Sep 19 2008, 09:19

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Sa jedne lukovice su prilikom vadjenja otpali oni vanjski, kako ti kazes, ovojni listovi...moze li radi toga nastati neka steta? Treba li takva lukovica neku posebnu zastitu?

Zemlju sam prilikom vadjenja odmah uklonila tako da oko toga necu imati vise posla.

A za one malene lukovice koje su otpale, kazes treba ih posaditi uz neku biljku negdje gdje nije velika temperatura. Da li je bitno koliku potrebu za vodom ima biljka uz koju posadim tu malu lukovicu? I koliko njoj samoj u tom slucaju treba zalivanja?

112cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Sep 19 2008, 09:28

voki

voki
počasni član
počasni član

Ako je lukovica zdrava neće joj biti ništa ako su joj otpali zaštitni listovi. Brzo će se površinski sočni listovi osušiti i formirati zaštitne listove. Male lukovice traže umereno zalivanje tokom zime, bolje da su u suvljoj zemlji nego u prevlažnoj. Na jako visokoj temperaturi i pri nedovoljnom svetlu u toku zime lukovica će sama preći u period mirovanja tako što će joj se listovi osušiti, a ako je na temperaturi oko 15 stepeni neće se prekidati vegetacija. Bitno je zaliti pri sadnji te mlade lukovice koje otpadnu pri vađenju kako bi se formirao koren koji će hraniti te mlade lukovice u toku zime. Na taj način skraćujemo period potreban mladim lukovicama do cvetanja. Zato ja i ne prekidam vegetaciju mladim lukovicama iz semena u toku prve godine, ali već druge godine moram ih saditi u baštu jer nemam mesta gde da držim tolike lukovice preko zime zasađene. Trenutno imam 24 žardinjerice sa ovogodišnjim lukovicama iz semena i njih ću smestiti nekako bez prekidanja vegetacije da dočekaju proleće.

113cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Sep 30 2008, 06:17

voki

voki
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 IMG_0361
Uskoro počinje sadnja prvih lukovica koje imaju pupoljke. Biće uskoro i slika rascvetalih amarilisa Very Happy

114cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Sep 30 2008, 07:27

aurora

aurora
počasni član
počasni član

A kako to da ove lukovice vec sad imaju pupoljke? Jesu to tvoje stare lukovice ili nove, tek kupljene??

115cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Sep 30 2008, 11:43

voki

voki
počasni član
počasni član

Ovo su nove tek kupljene lukovice. One su prošle period na hladnom i tamnom mestu u hladnjačama, obično se takve lukovice, spremne za cvetanje prodaju, a od sledeće godine sa tim lukovicama postupam kao i sa svima onima koje su sada u fazi sušenja listova.

116cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Sep 30 2008, 20:42

ema


počasni član
počasni član

Danas sam na jednom prozoru vidjela dva rascvjetana, crvena, ogromna (možda su meni ogromni jer su moji tek mali, ljetos sijani).

117cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Okt 06 2008, 14:36

voki

voki
počasni član
počasni član

Neke lukovice koje sam vadio iz bašte i trenutno se suše na terasi poterale pupoljke a stari listovi im još nisu uveli. Ovih dana sadim 8 lukovica.

118cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Okt 14 2008, 13:45

voki

voki
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 IMG_0455-1
Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 IMG_0442-1

119cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Uto Okt 14 2008, 16:30

mena

mena
moderator
moderator

Very Happy a sta ti je to kod amarilisa???

http://biljke.bosnianforum.com/

120cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Sre Okt 15 2008, 19:08

aurora

aurora
počasni član
počasni član

Haha...tipicna mena....vidi sve, samo ne ono sta je tema slike. Laughing Laughing

Bice i kod mene uskoro rascvjetanih amarilisa.... veildance veildance

121cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Okt 17 2008, 08:16

voki

voki
počasni član
počasni član

Mena, na prvoj slici je strelicija, a na drugoj se vide listovi hoje pored amarilisa

122cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Okt 17 2008, 14:08

voki

voki
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 0000492642_s_0_ivacar

123cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Sub Okt 18 2008, 07:27

ema


počasni član
počasni član

Amarilis je definitivno najljepša biljka.

124cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pon Okt 20 2008, 07:43

voki

voki
počasni član
počasni član

Amarilisi porodica Amaryllidaceae - Page 5 0000495448_s_0_fxbole
Biće uskoro još slika rascvetalih amarilisa... Ove godine baš rano krenuli sa cvetanjem.

125cvet2 Re: Amarilisi porodica Amaryllidaceae Pet Okt 24 2008, 20:17

dzomba77

dzomba77
počasni član
počasni član

Nista...pokusala sam ubaciti slike mog amarilisa..ali nemogu ni veceras da ih prebacim s photobucket-a... Sad

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 5 od 20]

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Sledeći

Similar topics

-

» Amarilisi i ljiljani

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu