Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadnje teme
» Fotinija - Red robin - Akcija 350 din!
Đumbir - Zingiber officinale EmptyPet Apr 19 2024, 06:16 od benson

» Fotinija - Red robin
Đumbir - Zingiber officinale EmptyNed Apr 14 2024, 07:45 od benson

» Prodaja sadnica svih vrsta voća
Đumbir - Zingiber officinale EmptyČet Feb 15 2024, 09:25 od benson

» Sadnice šljive 130 dinara Akcija!
Đumbir - Zingiber officinale EmptySre Feb 07 2024, 10:24 od benson

» Na prodaju suva šljiva (Sterlej, Rod 2023) bez koštice rehid
Đumbir - Zingiber officinale EmptyČet Dec 28 2023, 13:04 od benson

» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu
Đumbir - Zingiber officinale EmptyNed Nov 19 2023, 09:18 od benson

» Prodajem sadnice Paulovnije Shan Tong
Đumbir - Zingiber officinale EmptyČet Okt 26 2023, 07:24 od benson

» Trogodisnje i dvogodisnje vocne sadnice već od 150 din
Đumbir - Zingiber officinale EmptyPet Avg 18 2023, 09:16 od benson

» продајем оксикодон 30 мг, продајем субоконе
Đumbir - Zingiber officinale EmptySub Jul 01 2023, 16:54 od arvidmedic

Socijalna tabla
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

Fluks RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vrijeme
Ko je trenutno na forumu
Imamo 4 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 4 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

[ Videti svu listu ]


Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 170 dana Čet Mar 08 2012, 15:36

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Đumbir - Zingiber officinale

+3
baba
bubamarac
vlasta
7 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Đumbir - Zingiber officinale Empty Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 17:05

vlasta

vlasta
moderator
moderator

Đumbir je omiljeni egzotični začin. Potiče iz jugoistočne Azije, gdje se koristi preko 3000 godina. U Evropu je stigao u 9. vijeku, a donijeli su ga arapski trgovci. Koristio se kao kulinarski začin, da bi se u 19. vijeku počeo koristiti kao dodatak pivu. To pivo se i danas spravlja u sjevernim dijelovima Evrope. Danas se đumbir moze naći kao svijez bijeli i crni đumbir, u obliku praha ili kaše. Najcjenjeniji je đumbir sa Jamajke.

Đumbir je višegodišnja zeljasta biljka, rastom slična trstici. U zemljistu obrazuje rizom. Tkivo rizoma je zuto blago, zilavo i pretezno se sastoji od ćelija sa tankim opnama, parenhimskog sastava.

Đumbir se upotrebljava kao ljuto aromatično sredstvo. Potpomaze varenje pa se koristi protiv mučnine i stomačnih tegoba, a naročito je efikasan za otklanjanje mučnine kod trudnica u prva tri mjeseca trudnoće. Takoše otklanja bolove regulišući menstrualni ciklus. Smanjuje nivo holesterola i triglicerola u krvi i efikasno čisti krvne sudove. Osim u ljekovite svrhe đumbir se koristi i kao začin.

Đumbir je toploljubiva biljka, sa specifičnim potrebama kada je riječ o uslovima uspijevanja. Ne odgovara mu direktno osunčavanje, pa najbolje uspijeva u sijenci drveća. Ako je temperatura manja od 4 stepena, korijen se ne formira, dok pri povoljnim temperaturama brzo raste i masovno cvijeta.

Na nasim prostorima nije moguća komercijalna proizvodnja, ali ako se gaji iz hobija potrebno je rizom pred pojavu niskih temperatura izvaditi iz zemlje, čuvati tokom zimskog perioda i posaditi nakon prestanka opasnosti od mrazeva.

2Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 17:27

vlasta

vlasta
moderator
moderator

evo i koja slika.....

Đumbir - Zingiber officinale Zingib10

3Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 17:29

vlasta

vlasta
moderator
moderator

da li je mozda neko pokusao korijen tj. rizom đumbira, koji se kupi u samoposlugama posaditi...da li to uopste moze da se uradi...



Đumbir - Zingiber officinale Ginger10

4Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 20:22

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Ja sam pokusao da posadim djumbir koji sam kupio u supermerketu i nikao je. Jedini problem je sto sam posle nekog vremena zaboravio da je tu posadjen i misleci da je neka travka iscupao sam ga iz zemlje. Pokusao sam da ga ponovoposadim ali se nije primio.

http://poljoinfo.com

5Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 20:27

vlasta

vlasta
moderator
moderator

super....to sam i ja kontala da pokusam....u proljece.... veildance veildance

6Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 10 2008, 20:30

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Svakako probaj cheers negde sam procitao da ga u pancevu uzgajaju bez problema i prodaju ga kinezima kojih tamo ima dosta.

http://poljoinfo.com

7Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Okt 11 2008, 12:34

baba

baba
počasni član
počasni član

Djumbir kupljen na pijaci kod bakica najbolje pretraziti u prolece i izabrati gomolj koji je jedar i ima okca Very Happy sigurno ce porasti u saksiji Smile
ali takodje kupljen u nekom supermarketu tesko Sad oni su puno osetljivi na hladnocu a transportuju se za te markete u hladnjacama tako da su dobri samo za ishranu i to ne uvek Sad

8Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Jul 31 2009, 23:25

Almightyme

Almightyme
Član
Član

Jeeej, znaci djumbir moze da raste od korena iz samoposluge veildance

Samo ja sam ga posadio pre 2-3 nedelje Suspect

Ne znam jelice da se primi, i jel je dobro prepoloviti koren pa saditi delove oko 2-3 cm?

9Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Avg 01 2009, 10:08

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Djumbir ce bez problema nici od onog korena sto se kupi u marketima ako nije bio izlozen velikim hladnocama prilikom transporta ili skladistenja. Najsigurnije je kuptiti koren koji ima naznake da ce poterati uskoro to jest ako se na korenu primete malene zelene tackice.

http://poljoinfo.com

10Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Avg 01 2009, 19:06

Almightyme

Almightyme
Član
Član

Ali u supermarketu ih drze na hladnom, mislim nije bas toliko hladno, ali koreni izgledaju zdravo. Wink

11Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Avg 01 2009, 20:52

bubamarac

bubamarac
moderator
moderator

Izaberi koren koji nije poceo da se susi to jest da nije smrezuran ako ima zelenih naznaka kao da je poterao pipoljke na korenu sa tim bolje, vece su verovatnoce da ce izrasti u biljku.

http://poljoinfo.com

12Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Avg 29 2009, 16:27

mamaa

mamaa
Član
Član

ja sam ove godine pustila jedan kupljen u kauflandu- pustio je izboje i posadila sam ga- priznajem dosta dugo sam čekala na nicanje same stabljike kad sam ga posadila u zemlju- no niknuo je i sad ima cca 15 cm- očekujem poboljšanje u rastu slijedeće godine Basketball

13Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Sub Avg 29 2009, 18:34

slacko

slacko
počasni član
počasni član

Pre dve godine sam ga i ja sadila i to kupljen u Tempu,velikoprodaji ,čak nisam ni birala.

Ne sadi se odmah ,nego se podeli najbolje lomljenjem i drži na toplom i malo svetlijem mestu,ne na suncu i posle nekog vremena je proradio i tek kad je izniko posadila sam ga u saksiju.Kasnije mi se nešto izgled nije dopao,očekivala sam da će biti mnogo atraktivniji i manula sam da ga gajim.

14Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Uto Sep 01 2009, 06:35

mamaa

mamaa
Član
Član

koliko sam čula i imala prilike vidjeti kod ljudi koji ga imaju- u prve dvije godine nije baš nešto posebno atraktivan, no nakon dvoje godine je fantastičan- razmnoži se i naraste visok i ima fascinantne cvijetove spring

15Đumbir - Zingiber officinale Empty Re: Đumbir - Zingiber officinale Pet Okt 02 2009, 21:20

Strelicijum

Strelicijum
zaslužni član
zaslužni član

Kod nas u Makedoniji ga zovu drugacije ZIMSKA JABUKA. Moram da ispravim raste i na suncu i nista mu bas ne smeta. Ima lepe zute cvetove, i krtola se vadi u kasnu jesen a moze i da prezimi nista mu ne smeta. Cool

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu